Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Projekt Morski

Roboczy dział dla twórców opisów okrętów i statków.

Moderatorzy: Faelivnir (Samalai), Skrybowie

Regulamin działu
Forum przeznaczone do archiwizacji. Proszę nie zamieszczać nowych tematów.

przez Lissaell » Śr, 28 sty 2015, 22:21:20

Dzisiaj zobaczywałam odkopany temat pt Stare Materiałyp, a w nim ubiegłe podejścia do stworzenia systemu dla okrętów. Muszę powiedzieć, że mnie natchnęły.
Szykuje się up8, a w nim nowa droga - droga bogactwa. To czemu by nie dodać jeszcze jednej drogi? Drogi Morskiej?

Ogólnie tak rozważyłam jeszcze raz pierwotny zamysł - stworzyć statki w postaci przedmiotów użytkowych. Fakt to by działało, ale by było sztywne i każdy odkładałby na najlepsze jednostki. Jak lepiej to rozwiązać? Zaraz opowiem tylko skończę wprowadzenie (cierpliwości :lol: )

Dlaczego punkty rozwoju postaci miałoby się poświęcać na rzecz nawigacji, żeglarstwa i innych związanych z tym umiejętności? Przecież kapitan, a nawet prosty żeglarz może być błyskotliwy, dowcipny, posiadać umiejętność tańca lub/i śpiewu. To że ktoś ma wymaksowane wszystkie meterologiczne i żeglarskie umki nie znaczy, że musi być gburem! :)

Jak to rozwiązać? Wojownicy i magowie walczą z potworami, rzemieślnicy wykonują przedmioty, a więc analogicznie żeglarze powinni żeglować. Wiadomo, że były lepsze statki i gorsze statki, dlatego zamykanie czynników typu zwrotność, prędkość etc. da wyłącznie zwykłe szare efekty.

Aha, typek ma fregatę. Prędkość 14, zwrotność średnia, ilość machin...

A co by zrobić gdyby dodać rzemiosło Szkutnictwo i móc tworzyć statki różnych jakości? Tak jak z przedmiotami: Zielone, Białe, Pomarańczowe, Czerwone, Niebieskie?

Oczywiście budowa statków to nie to samo co kucie mieczy i trochę głupio wyglądałoby budowanie 36 statków dziennie. Można to rozbić na pewne części - Deski, Belki, Drzewce, Żagle etc. wytworzenie jednej części - 10 PA.

Oprócz tego do budowy okrętu potrzebna by była jeszcze licencja/schemat (tutaj droga bogactwa?), którą trzeba zakupić.

Przykład:
Wzór - Fregata
Klasa: 1
Jedne z najlepszych statków występujących w Fallathanie

Potrzebujesz:
Deski 0/16
Belki 0/12
Drzewce 0/9
Żagle 0/15


Cena: 5.000.000

Oczywiście żeby rzemyki nie narzekały, części można by robić na dowolnym poziomie - im większy poziom, tym większa szansa na krytnięcie przy budowie okrętu.

Oprócz tego byłyby statki białej jakości, jak zwykłe przedmioty, dostępne w sklepie (stocznia).


Jak uchronić się przed PG na morzu?
Czyli jak zmusić graczy do kupowania także tych słabszych jednostek? A byłoby ku temu bardzo proste rozwiązanie.
Dodać biegłość żeglarstwo (jak ją rozwijać o tym dalej) i podzielić okręty na klasy. Po wbiciu pewnego poziomu biegłości odblokowywałaby się kolejna klasa statków. Oprócz tego jeszcze atuty do rozdania, ale to później przemyślę, bo na razie weny twórczej mi na to nie starczyło :P

Jak zdobywać żeglarstwo?
Trzeba by stworzyć coś w stylu "Lokacje -> Potwory -> Lasy pod Azeloth", tyle że byłyby tam zamiast potworów statki, morskie monstra itp.
Po każdej wygranej walce, potyczce, przygodzie postać otrzymywałaby złoto, doświadczenie i biegłość żeglarstwo. Możnaby dodać też coś a la uniki, np. Manewrowanie

Ok, okręt okrętem ale to on walczy, a nie my
Możnaby stworzyć, jak by to nazwać? postać w postaci. Tzn. mielibyśmy Menu gdzie moglibyśmy wyposażać okręt, zmieniać różne ustawienia etc.
Np. stocznia, w której byłyby zakładki Twoje Okręty, Buduj okręt, Twórz części, Potwory, Zadania etc.
Co do samego menu okrętu to bym miała pewien pomysł, ale musiałabym usiąść i posiedzieć trochę nad rozrysowaniem tego w gimpie. (Tzn. wrzucę później)

Flota, wpływy itd.
Wszystko fajnie, początek na równi, ale minie rok, dwa lata i kolejne osoby będą chciały sobie pograć, a tu pupcia blada, bo wszystkie morza zajęte przez armady graczy i nie ma gdzie się na fabule pomieścić.
Aby temu zapobiec możnaby wstawić ograniczenie 1 gracz - 1 okręt (przy czym kapitanem nie może być NPC).
Gracz może posiadać w stoczni nieskończoność okrętów, ale w danym momencie może używać tylko jednego.

Floty, Armady
Jeżeli ktoś chce zawojować oceany to na pewno nie zrobi tego w pojedynke. Musi mieć flotę. Halo, halo jednak przecież chwilę temu było napisane 1 gracz - 1 okręt. Spokojnie nie zamierzam występować ku temu naprzeciw :)
Rozwiązaniem byłaby np. opcja Mianuj dowódcę i można by dzięki temu oddać statek pod dowództwo dowolnego gracza (wystarczy wpisać id), który posiadałby uprawnienia do sterowania statkiem.
Druga opcja to po prostu organizacja zrzeszająca osoby posiadające jednostki pływające (jak są kategorie KLAN, GILDIA, KULT to można by jeszcze dodać opcję FLOTA)

Sesje na morzu
Tak jak mamy aktualnie. Gdy wchodzimy do sesji nasz aktualny ekwipunek jest zapisywany, tak samo byłoby z okrętem. Jego stan załogi, zaopatrzenia, trałowania, ożaglowania, typ byłby zapisywany i byłaby to jednostka, którą moglibyśmy pływać.

Sterowanie okrętem to nie to samo co machanie mieczem
Jasne, to przede wszystkim strategia i pomysłowość, ale także spory temat do ogarnięcia. Aby ułatwić pracę MG możnaby przy tworzeniu sesji dodać opcję do zaznaczenia Sesja Morska. Wtedy dodatkowo nad polem do pisania bylaby flashowa (lub jakaś inna) mapka, na której MG mógłby rozlokować statki i w zależności od ruchów graczy je przemieszczać (tutaj trzeba by stworzyć algorytm do liczenia pokonywanych dystansów, ilości oddanych strzałów etc.) Dzięki temu cała sytuacja byłaby jasna i przejrzysta i nie byłoby niedomówień.
Oprócz tego przy rozpoczęciu walki system losowałby kierunek wiatru (tak aby było sprawiedliwie).

Fabuła i podrzędne role
Są przecież profesje do odgrywania typu żeglarz, pirat i nie każdy czuje się na siłach/ma ochotę aby sterować własnym okrętem. Przecież fabularnie nie musisz być na swojej jednostce :D

No i na tu się kończy moja wena twórcza :roll: Jak będę miała czas i przypomne sobie o paru rzeczach (oraz wpadnę na pomysł co do algorytmów) to uzupełnie.
Proszę o podrzucanie pomysłów co możnaby dodać, co możnaby zmienić na lepsze i prostrze oraz co nie dałoby się zrobić/nie wypali.
Avatar użytkownika
Lissaell
Giermek
Giermek
 
Posty: 203
Dołączył(a): Pt, 12 gru 2014, 21:48:06
ID: 11762

przez Mistic » Śr, 28 sty 2015, 22:32:20

To raczej up 9 chyba bo z tego to osobna gra by wyjsc mogla xD
Obrazek
Avatar użytkownika
Mistic
Administrator
Administrator
 
Posty: 3906
Dołączył(a): Pt, 26 cze 2009, 09:55:40
ID: 107

przez Natrea » Śr, 28 sty 2015, 22:34:10

Kroniki Fallathanu: Port Royale, Mist? XD

Niemniej... dla Groniaka idea świetna. Skomplikowana, lecz świetna! Wyjaśniona od A do Z. To mi się podoba.
Nie każdy gnie kark, gdy ktoś go w ten kark puknie.


"Nie, wybacz, kochanie. Miłość nie jest dla wszystkich." ~ Eddie Gluskin (Outlast: Whistleblower)
Avatar użytkownika
Natrea
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 415
Dołączył(a): N, 20 lip 2014, 17:55:00
Lokalizacja: Przy czajniku
ID: 10220

przez Thoran Rion » Cz, 29 sty 2015, 12:13:47

Raczej tego nie widzę, że kazdy będzie miał swój statek ^^ Opisany system nie pasuje do KF ale pasuje na oddzielną grę. W każdym razie nie moze być tak, że każdy ma statek trza by to pomyśleć w ten sposób, że gracz może na początku służyć na statkach innych by rozwijać biegłość a dopiero kiedy sam uzyska odpowiedni poziom biegłości i zbierze kaskę będzie go stać na zakup statku.
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Ibnnik primum » Cz, 29 sty 2015, 12:42:58

Genialne! Chętnie bym pomógł w rozkminianiu i opisach, ale to za jakiś rok :mrgreen:
Ibnnik chce mieć swoją tratewkę :)

Na morze wilki morskie i topić szczury lądowe! Agrrr ^^
Avatar użytkownika
Ibnnik primum
Giermek
Giermek
 
Posty: 393
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2012, 10:16:16
ID: 1713


Powrót do Opisy floty

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości