Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Radwik [Nordia]

Bogowie to dość ważny element świata Fallathanu, opisy ich dotyczące trafić muszą tutaj.

Moderator: Skrybowie

przez Sokół » Pt, 17 paź 2014, 17:40:55

Nazwa: Radwik

Obrazek

Wygląd: Jest przedstawiany jako człowiek niskiego wzrostu, chociaż niektórzy twierdzą, że to Gnom, o wytrzeszczonych oczach, skrytych za goglami o karmazynowych soczewkach. Ma na sobie płaszcz czyniący go niewidzialnym wówczas, gdy tego chce, a w rękach swą kuszę repetującą o wdzięcznej nazwie „Vialla” lub kufel wiecznie pełen piwa.

Symbolika: Gogle - symbolizują umiejętność tworzenia; postęp; wynalazki. Kusza - pierwszy patent, który wspomógł Nordów w walce z wrogiem. Kufel pełen piwa - patronat nad wszelkimi alkoholami i ich produkcją, a także nad pijakami i suto zakrapianymi ucztami.

Pod jaką Potęgę podlega: Bifrost/Mitra

Opowieść o bogu: Radwik wsławił się odwagą, sprytem i kunsztem inżynieryjnym. Wedle legendy, to on właśnie wynalazł pierwszą kuszę, którą wykorzystano w pokonaniu Gawarrena. Po bitwie rozpoczął pracy nad ulepszaniem kopalni w Andebrithfyn, gdzie zginął przysypany lawiną skalną. Radwik - na dziwną i bardzo mętną w tłumaczeniach prośbę Rókkavi - został przyjęty do grona bogów, bo wedle barda, wynalazca miał stworzyć liczne ułatwienia dla nich... do czego nigdy nie doszło. Pośród ludów Nordii przyjęło się nie mówić o tym bogu głośno, a wszelkie legendy jedynie o nim napomykają, choć jest on istotnym bóstwem dla tego ludu. Dlaczego? Przesąd bowiem mówi o tym, ze Radwik wiecznie pochłonięty jest eksperymentami i wynalazkami, a wszelkie wspominanie go wywołuje u boga czkawkę… która z kolei nie pozwala mu pracować. Jest bóstwem, które nie stroni od alkoholu, przez co często upija się do nieprzytomności w czasie niekończących się uczt w Yis. Jednocześnie jest też patronem wszelkiego rodzaju mocnych trunków oraz opiekuje się tymi, którzy od alkoholu nie stronią.

Dogmaty Wiary: Dogmaty mają związek z Dziewięcioma Szlachetnymi Cechami [Gościnność, Dyscyplina, Przedsiębiorczość, Wytrwałość, Tradycja, Honor, Prawda, Odwaga, Lojalność]. Uznaje się również, że każdy wynalazek, który działa, choć przez chwilę, to efekt łaski Radwika.

Obrzędy i święta:
Yule - 20 a 31 Cresaim - święto, które w kalendarzu Nordów oznaczone jest jako początek nowego roku. Festiwal trwa 12 nocy i jest jednym z najważniejszych świąt w Nordii. W noc 20 Cresaim opiekun Vash wraz ze swą siostrą Vashen przelatuje po niebie na grzbiecie swojego potężnego wilka, sprowadzając światło. Yule zwiastuje początek wszystkiego. Mrok najdłuższej w roku nocy rozwiewa się, dając nadzieję na szybki powrót światła. W tym czasie Radwik schodzi na ziemię, by wraz z innymi bawić się i ucztować, często skrywając jednak pod swym płaszczem przed oczyma zbyt ciekawskich. Podczas festiwalu urządza się dzikie polowania, uczty ze sporą ilością alkoholu – wykrzykując imię Radwika przy każdym toaście, tańce oraz zawiera się liczne związki małżeńskie. Dodatkowo w tym czasie Ordin, jako opiekun wszystkich Nordów, odwiedza domy jeden po drugim zamieniając łakocie zostawione przez dzieci na niewielkie prezenty, a niski bóg wynalazków rusza za nim i większym dzieciom daje we śnie pomysły na poprawienie jakości życia. Bardzo ciepłe i przyjemne święto. Podczas tego święta powraca do życia także Edna opiekunka urodzaju i rodzinnego ciepła. Wyciąga się ze schowków i stodół pługi i wszelkie urządzenia przydatne przy zasiewach – sprawdza je i dziękuje bogowi wynalazków za ich istnienie, wylewając na ziemię kufelek piwa. Przygotowuje się tym samym do nadchodzących prac przy polach uprawnych oraz hodowlach zwierząt, a sam Vash dmie w swój złoty róg, zwiastując nadejście długich, ciepłych dni.

Mabon - 22-23 Yomrqaha - pomniejszy festiwal zaznaczający koniec sezonu zbiorów, jest niezwykle blisko związany z tworzeniem zapasów na zimę, duszeniem, marynowaniem oraz wędzeniem, a także przygotowywaniem wszelkich napitków wysokoprocentowych ku czci Radwika. Nordowie w noc z 22 – 23 Yomrqaha zbierają się w swoich wioskach lub dzielnicach miejskich i ustawiają gigantyczne stalowe kotły. Każdy z mieszkańców przychodzi z wybraną przez siebie żywnością, a następnie wrzuca ją do kotła. Strawę gotuje się, aż wszyscy obecni nie wrzucą czegoś od siebie, a następnie dzieli pomiędzy zebranych i suto przepija wszelkiego typu alkoholami.

Winternite - 29 Kahal - 2 Webala - to początek sezonu zimowego dla Nordii. Ten okres jest czasem wspominania zmarłych podczas licznych, radosnych uczt, gdzie Nordowie cieszą się, iż część z ich bliskich trafiła już do pośmiertnego raju w mieście Yis. Piją więc za ich honor, ich pamięć oraz ich chwalebne czyny, a także wznosząc modlitwy za wszelkie udręczone istoty, które niedługo zaczną władać powietrzem przez zimowe zawieje i zamiecie. Jest to okres typowo rozrywkowy w społeczeństwie Nordii, oznacza powrót statków z dalekich stron oraz handlarzy z innych licznych miast, rozpoczęcie sezonu polowań oraz zimowych połowów. 1 Webala uznawany jest za dzień narodzin Radwika, co czyni ten okres największym pijackim świętem w całej Nordii. Jako, że festiwal jest blisko związany z magią legend, wielu szamanów oraz skaldów całe noce tka zaklęcia i pieśni, aby zyskać sobie przychylność na kolejny rok. Ciekawą tradycją jest także malowanie twarzy przez dzieci oraz młodzież i udawanie zmarłych wojowników, odgrywając inscenizacje najsławniejszych bitew, za co dorośli, Nordowie nagradzają je potem słodyczami.

Miejsce Kultu / Opis Świątyń: `Hala Opiekunów` w Gawarren. Liczne drewniane kapliczki rozrzucone na terenie całego państwa – zawsze w karczmach.

Relikwie: `Hala Opiekunów` szczyci się kilkoma pergaminami, na których zapisano plany budowy kuszy i dziwnej machiny. Są one jednak nadpalone i niekompletne - po pożarze Gawarren cześć relikwii zniknęła, prawdopodobnie spalona, albo wywieziona z kraju. Opowieści bardów mówią o kilku tubach pergaminów z planami Radwika - co się z nimi stało, nie wiadomo.

Autor: Tishtry [9776]
Ostatnio edytowano Pn, 19 sty 2015, 16:55:13 przez Sokół, łącznie edytowano 9 razy
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 18 paź 2014, 23:44:53

Do poprawki:

Wygląd: Jest przedstawiany jako karłowaty człowiek, choć niektórzy twierdzą, że to gnom, o wytrzeszczonych oczach, okrytych goglami o karmazynowych soczewkach. Ma na sobie płaszcz czyniący go niewidzialnym, a w rękach swą kuszę repetującą o wdzięcznej nazwie „Wella”.


Jest przedstawiany jako człowiek niskiego wzrostu, chociaż niektórzy twierdzą, że to gnom, o wytrzeszczonych oczach, skrytych za goglami o karmazynowych soczewkach.

//Jeśli nosi pelerynę - niewidkę, to skąd wiadomo, że wygląda, jak wygląda? Zmieniłabym ten fragment. I zmień nazwę kuszy...Z kosmetykami do włosów się kojarzy :D//

Symbolika: Gogle - symbolizują umiejętność tworzenia, wynalazków. Kusza - pierwszy wynalazek, który wspomógł Nordów w walce z wrogiem. Kufel spienionego piwa – Radwik bowiem, jako jedyne bóstwo, patronuje alkoholikom.


Dorzuć mu do opisu wyglądu ten kufel. Może niech będzie przedstawiany raz z kuszą, a innym razem z kuflem piwa.

To samo co w przypadku Edny * i pewnie będzie tak przy kolejnych bogach* Daj więcej odnośników do boga w danym święcie, wymieniaj go z imienia, daj go więcej, jak najwięcej.
No i tu mogłabyś wrzucić nowy system zasiewu, który miałaś u Edny:) W końcu mamy tu wynalazcę pełna gębą:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Sokół » N, 19 paź 2014, 09:36:06

Poprawiłam. Mam nadzieję, ze dobrze :D
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 25 paź 2014, 10:17:53

Popraw jeszcze to:

Kufel wiecznie pełen piwa – Radwik bowiem, jako jedyne bóstwo, patronuje alkoholikom.


Kufle pełen piwa - patronat nad wszelkimi alkoholami i ich produkcją, a także nad pijakami i ucztami suto zakrapianymi alkoholem.

//Przyda się bóg opiekuńczy, skoro Nordowie mają tajemniczy alkohol.:)//

Jednocześnie to bóstwo skore do alkoholu, często upijające się do nieprzytomności w czasie niekończących się uczt w Yis.

Jest bóstwem, które nie stroni od alkoholu, przez co często upija się do nieprzytomności w czasie niekończących się uczt w Yis.
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Sokół » So, 25 paź 2014, 12:30:32

Caindel napisał(a)://Przyda się bóg opiekuńczy, skoro Nordowie mają tajemniczy alkohol.:)//

Jesteś pewna, że mam opisać jeszcze jednego bożka? Niech się inni wykazują teraz weną! ;x xD

A poza tym, poprawki dałam:)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 25 paź 2014, 14:54:56

Kobieto! Radwik niech będzie tym bogiem! * patrzy z przerażeniem na pytanie :D*
ok.;)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Sokół » So, 25 paź 2014, 15:31:33

*udaje, że nie dostrzega przerażenia, ale samobójcą nie jest, urlopu od Nordii chce*
Dopć. To.... yyy.... jakoś potem dopiszę, że opiekuje się skacowany... znaczy niepijącymi xd
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 1 lis 2014, 23:58:29

Sprawdzono ponownie. Ode mnie Obrazek
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Astenna » Śr, 19 lis 2014, 17:49:56

Jest przedstawiany jako człowiek niskiego wzrostu, chociaż niektórzy twierdzą, że to gnom, o wytrzeszczonych oczach, skrytych za goglami o karmazynowych soczewkach.
Gnom
Symbolika: Gogle - symbolizują umiejętność tworzenia, wynalazków.
Gogle - symbolizują umiejętność tworzenia; postęp; wynalazki.
Kusza - pierwszy wynalazek, który wspomógł Nordów w walce z wrogiem.
By uniknąć powtórzenia "wynalazek" zamienniki to np "pierwszy patent", "pierwsze odkrycie"
Kufle pełen piwa - patronat nad wszelkimi alkoholami i ich produkcją, a także nad pijakami i ucztami suto zakrapianymi alkoholem.
"Kufel pełen" lub "Kufle pełne piwa"; nie trzeba dodawać, że suto zakrapianymi alkoholem, samo "zakrapianymi" wystarczy, bo wiadomo, że się nie chodzi o wodę ^^
Na dziwną i bardzo mętną w tłumaczeniach prośbę Rókkavi został przyjęty do grona bogów – wedle barda Radwik miał bowiem stworzyć ułatwienia dla bogów.. do czego nie doszło nigdy.
"Radwik - na dziwną i bardzo mętną w tłumaczeniach prośbę Rókkavi - został przyjęty do grona bogów, bo wedle barda, wynalazca miał stworzyć liczne ułatwienia dla nich... do czego nigdy nie doszło."
Jednocześnie jest też patronem wszelkiego alkoholu oraz opiekuje się tymi, którzy od alkoholu nie stronią.
patronem wszelkiego rodzaju mocnych trunków
Mabon - 22-23 Yomrqaha - pomniejszy festiwal zaznaczający koniec sezonu zbiorów, jest niezwykle blisko związany z tworzeniem zapasów na zimę, duszeniem, marynowanie oraz wędzeniem, a także przygotowywaniem wszelkich napitków wysokoprocentowych ku czci Radwika.
marynowaniem
Ciekawą tradycją jest także malowanie twarzy przez dzieci oraz młodzież, i udawanie zmarłych wojowników, odgrywając inscenizacje najsławniejszych bitew, za co dorośli, Nordowie nagradzają je potem słodyczami.
przed "i" nie dajmy przecinka
Relikwie: brak
Relikwią mogą być pergaminy/zwoje z planami machiny z dźwigniami i przekładniami, które wykorzystano w kopalni. Plany te mogą być przechowywane w wyjątkowym miejscu w "Hali Opiekunów".
Obrazek

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni - wybaczają, a inteligentni - ignorują." /Valerius/
"Nie oceniaj mnie, dopóki mnie nie poznasz. Nie lekceważ mnie, dopóki się ze mną nie zmierzysz. Nie mów o mnie, dopóki nie porozmawiasz ze mną." /Valerius/
- Z Marvillami nie można się nudzić. /Vaentis/
Śpieszmy się grać, bo postacie tak szybko odchodzą. /Aine/
Avatar użytkownika
Astenna
Stary Bajarz
Stary Bajarz
 
Posty: 1697
Dołączył(a): Cz, 23 cze 2011, 19:01:35
Lokalizacja: Abertillery
ID: 1103

przez Sokół » Śr, 19 lis 2014, 18:00:00

Poprawiłam :)
Z tymi relikwiami to bym się jednak wstrzymała - nie dla każdego bóstwa bowiem bym widziała taki element dodatkowy u Nordów. jeśli jest to jednak niezbędne, raczej bym sugerowała, że "podobno kiedyś jakieś plany były, ale zgubiły się w czasie pożaru Gawarren" czy coś koło tego ;)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Astenna » Śr, 19 lis 2014, 18:03:28

Nie przy każdym bóstwie daję relikwię, o czym mogłaś się dzisiaj przekonać. Pomysł z tymi planami uważam, jednak za uzasadniony, bo ktoś w końcu te usprawnienia wymyślił do kopalni i były kiedyś spisane.
Obrazek

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni - wybaczają, a inteligentni - ignorują." /Valerius/
"Nie oceniaj mnie, dopóki mnie nie poznasz. Nie lekceważ mnie, dopóki się ze mną nie zmierzysz. Nie mów o mnie, dopóki nie porozmawiasz ze mną." /Valerius/
- Z Marvillami nie można się nudzić. /Vaentis/
Śpieszmy się grać, bo postacie tak szybko odchodzą. /Aine/
Avatar użytkownika
Astenna
Stary Bajarz
Stary Bajarz
 
Posty: 1697
Dołączył(a): Cz, 23 cze 2011, 19:01:35
Lokalizacja: Abertillery
ID: 1103

przez Sokół » Śr, 19 lis 2014, 18:05:38

No tak - wim, wim :) Ale jak mówię, pierwotna koncepcja ograniczała mocno relikwie nordyjskie ;) Choć... by wilk syty i owca cała - może kilka planów będzie strzeżonych, a kilka zostawimy jako "zaginione w akcji"? Pożar Gawarren pochłonął jednak trochę cennych artefaktów z przeszłości, choć Akademia się ostała - mimo to, mógł ktoś wywieść na kontynent czy coś te plany. A nóż się komuś zapragnie szukać. Co o tym myślisz? ;)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Astenna » Śr, 19 lis 2014, 18:11:03

Też nie miałam na myśli opasłych tomisk, tylko kilka sztuk ocalałych zapisków na pergaminach.
Okej, pasuje.

EDIT: Ode mnie AKCEPT.
Ostatnio edytowano So, 22 lis 2014, 14:47:14 przez Astenna, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni - wybaczają, a inteligentni - ignorują." /Valerius/
"Nie oceniaj mnie, dopóki mnie nie poznasz. Nie lekceważ mnie, dopóki się ze mną nie zmierzysz. Nie mów o mnie, dopóki nie porozmawiasz ze mną." /Valerius/
- Z Marvillami nie można się nudzić. /Vaentis/
Śpieszmy się grać, bo postacie tak szybko odchodzą. /Aine/
Avatar użytkownika
Astenna
Stary Bajarz
Stary Bajarz
 
Posty: 1697
Dołączył(a): Cz, 23 cze 2011, 19:01:35
Lokalizacja: Abertillery
ID: 1103

przez Sokół » Śr, 19 lis 2014, 18:14:10

Super. Dopisane więc :)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776


Powrót do Bóstwa

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość