Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Edna [Nordia]

Bogowie to dość ważny element świata Fallathanu, opisy ich dotyczące trafić muszą tutaj.

Moderator: Skrybowie

przez Sokół » Pt, 17 paź 2014, 18:01:46

Nazwa: Edna

Obrazek

Wygląd: Jest przedstawiana jako kobieta o kasztanowych włosach w ubraniu prostej wieśniaczki i chustą na głowie lub równie często jako odświętnie ubrana kobieta będąca strażniczką domowego ogniska. Bardzo często towarzyszą jej gęsi.

Symbolika: Złoty sierp – symbol żyznych zbiorów. Kłosy zboża – dostatek, zasiew i rozwój życia. Gęsi – troskliwość i opieka, matczyna troska.

Pod jaką Potęgę podlega: Danu/Rudra

Opowieść o bogu: Edna trafiła do grona bogów za swoje całkowite poświęcenie rzemieślniczej pracy oraz wynalezienie nowego sposobu zasiewania pól zezwalającego na bardziej dorodne uprawy nawet w nieurodzajnych latach – miast rozrzucać ziarno po polu, pokazała ludziom, że można czynić to mozolniej, grabiami lub kijkami czyniąc długi rowek, a następnie wsypywać weń ziarno i zakrywać je troskliwie ziemią. To kobieta pełna ciepła, troskliwa i opiekuńcza, gotowa dla najwyższych poświęceń, by wyżywić rodzinę. Jeden z mitów opowiada o tym, jak wyruszyła na pastwisko wraz ze swym stadkiem gęsi, zostawiając maleńką córeczkę, Hjorvidh, bawiącą się koło paleniska w domu pod opieką starszej córki. Dziewczynka jednak nie interesowała się jednak losem młodszej - wolała skupić się na lalce i szyciu dla niej sukieneczki. Zostawione samotnie dziecko szybko zainteresowało się ogniem, a gdy z chaty wybiegła mała istota, której sukienkę trawiły płomienie, Edna nie czekając na nic, ruszyła na ratunek, by własnym ciałem je ugasić. Następnie długie tygodnie pielęgnowała własne dziecko, poświęcając własne zdrowie i życie, by uleczyć małą. Niczym liście drzew w czasie jesieni, wyschła i umarła, by odrodzić się ponowie wczesną wiosną, bez śladu ran, jakie przyjęła na siebie, ratując córkę, jednak święto jej odrodzenia przypada na czas Yule. Przypowieść ta przedstawia boginię jako troskliwą, czułą i w ostatecznym rozrachunku, oddaną sprawie nordysjką kobietę. Mówi się, że to żony i matki, które zostają w osadach Nordów, aby dbać o ziemię swych przodków, są odbiciem Edny – dlatego o bogini nie ma wielu mitów i opowieści.
Najbardziej znaną przypowieścią o bogini jest historia, w której opowiada się o jej spotkaniu z Rókkavi. Kiedy wypasała gęsi dostrzegł ją bard i udając rannego, próbował ją uwieść. Edna okazała się jednak sprytniejsza niż mężczyzna podejrzewał. Użyła podstępu i najpierw ożeniła go z rybą Vesi, potem ze szpakiem, a na końcu z gęsią. Jednak dowiedziawszy się, iż zdesperowany mężczyzna chce skonsumować małżeństwo, zabierając niewinne niczemu zwierzę do łoża, przyznała się do podstępu i zajęła miejsce gęsi. Stała się żoną Rókkavi, który od tamtej pory jest wierny tylko jej. Ordin, dostrzegając jej oddanie sprawie oraz troskliwość z jaką zajmowała się przygotowywaniem uczt w Yis, uczynił ją ochmistrzynią w swym domostwie, oddając jej do dyspozycji magiczny, Złoty Sierp, którym zasiewa pola, zbiera plony i podrzyna gardło zwierzętom na uczty.

Dogmaty Wiary: Dogmaty mają wyłącznie związek z Dziewięcioma Szlachetnymi Cechami [Gościnność, Przedsiębiorczość, Wytrwałość, Tradycja, Lojalność, Odwaga, Dyscyplina, Honor, Prawda]. Edna nie wymaga od swych wyznawców niczego innego, jak tylko kierowania się nimi, ze szczególnym naciskiem na gościnność i przedsiębiorczość.

Obrzędy i święta:
Yule - 20 a 31 Cresaim - święto, które w kalendarzu Nordów oznaczone jest jako początek nowego roku. Festiwal trwa 12 nocy i jest jednym z najważniejszych świąt w Nordii. To czas odrodzenia się Edny, przywrócenia jej do życia po śmierci od ran, jakie przejęła w zamian za swoją córkę. 25 Cresaim to dzień, w którym kobiety są obdarowywane drobnymi podarkami i składa im się życzenia pomyślności. Uznaje się również ten dzień za najlepszy na małżeństwo, stąd też duża ilość związków zawieranych w tym dniu – ma to przynosić młodym błogosławieństwo Edny. W czasie tego festiwalu prosi się boginię o błogosławienie ziarna i zwierzyny gospodarskiej, przegląda się zapasy i odlicza dni do pierwszych zasiewów.

Imbolc - 2-5 Naqaurion - Święto Imbolc rozpoczyna się, kiedy efekty zimy zaczynają powoli zanikać. Charakteryzuje się przygotowywaniem ziemi pod zasiew, liczeniem pogłowia oraz określaniem strat po zimie, czyniąc to nietypowe święto także okazją do wzbogacenia się dzięki plonom, „zdobyczom łupieżczym” w trakcie odgrywanych inscenizacji czy… dzieciom często rodzącym się w tym czasie. Uważa się, że Imbolc to czas, kiedy Edna przechadza się po ziemi i osobiście dogląda wszystkich spraw związanych z ogniskiem domowym oraz prowadzeniem gospodarstwa. Podczas trzech dni Nordowie świętują, przekazując zwierzęta swym opiekunom składając z nich ofiary oraz biorąc udział w przeróżnych testach sprawności fizycznej i umysłowej. Wedle tradycji, bogini Edna błogosławi każdego urodzonego podczas święta cielaka, zwiastując dobrobyt na kolejny rok. Zwierzę zrodzone w poprzednim roku jest rytualnie zabijane, krwią maluje się progi domów, a mięso zjadane jest na surowo, co symbolizować ma wzrost sił witalnych niczym u zbóż, jakie zasieje się niedługo na polach.

Ostrag - 20-21 Nathmela - symbolizuje nadejście początku lata i jest naznaczony imieniem opiekunki, o której mówi się, że dotykiem potrafiła roztapiać śniegi. Nordowie wynieśli ją na piedestał bogini za osiągnięcia na tle magicznym. Ostrag jest festiwalem, który kultywuje odrodzenie, płodność oraz nowy początek pomimo tego, że wiele miejsc w środkowej i północnej części nadal pokryte jest gruba warstwą śniegu. W Nordii istnieje tradycja nakazująca, by przekazywać kolorowe pierścienie ludziom, których darzymy szacunkiem. Pierścieniom tym przypisywana jest magiczna moc zmiany ludzkiego losu. Symbolem tego święta jest niedźwiedź budzący się z zimowego snu dosiadany przez Ostrag lub wschodzące słońce. Podczas tego święta spalana jest ofiarnie podobizna opiekunki Edny wykonana ze słomy, ubrudzona krwią lub łajnem. Ma to symbolizować zarówno jej śmierć, jak i cierpienie, które odebrała swej córce, poświęcając się za nią. Bogini wraca jednak do życia podczas święta Yule.

Lithasblot - 31 Axumel - 1 Sakhal - święto zbiorów, w którym oddaje się cześć Ednie, w podziękowaniu za liczne zbiory oraz możliwość cieszenia się nimi w dobrym zdrowiu z resztą klanu bądź rodziny. W tym dniu wypada wręcz zaprosić swych najbliższych na wielką ucztę, podczas której gospodyni, boso, okrąża wszystkich zgromadzonych, uderzając każdego symbolicznie wciąż żywą gęsią – ma to zapewnić szczęście i dostatek. Po obejściu wszystkich członków uczty, gęś zostaje obklejona gliną tak, że tylko jej głowa wystaje i upieczona żywcem w ognisku. Tradycja mówi, że krzyki cierpiącego zwierzęcia odganiają wszelkie choroby i nieszczęścia zsyłane na gospodarstwo, bowiem Edna, słysząc rozpacz swego ukochanego zwierzęcia, zsyła mu szybką śmierć odpędzając złośliwe spojrzenia Safan. Bardzo często w tym czasie dla tych, którzy mieli mniej szczęścia lub mniej obfite zbiory, osada lub miasto składa się, oddając część własnych plonów, by wspomóc swych współbraci. Symbolem takiego datku jest chleb wypiekany w kształcie słońca z nakreślonym runem Ashine. Lithasbolt to także święto magii oraz czarodziejek, a wiele z nich odprawia wtedy swoje najpotężniejsze rytuały. Czarodziejki oraz ich uczennice dokonują w te dni zbioru ziół ze swoich prywatnych ogrodów oraz wznoszą modły do swych bóstw.

Miejsce Kultu / Opis Świątyń: `Hala Opiekunów` w Gawarren. Liczne drewniane kapliczki rozrzucone na terenie całego państwa oraz stawiane w pobliżu domostw.

Relikwie: brak

Autor: Tishtry [9776]
Ostatnio edytowano Pn, 19 sty 2015, 16:50:36 przez Sokół, łącznie edytowano 5 razy
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 18 paź 2014, 21:51:56

Do poprawki:

Wygląd: Jest przedstawiana jako kobieta o kasztanowych włosach w ubraniu prostej wieśniaczki i chustą na głowie oraz jako odświętnie ubrana kobieta będąca strażniczką domowego ogniska. Bardzo często towarzysza jej gęsi.

Nie może być przedstawiana jednocześnie i tak, i tak. Popraw to zdanie.

Symbolika: Kosa - symbol zbiorów. Kłosy zboża - dostatek.


Zamień "kosę" na "sierp" - kosami posługiwali się zazwyczaj mężczyźni najczęściej do wykaszania łąk/rowów, domeną kobiet były sierpy, którymi żęły zboże.
Piszesz o gęsi, która jej towarzyszy - może też zrób z niej symbol?


Opowieść o bogu: Edna trafiła do grona bogów za swoje całkowite poświęcenie rzemieślniczej pracy oraz wynalezienie nowego sposobu zasiewania pól zezwalającego na bardziej dorodne uprawy nawet w nieurodzajnych latach.To kobieta pełna ciepła, troskliwa i opiekuńcza, gotowa dla poświęceń, by wyżywić rodzinę. Mówi się, że to żony i matki, które zostają w osadach Nordów, aby dbać o ziemie, są odbiciem Edny – dlatego o bogini nie ma wielu mitów i opowieści.

Boginię przedstawiasz, jako opiekunkę domowego ogniska ( przywodzi na myśl Hestię czy też Lary), niech taka zostanie, wynalazki proponuję wrzuć bogowi, który jest bardziej w nich wyspecjalizowany. Dodaj jej więcej przymiotów związanych z domem/troską/opieką/matczyną dobrocią etc. I tu dodaj zdanie o pełnieniu obowiązku ochmistrzyni w Yis;)


Jedyną, bardziej znaną przypowieścią jest historia, w czasie której wypasała gęsi na pastwisku. Wówczas dostrzegł ją Hoenir, który udając rannego – uwiódł kobietę. Edna okazała się jednak sprytniejsza i podstępem wpierw ożeniła go z najpierw z rybą vesi, później ze szpakiem, następnie gęsią, a następnie, gdy dowiedziała się, że zdesperowany bard chce zabrać gęś do łoża, wykupiła przerażone zwierzę w zamian za siebie. Od tamtego czasu pilnuje, by Hoenir był wierny tylko jej, i czuwa nad ucztami w Yis.


Najbardziej znaną przypowieścią o bogini jest historia, w której opowiada się o jej spotkaniu z Hoenirem. Kiedy wypasała gęsi dostrzegł ją bard i udając rannego, próbował ją uwieść. Edna okazała się jednak sprytniejsza niż mężczyzna podejrzewał. Użyła podstępu i najpierw ożeniła go z rybą vesi, potem ze szpakiem, a na końcu z gęsią. Jednak dowiedziawszy się, iż zdesperowany mężczyzna chce skonsumować małżeństwo, zabierając niewinne niczemu zwierzę do łoża, przyznała się do podstępu i zajęła miejsce gęsi. Stała się żoną Hoenira, który od tamtej pory jest wierny tylko jej.


Yule - 20 a 31 Cresaim - święto, które w kalendarzu Nordów oznaczone jest jako początek nowego roku. Festiwal trwa 12 nocy i jest jednym z najważniejszych świąt w Nordii. W noc 20 Cresaim opiekun Vash wraz ze swą siostrą Vashen przelatuje po niebie na grzbiecie swojego potężnego wilka, sprowadzając światło. Yule zwiastuje początek wszystkiego. Mrok najdłuższej w roku nocy rozwiewa się, dając nadzieję na szybki powrót światła. Podczas festiwalu urządza się dzikie polowania, uczty ze sporą ilością alkoholu, tańce oraz zawiera się liczne związki małżeńskie. Dodatkowo w tym czasie Ordin, jako opiekun wszystkich Nordów, odwiedza domy jeden po drugim zamieniając cukrowe łakocie zostawione przez dzieci na niewielkie prezenty. Bardzo ciepłe i przyjemne święto. Podczas tego święta powraca do życia także Edna opiekunka urodzaju i rodzinnego ciepła. Przygotowuje się tym samym do nadchodzących prac przy polach uprawnych oraz hodowlach zwierząt, a sam Vash dmie w swój złoty róg, zwiastując nadejście długich, ciepłych dni.


Opisz tu jak najbardziej jak to święto odnosi się do bogini, pomijając jednak innych bogów - tak jak to zrobiłaś przy Ordinie.;)

Imbolc - 2-5 Naqaurion - Święto Imbolc rozpoczyna się, kiedy efekty zimy zaczynają powoli zanikać. Charakteryzuje się przygotowywaniem ziemi pod zasiew, liczeniem pogłowia oraz określaniem strat po zimie, czyniąc to nietypowe święto także okazją do wzbogacenia się.

Jak niby się Nordowie wzbogacają tego dnia? Brak jakichkolwiek informacji.

Podczas trzech dni Nordowie świętują, przekazując zwierzęta swym opiekunom składając z nich ofiary oraz biorą udział w przeróżnych testach sprawności fizycznej i umysłowej. Wedle tradycji, bogini Edna błogosławi każdego urodzonego podczas święta cielaka, zwiastując dobrobyt na kolejny rok.


Podczas trzech dni świętowania Nordowie składają swym opiekunom ofiary ze zwierząt oraz biorą udział w zawodach, sprawdzających ich sprawność fizyczną i umysłową.

- za mało mi tu wzmianki o bogini.

Ostrag - 20-21 Nathmela - symbolizuje nadejście początku lata i jest naznaczony imieniem opiekunki, o której mówi się, że dotykiem potrafiła roztapiać śniegi. Nordowie wynieśli ją na piedestał bogini za osiągnięcia na tle magicznym. Ostrag jest festiwalem, który kultywuje płodność odrodzenie oraz nowy początek pomimo tego, że wiele miejsc w środkowej i północnej części nadal pokryte jest gruba warstwą śniegu. W Nordii istnieje tradycja nakazująca, by przekazywać kolorowe pierścienie ludziom, których darzymy szacunkiem. Pierścieniom tym przypisywana jest magiczna moc zmiany ludzkiego losu. Symbolem tego święta jest niedźwiedź budzący się z zimowego snu dosiadany przez Ostrag lub wschodzące słońce. Podczas tego święta spalana jest ofiarnie podobizna opiekunki Edny, symbolizująca jej śmierć. Bogini wraca jednak do życia podczas święta Yule.

Solsum - 20-21 Axumel - świętowanie przesilenia letniego, kiedy to potęga słońca jest w szczycie. To czas, kiedy kupcy wyruszają ze swoimi skarbami na trakty handlowe. Na morzu rozpoczyna się handel z obcymi potęgami, a co najważniejsze - wczesnoletnie rajdy łupieżcze oraz liczne połowy. Tak, więc Solsum jest festiwalem pełnym mocy oraz aktywności nie jednak bez mrocznej strony. Jako że Solsum jest najdłuższym dniem w roku, od tego momentu dni będą tylko krótsze oddając coraz więcej energii złym potęgom. Wśród Nordów jest legenda, że to właśnie Jeek poświęcił ten czas dla dobra Yis, skracając okres, w którym słońce jest na horyzoncie. Czas ten odradza się przy każdym święcie Yule.


Piszesz o śmierci Edny, a w historii nie ma o tym najmniejszej wzmianki - uzupełnij ten brak. [ święto Ostrag]
W zaznaczonym fragmencie nie ma za dużo wzmianek o roli bogini. Przedstawiasz ja jako opiekunkę rodziny, a tak na prawdę to nie bardzo jest tu cokolwiek o niej. Rozumiem, że jest ona również opiekunką plonów i urodzaju, ale co za dużo to nie zdrowo. Piszesz o święcie urodzaju i może niech ono tylko jeszcze zostanie, bo w końcu nie będzie świat indywidualnych dla poszczególnych bogów.


Trish mam jeszcze jedną uwagę i odnosi się ona do wszystkich opisów. W każdym z opisów podajesz odniesienie do wszystkich Dogmatów. Proponuję byś spróbowała przypisać poszczególnym bogom pojedyncze dogmaty, które są w pierwszej kolejności najważniejsze. Dla przykładu : Edna - gościnność, tradycja; Radwik - przedsiębiorczość, wytrwałość. //ma nadzieję, że się wysłowiłam ;)//
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Sokół » So, 18 paź 2014, 22:02:32

Poprawki naniosę jutro, dziś zwyczajnie padam na nos. Będą kwiatki, a tych nie chcę. Za to... jest z mojej strony wtrącenie odnośnie dogmatów:
wybacz, ale nie będę żadnemu z bogów dawała pojedynczego, lub dwóch z całej palety - mogę co najwyżej zaznaczyć, ze konkretny bóg wyżej ceni jeden niżej drugi. Ale nie ma mowy, by rezygnować ze wszystkich - to cecha Nordów, że mają się nimi wszystkimi razem kierować, bez gadania, bez wybierania sobie: a dziś będę się kierować dogmatem tym, oleję resztę. To tu tak nie działa w mentalności tego ludu. Mogę u bogów po prostu poprzesuwać kolejność od "najistotniejszego" do najmniej "istotnego", ale nie będę wywalać, bo w tym momencie straci się cały sens. Dlatego stanę okoniem, ale powiem twardo "nie da rady" i zaproponuję tylko taki sens, jaki przedstawiłam. Zwyczajnie, Dziewięć Szlachetnych Cech nie funkcjonuje jako pojedyncze działania ;)
Druga sprawa: bogini plonu, urodzajów i rodziny to wcale nie tak dużo. Opieram się na mitologii skandynawskiej - tam dopiero tego wiele! ;) Uzupełnię w historii i świętach te elementy, żeby dać pełniejszy obraz jednak. Większość bogów zajmuje się ogólnym patronatem - czy to śmierć, czy wynalazki (i pijaństwo :D) czy tylko przenoszenie informacji, jednak niektórzy mają większy zakres, bo im się to po prostu łączy w ideologii narodu i wyobrażeniach. W przypadku tej konkretnej bogini, Edny: urodzaj = dobrobyt = szczęśliwa i najedzona rodzina ;) Jedno z drugiego wypływa.
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » So, 18 paź 2014, 22:08:08

Tej bogini plonów etc jest wręcz za mało moim zdaniem w tym opisie. A co do dogmatów, to własnie o to mi chodziło^^ Widzisz, jak ładnie się rozumiemy:) Te przykłady były własnie takimi wyznacznikami, że dwie, jedna konkretna cecha jest bardziej ceniona przez jednego boga niż inne. Dogmaty muszą być wszystkie, bo inaczej nie miałaby sensu:)
A co do samej bogini, to niech jej czczenie w konkretnych świętach będzie bardziej widoczne, pełniejsze i na pierwszym miejscu przy jej postaci:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Sokół » N, 19 paź 2014, 11:23:24

Chyba poprawiłam wszystko, co należy. Nie wiem, w pewnym momencie sama się zaplątałam oO
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Caindel » Wt, 21 paź 2014, 20:50:42

Zajrzę, jak ogarnę resztę. Wszędzie, gdzie naniesiesz poprawki, zajrzę po ogarnięciu reszty:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Astenna » So, 22 lis 2014, 15:46:19

Bardzo często towarzysza jej gęsi.
towarzyszą
Kłosy zboża – dostatek, zasiew i wzrost życia.
te określenie "wzrost" tak średnio mi pasuje, może lepiej dać rozwój życia?
Zostawione samotnie dziecko szybko zainteresowało się ogniem –gdy z chaty wybiegła mała istota, której sukienkę trawiły płomienie, Edna nie czekając na nic, ruszyła na ratunek, by własnym ciałem ugasić płomienie.
Zostawione samotnie dziecko szybko zainteresowało się ogniem, a gdy z chaty wybiegła mała istota, której sukienkę trawiły płomienie, Edna nie czekając na nic, ruszyła na ratunek, by własnym ciałem je ugasić.
Niczym liście drzew w czasie jesieni, wyschła i umarła, by odrodzić się ponowie wczesną wiosną, bez śladu ran jakie przyjęła na siebie, ratując córkę, jednak święto jej odrodzenia przypada na czas Yule.
przed "jakie" przecinek
Przypowieść ta przedstawia boginię jako troskliwą, czułą i w ostatecznym rozrachunku, oddaną sprawie nordysjką kobietę.
nordyjską
Ogólnie nie ma co jej gloryfikować. Która matka zostawia małe dziecko bez opieki? Dawniej kobiety, jak pracowały w polu to dzieci brały ze sobą przewiązane w chustach, albo ogólnie była zawsze jedna, która się dziećmi zajmowała. Sama naraziła dziecko na ból, więc łaski nie zrobiła, że je zaczęła ratować i leczyć.
Nie lubię takich opisów, ale to moje osobiste odczucie. Od biedy łatwiejsze jest do pogodzenia, że małą dziewczynkę ukąsiła żmija, a nieszczęsna matka nie była w stanie jej pomóc.
Użyła podstępu i najpierw ożeniła go z rybą vesi, potem ze szpakiem, a na końcu z gęsią.
Vesi
Ordin, dostrzegając jej oddanie sprawie, oraz troskliwość z jaką zajmowała się przygotowywaniem uczt w Yis, uczynił ją ochmistrzynią w swym domostwie, oddając jej do dyspozycji magiczny, złoty sierp, którym zasiewa pola, zbiera plony i podrzyna gardło zwierzętom na uczty.
przed "oraz" usunąć przecinek; Złoty Sierp
Dogmaty Wiary: Dogmaty mają związek z Dziewięcioma Szlachetnymi Cechami [Gościnność, Przedsiębiorczość, Wytrwałość, Tradycja, Lojalność, Odwaga, Dyscyplina, Honor, Prawda.]
Nie określiłaś, która Cecha jest przypisana Ednie, jakie wartości.
25 Cresaim to dzień, w którym kobiety są obdarowywane drobnymi podarkami, i składa im się życzenia pomyślności.
przed "i" usuń przecinek
Uważa się, ze Imbolc to czas, kiedy Edna przechadza się po ziemi, i osobiście dogląda wszystkich spraw związanych z ogniskiem domowym i prowadzeniem gospodarstwa.
"że"; przed "i" usuń przecinek; zamiast drugiego "i" daj "oraz"
Podczas trzech dni Nordowie świętują, przekazując zwierzęta swym opiekunom składając z nich ofiary oraz biorą udział w przeróżnych testach sprawności fizycznej i umysłowej.
biorąc
Ostrag jest festiwalem, który kultywuje płodność odrodzenie oraz nowy początek pomimo tego, że wiele miejsc w środkowej i północnej części nadal pokryte jest gruba warstwą śniegu.
"odrodzenie, płodność"
Ma to symbolizować zarówno jej śmierć jak i cierpienie, które odebrała swej córce, poświęcając się za nią.
przed "jak" przecinek
Tradycja mówi, że krzyki cierpiącego zwierzęcia odganiają wszelkie choroby i nieszczęścia zsyłane na gospodarstwo, bowiem Edna, słysząc rozpacz swego ukochanego zwierzęcia, zsyła mu szybką śmierć, i odpędza złośliwe spojrzenie Safan.
"szybką śmierć odpędzając złośliwe spojrzenia Safan"
Bardzo często w tym czasie dla tych, którzy mieli mniej szczęścia lub mniej obfite zbiory, osada lub miasto zrzuca się, oddając część własnych plonów, by wspomóc swych współbraci.
zamiast "zrzuca się" to "składa się"
Ostatnio edytowano So, 22 lis 2014, 22:23:36 przez Astenna, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni - wybaczają, a inteligentni - ignorują." /Valerius/
"Nie oceniaj mnie, dopóki mnie nie poznasz. Nie lekceważ mnie, dopóki się ze mną nie zmierzysz. Nie mów o mnie, dopóki nie porozmawiasz ze mną." /Valerius/
- Z Marvillami nie można się nudzić. /Vaentis/
Śpieszmy się grać, bo postacie tak szybko odchodzą. /Aine/
Avatar użytkownika
Astenna
Stary Bajarz
Stary Bajarz
 
Posty: 1697
Dołączył(a): Cz, 23 cze 2011, 19:01:35
Lokalizacja: Abertillery
ID: 1103

przez Sokół » So, 22 lis 2014, 17:23:42

Ogólnie nie ma co jej gloryfikować. Która matka zostawia małe dziecko bez opieki? Dawniej kobiety, jak pracowały w polu to dzieci brały ze sobą przewiązane w chustach, albo ogólnie była zawsze jedna, która się dziećmi zajmowała. Sama naraziła dziecko na ból, więc łaski nie zrobiła, że je zaczęła ratować i leczyć.
Nie lubię takich opisów, ale to moje osobiste odczucie. Od biedy łatwiejsze jest do pogodzenia, że małą dziewczynkę ukąsiła żmija, a nieszczęsna matka nie była w stanie jej pomóc.


Miałam sama nieco wątpliwości co do gloryfikacji po fragmencie z dzieckiem, z drugiej jednak strony, wolę to zostawić jak jest. Nie każda kobieta zawsze jest wzorową matką, potyka się i popełnia błędy. Tu to jest pokazane - popełniła błąd. Poza tym, to mit, w którym nie jest uściślone czy ktoś się dzieckiem opiekował dodatkowo czy nie - domyślnie, ktoś był, jednak jak to w takich opowieściach bywa, szczegóły się zacierają. ;) Ale poprawiłam, żeby nie było, że to taka bezduszna i olewająca wsio matka była z niej ;)

A poza tym, poprawiłam resztę =) wliczając w to kolejne poprawki ;)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776


Powrót do Bóstwa

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości