Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Safan [Nordia]

Bogowie to dość ważny element świata Fallathanu, opisy ich dotyczące trafić muszą tutaj.

Moderator: Skrybowie

przez Sokół » Pt, 17 paź 2014, 17:27:55

Nazwa: Safan

Obrazek

Wygląd: Jest przedstawiana jak niepokojąco piękna, młoda kobieta, której zdeformowane i gnijące od pasa w dół ciało pokrywa zbroja łuskowa w kolorze błękitu. W jednej dłoni trzyma krótką włócznię lub oszczep, a w drugiej lodową tarczę, w środku której wiją się węże.

Symbolika: Sopel lodu - zima, ukochana pora roku Safny. Włócznia - symbol walki. Węże – zdrada i koszmary, obłuda. Płonący stos pogrzebowy – śmierć.

Pod jaką Potęgę podlega: Nawia/Jama

Opowieść o bogu: Safan to córka Ostrag i Valiego – choć Vali nigdy nie przyznał się do ojcostwa. Początkowo wraz z matką władała królestwem zimy i pustki, po czasie jednak znudzona, zaczęła knuć przeciw Ostrag, pragnąc przejąć jej rolę w świecie. Uległa jednak przystojnemu wojownikowi, który za bratobójstwo trafił do tego miejsca i zaprosiła go do swego łoża. Wówczas pojawiła się jednak matka Safny – wpadła w gniew, bowiem obiecała dziewictwo swej córki Rókkavi w zamian za zaproszenie do Yis. Było już za późno, prześcieradła plamiła krew. Rozgniewana bogini - matka przeklęła córkę, sprawiając, że w jednej chwili jej dolna połowa ciała zaczęła się rozkładać. Wieczną karą za zaprzepaszczenie szansy na opuszczenie Pustki jest pragnienie mężczyzny, tak dojmujące, że wywołuje wręcz fizyczny ból. Jednak Safan nie może go nijak zaspokoić, gdyż gnijące ciało uniemożliwia jej jakikolwiek kontakt fizyczny z mężczyznami. Po tym, jak została przeklęta zaczęła się żywić wyłącznie koszmarami, przerażeniem i ciałami tych, którzy zginęli w zamieciach. Jednak ogień, jaki trawi jej wnętrze przypomina, iż głód dosięgnie ją ponownie. Stała się również patronką śmierci i pogrzebów. Za tak okrutne potraktowanie, zrozpaczona dziewczyna poprzysięgła matce zemstę i wciąż próbuje jej dopełnić. Od czasu przekleństwa bardzo się zmieniła: uważa, że kłamstwa, fałsz i pycha są „Szlachetnymi Cechami”, które świetnie sprawdzają się w życiu jej wyznawców. Sprowadza ona na ludzi nienawiść, pragnienie krwawej zemsty, głód i wojny z innymi. Jej domeną jest wszystko to, co złe, bolesne i tragiczne. Stała się jednocześnie patronką pogrzebów, zmuszającą Wrakkarów do wypełnienia tego świętego obrządku. Nordowie uważają również, że wypowiedzenie jej imienia przynosi pecha, temu który je wypowiedział i nie ma sposobu, by to odwołać. Wypowiedzenie jej imienia w formie życzenia komuś niepowodzenia, ma dla Nordów charakter rzucanej klątwy i świadczy wręcz o niechęci, czy też nienawiści do danej osoby czy rodu.

Dogmaty Wiary: Jako jedyna bogini gardzi Dziewięcioma Szlachetnymi Cechami i nakazuje swym nielicznym wyznawcom zemstę za wszelką cenę.

Obrzędy i święta:
Rytuał pogrzebowy - zmarłych chowa się zawsze z przedmiotem mu najbliższym, zwykle tym, z którego korzystał za życia najczęściej oraz drewnianym amuletem przedstawiającym płomień, co ma zapewnić mu wolność od Safan – oba te przedmioty znajdują się w zaciśniętych dłoniach zmarłego. Mężczyźni i kobiety spoczywają w łodziach, na których mają przepłynąć do Yis. Są one wypełnione tym wszystkim, co należało bezpośrednio do nieboszczyka, od broni aż po biżuterię. Łodzie są umieszczane w specjalnie do tego celu budowanych stosach, które się podpala, w ten sposób zapewniając zmarłemu drogę do Yis. Przed uroczystością następuje kilkudniowa libacja, na której spożywa się Nibdh – napój oficjalnie niewiadomego pochodzenia, który ma zmylić Safan, oszukać jej pragnienie głodu – będący tajemnicą gorzelników nordyjskich. Mężczyźni unoszą zmarłego do góry, a wieszczka wykrzykuje, iż widziała zmarłego i jego przodków w Yis tym samym odpędzając łaknącą ciała boginię. W drodze do namiotu starsza kobieta zwana Wysłanniczką Śmierci lub po prostu „Córką Safan” symbolicznie “częstuje” zmarłego ostatnim kubkiem Nibdh. W tym czasie żałobnicy mocno biją w tarcze, by na zewnątrz nie było słychać dźwięków dochodzących z namiotu. Mówi się, że w namiocie zmarli przemawiają i jeśli ktokolwiek poza Wysłanniczką Śmierci ich wysłucha - zostanie przeklęty. Gdy zmarły dostaje swój ostatni napitek, zostaje przeniesiony na stos pogrzebowy, a następnie spalony przy akompaniamencie pieśni żałobnych i wielowersowych, skomplikowanych sag o bohaterach.

Winternite - 29 Kahal - 2 Webala - to początek sezonu zimowego dla Nordii. Ten okres jest czasem wspominania zmarłych podczas licznych, radosnych uczt, gdzie Nordowie cieszą się, iż część z ich bliskich trafiła już do pośmiertnego raju w mieście Yis. Piją więc za ich honor, ich pamięć oraz ich chwalebne czyny, a także wznosząc modlitwy za wszelkie udręczone istoty, które niedługo zaczną władać powietrzem przez zimowe zawieje i zamiecie. Jest to okres typowo rozrywkowy w społeczeństwie Nordii, oznacza powrót statków z dalekich stron oraz handlarzy z innych licznych miast, rozpoczęcie sezonu polowań oraz zimowych połowów. Jako, że festiwal jest blisko związany z magią legend, wielu szamanów oraz skaldów całe noce tka zaklęcia i pieśni, aby zyskać sobie przychylność na kolejny rok. Ciekawą tradycją jest także malowanie twarzy przez dzieci oraz młodzież i udawanie zmarłych wojowników, odgrywając inscenizacje najsławniejszych bitew, za co dorośli, Nordowie nagradzają je potem słodyczami.

Miejsce Kultu / Opis Świątyń: Safan nie posiada swego miejsca kultu – uważa się, że miejsca, gdzie znaleziono zamarznięte ciała są wystarczającym miejscem do oddania bogini czci.

Relikwie: brak

Autor: Tishtry [9776]
Ostatnio edytowano Pn, 19 sty 2015, 16:52:45 przez Sokół, łącznie edytowano 5 razy
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 18 paź 2014, 22:41:54

Do poprawki:

Wygląd: Jest przedstawiana jak dziewicza kobieta ubrana w zbroję łuskową koloru błękitnego, kryjącą całem ba wpół zdeformowane i gnijące ciało. Jej bronią wyboru jest krótka włócznia oraz oszczep, zaś tarcza w lewej dłoni jest wyznacznikiem fałszywej sprawiedliwości.


Nie może być "dziewiczą", skoro się komuś oddała, prawda?
Jest przedstawiana jako kobieta, której zdeformowane i gnijące ciało pokrywa zbroja łuskowa w kolorze błękitu. W jednej dłoni trzyma krótką włócznię lub oszczep, a w drugiej tarczę.

//Zastanów się nad ta tarczą. Tarcza stanowi obronę/ochronę/egidę. Może ta trzymana przez Safan będzie imitacją, omamem - wtedy będzie fałszywą ochroną. Jednak nie będzie miała nadal nic wspólnego z fałszywą sprawiedliwością. No i dodaj jej tego węża, nawet niech będzie na tarczy, gdyż piszesz o symbolach, a nie bardzo wiadomo skąd się wzięły.//


Rozgniewana bogini zimy przeklęła własną córkę, sprawiając, że dolna połowa jej ciała zaczęła gnić i ropieć, a wieczną karą za zniszczenie szansy opuszczenia Pustki jest pragnienie mężczyzny, którego nigdy nie zaspokoi – z jej pochwy bowiem w chwili wsunięcia weń dowolnego przedmiotu wypływa jad lub kwas, który niszczy wszystko. Co więcej, Safan żywi się wyłącznie, koszmarami, przerażeniem i ciałami, które zginęły w zimowych zamieciach, jest również patronką pogrzebów, co jest jej kolejną z kar, jakie nałożyła na nią matka. Ogień pożerający ciało przypomina jej o tym, że będzie znów głodna.. Zrozpaczona dziewczyna poprzysięgła matce zemstę, i jako jedyna jest uważana za boginię pełną obłudy. Mówi się, ze wypowiedzenie jej imienia przynosi pecha.


Rozgniewana bogini - matka przeklęła córkę, sprawiając, że w jednej chwili jej dolna połowa ciała zaczęła się rozkładać. Wieczną karą za zaprzepaszczenie szansy na opuszczenie Pustki jest pragnienie mężczyzny, tak dojmujące, że wywołuje wręcz fizyczny ból. Jednak Safan nie może go ni jak zaspokoić, gdyż gnijące ciało uniemożliwia jej jakikolwiek kontakt fizyczny z mężczyznami. Po tym, jak została przeklęta zaczęła się żywić wyłącznie koszmarami, przerażeniem i ciałami tych, którzy zginęli w zamieciach. Jednak ogień, jaki trawi jej wnętrze przypomina, iż głód dosięgnie ją ponownie. Stała się również patronką śmierci i pogrzebów. Za tak okrutne potraktowanie, zrozpaczona dziewczyna poprzysięgła matce zemstę i wciąż próbuje jej dopełnić. Nordowie uważają, że wypowiedzenie jej imienia przynosi pecha, temu który je wypowiedział.

Rytuał pogrzebowy - zmarłych chowa się z przedmiotem mu najbliższym, zwykle tym, z którego korzystał za życia oraz drewnianym amuletem przedstawiającym płomień, co ma zapewnić mu wolność od Safan. Mężczyźni i kobiety spoczywają w łodziach, na których mają przepłynąć do Yis. Są one wypełnione tym wszystkim, co należało bezpośrednio do nieboszczyka, od broni aż po biżuterię.


Trish - to chowają nieboszczyka z dwoma przedmiotami, czy z całym dobytkiem? Mamy tu mały dysonans poznawczy ^^


Łodzie są umieszczane w specjalnie do tego celu budowanych kurhanach podziemnych lub znacznie palone na stosach.


"Kurhany" się usypuje na powierzchni ziemi. To o czym piszesz, to raczej katakumby. Może zamiast zaśmiecać wyspę, zrób jak Wikingowie - w łódź, na morze i podpalić? Zastanów się nad zmianą tego. :) Ewentualnie pal ich na stosach, jak leci:)


Mężczyźni unoszą zmarłego do góry, a wieszczka wykrzykuje, iż widziała zmarłego i jego przodków w Yism tym samym odpędzając łaknącą ciała boginkę.


"Yis", bez "m" na końcu.
Zamień "boginkę" na "boginię", bo w końcu jest nią i to całkiem ważną:)


Miejsce Kultu / Opis Świątyń: Safan nie posiada swego miejsca kultu – uważa się, że miejsca, gdzie znaleziono zamarznięte ciało są wystarczającym miejscem do oddania bogini czczi.


"Zamarznięte ciała", nie "ciało".

"Czci" nie "czczi".

Popraw "który" w całym tekście. Postaw kropki na końcach zdań. Przed pierwszym "i" w zdaniu nie piszemy przecinka.

Opis mi się podoba, jak poprzednie, tylko tak jakby mi tak trochę brakuje. Ta bogini przywodzi mi na myśl Eris, grecką boginię niezgody. Może dorzuć do jej opisu kilka mało chwalebnych cech: głód, wojna, ból, morderstwo, zabójstwo, kłótnia, kłamstwo, bezprawie, anarchia, ślepa głupota. Mogłabyś dodać też sposób na przekupienie jej by nie zeżarła jakiegoś trupka - niech jej wino leją w ofierze, albo ten cudny trunek Nordów. Jest zła, ale jednocześnie ona odpowiada za pogrzeby.
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Sokół » N, 19 paź 2014, 09:08:10

Poprawiłam, dorzuciłam wedle twoich wskazówek kilka rzeczy. jeśli byś zerknęła czy tak może być, byłabym wdzięczna. I w sumie, widzisz, nie pomyślałam o tym, by dodać jej więcej cech negatywnych - dowaliłam więc. W końcu, jako jedyna z panteonu nordyjskiego jest boginią owładniętą chęcią zemsty, więc niech będzie zła na całej linii a nie tylko w kawałku :D
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 25 paź 2014, 10:22:31

Nordowie uważają również, że wypowiedzenie jej imienia przynosi pecha, temu który je wypowiedział i nie ma sposoby, by to odwołać.


Nordowie uważają również, że wypowiedzenie jej imienia przynosi pecha, temu który je wypowiedział i nie ma sposoby, by to odwołać. Wypowiedzenie jej imienia w formie życzenia komuś niepowodzenia, ma dla Nordów charakter rzucanej klątwy i świadczy wręcz o niechęci czy też nienawiści do danej osoby czy rodu.

//Tak sobie sprawdzałam opis i stwierdziłam, że tego brakuje, więc dopisałam jedno zdanie. Co Ty na to? ^^//
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Sokół » So, 25 paź 2014, 11:02:45

Smerfastycznie ^^ A na poważnie, dodane :) Sympatycznie rozwinęłaś to, co ja myślałam pierwotnie :)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » N, 26 paź 2014, 00:37:26

Sprawdzone. Poprawki naniesione i ode mnie AKCEPT!
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Astenna » So, 22 lis 2014, 14:15:38

Nordowie uważają również, że wypowiedzenie jej imienia przynosi pecha, temu który je wypowiedział i nie ma sposoby, by to odwołać.
nie ma sposobu
Wypowiedzenie jej imienia w formie życzenia komuś niepowodzenia, ma dla Nordów charakter rzucanej klątwy i świadczy wręcz o niechęci czy też nienawiści do danej osoby czy rodu.
przed pierwsze "czy" daj przecinek; do danej osoby lub rodu
Nibdh - pisałabym wszędzie z dużej.
Mówi się, że w namiocie zmarli przemawiają, i jeśli ktokolwiek poza Wysłanniczką Śmierci ich wysłucha - zostanie przeklęty.
przed "i" nie dajemy przecinka, to spójnik łączący zdania, a przecinek rozdziela

EDIT: Ode mnie AKCEPT.
Ostatnio edytowano So, 22 lis 2014, 14:43:33 przez Astenna, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni - wybaczają, a inteligentni - ignorują." /Valerius/
"Nie oceniaj mnie, dopóki mnie nie poznasz. Nie lekceważ mnie, dopóki się ze mną nie zmierzysz. Nie mów o mnie, dopóki nie porozmawiasz ze mną." /Valerius/
- Z Marvillami nie można się nudzić. /Vaentis/
Śpieszmy się grać, bo postacie tak szybko odchodzą. /Aine/
Avatar użytkownika
Astenna
Stary Bajarz
Stary Bajarz
 
Posty: 1697
Dołączył(a): Cz, 23 cze 2011, 19:01:35
Lokalizacja: Abertillery
ID: 1103

przez Sokół » So, 22 lis 2014, 14:25:58

Już :)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776


Powrót do Bóstwa

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości