Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

[Konie] Królestwa Averdanu

Moderator: Skrybowie

przez Bishmar » Cz, 27 lut 2014, 17:56:17

KONIE KRÓLESTWA AVERDAN

Królestwo Averdan posiada piękne stepowe tereny, na których świetnie czują się i rozwijają wszelkiego rodzaju stworzenia kopytne. Jak można się łatwo domyśleć w tej krainie Centaurów, występuje wiele odmian koni. Różnorodność rumaków jest tutaj tak wielka, iż trzony jazd wojennych wielu państw posiadają zwierzęta pochodzące właśnie z tego nizinnego królestwa. Niezliczone rzesze jeźdźców, z rycerzami chorągwi na czele oraz grono miłośników koni potrafią docenić i wychwalają po świecie wartość averdańskich wierzchowców. Spowodowane jest to między innymi niemałymi tradycjami Królestwa w hodowli tych zwierząt, a nawet stworzeniu odrębnych, wyspecjalizowanych ras. Jeździectwo jest nieodłącznym elementem życia niemalże każdego mieszkańca Averdan. Każde dziecko już od najmłodszych lat jest uczone w jaki sposób prawidłowo jeździć na kucykach, a w późniejszym okresie życia szlifuje się tę umiejętność na koniu (wyjątkiem są tylko krasnoludy).


1. Shedon

Są to konie o ciężkiej budowie i wadze średniej około 850kg. Ich wzrost waha się pomiędzy 163cm u klaczy, a 175cm u ogierów. Tułowie przypomina kłodę zwężająca się znacznie ku zadowi. Kończyny ma krótkie i mocno umięśnione - zwłaszcza przednie są silne i muskularne. Mała głowa o dużych oczach osadzona jest na krótkiej, lekko wygiętej szyi, kark zwierzęcia jest szeroki i silny. Gdy Shedon ciężko pracuje, pod skórą wyraźnie odznaczają się żyły. Wyższy kłąb pozytywnie wpływa na siłę uciągu tego zwierzęcia. Kopyta o twardym rogu są płaskie i szerokie, zwierzę nie lęka się pracy w błocie. Najczęstsze umaszczenie to gniade, kasztanowate, dereszowate, siwe. I choć czasem zdarzają się okazy skarogniade, to czysto karego Shedona jeszcze nie spotkano i z pewnością byłby on niebywałym widowiskiem. U koni tych nie spotyka się żadnych odmian w postaci gwiazdek, latarni czy strzałek. Zarówno grzywa jak i ogon są ciemniejsze od reszty ciała , o włosie grubym i krótkim- dodatkowo ogon często podcina się lub wiąże, aby nie przeszkadzał w pracy. U koni tej rasy występują gęste, krótkie szczoty pęcinowe, najczęściej jednak są one przez właścicieli obcinane. Są to zwierzęta łagodne i skore do pracy, uczą się szybko i chętnie współpracują z innymi końmi.
Rys historyczny: Rolnicy, którzy z racji zajęcia najczęściej współpracujący z tymi końmi, nigdy nie spisali ich historii. Gdy ich o nią zapytać mówią: 'Konie te były tu od zawsze' lub 'Pewnie sam Tillion zesłał nam je w swej łasce, by znojną pracę lżejszą uczynić' .
Wzrost: od 163cm do 175cm
Waga: od 870kg (klacze) do 1000kg
Umaszczenie: kasztanowe, gniade, rzadziej siwe, bez żadnych odmian.
Główne cechy: łagodny, duża siła uciągu
Użytkowanie: prace gospodarcze, zaprzęgi z ciężkim ładunkiem.

2. Ahero

Wspaniale prezentująca się zimnokrwista rasa Ahero, choć młoda, z pewnością może uchodzić za dumę Królestwa. Na ich piękno składa się wiele elementów: silna, dobrze umięśniona sylwetka z wyraźnie zarysowaną słabizną, szeroka i wypukła klatka piersiowa, skośna łopatka i kłąb nieco wyższy od zadu, a także muskularne kończyny ozdobione miękkimi, jedwabistymi szczotkami. Warto też zaznaczyć że stawy nadgarstkowe nieznacznie wyprzedzają dolną część kończyny (tak zwany 'koziniec'), dzięki czemu chód tych zwierząt jest elastyczniejszy niż u koni o prostych nogach. Zad nieznacznie nachyla się ku nasadzie ogona, charakteryzującego się nieco dłuższym rzepem niż u innych ras. Kopyta są płaskie, róg najczęściej pręgowany i twardy. Łeb zwierzęcia jest krótki, osadzony na długiej, pięknie wygiętej szyi. Kość nosowa płaska, oczy duże i inteligentne, szerokie nozdrza, uszy przypominające trójkąty o szerokiej podstawie, są mocno rozstawione i lekko wygięte. Grzywa i ogon Ahero rosną długie i gęste, na użytek wojska są więc często podcinane. Typowe umaszczenie to: srokate, gniade bądź siwe. Najczęściej występującymi odmianami są: latarnia, łysina, wąska łysina, do rzadziej spotykanych zalicza się chrapka bądź gwiazdka. Ahero przywiązują się do swoich jeźdźców, uczą się chętnie i są wytrzymałe. Z reguły klacze są bardziej charakterne.
Rys historyczny: Gdy pewien rycerz, Indra Ahero postanowił przenieść się z Irimgardu na ziemie Królestwa, zabrał ze sobą cały swój dobytek, w tym swoje rasthariańskie ogiery. Nie przypuszczał jednak wtedy, że jego zamiłowanie do koni przyczyni się do rozwoju miejscowych ras. Krzyżując irimgardzkie Rasthary z miejscowymi rasami, głównie ze znacznie 'lżejszymi' klaczami Revio, otrzymał tę właśnie mieszankę, która nazwę swą zawdzięcza właśnie wędrującemu rycerzowi.
Wzrost: od 180cm do 195cm
Waga: od 820kg (klacze) do 980kg
Umaszczenie: srokate, gniade, siwe; rzadziej: kare, tarantowate, kasztanowate.
Główne cechy: przywiązanie do jeźdźca, długowieczność, temperament, inteligencja
Użytkowanie: ciężka jazda, wierzchowiec.

3. Revio

Profil głowy bywa lekko wypukły. Charakteryzują się również pofalowaną grzywą. Revio rodzą się skarogniade lub kare, dopiero między szóstym, a dziesiątym rokiem życia ich maść jaśnieje, zazwyczaj na siwą. Tylko nieliczne z nich pozostają na zawsze kare. Jest to też rasa, w której stosunkowo często na świat przychodzą albinosy. Można zatem powiedzieć, że są to konie srokate, chociaż zdarzają się też siwe bądź kare. Znacznie rzadziej spotyka się osobniki gniade lub dereszowate. U zwierząt karych i gniadych bardzo często występują odmiany na łbie i kończynach.
Ten niezbyt duży koń o zwięzłej budowie i wysoko osadzonej, silnie umięśnionej szyi posiada małą szlachetnie zarysowaną głowę zwieńczoną szczupłymi, lekko wygiętymi uszami. Grzywa i ogon tych wierzchowców są naturalnie faliste i niedługie, są za to gęste. Nawet w spoczynku rzep ogonowy osobników tej rasy jest nieznacznie skierowany ku górze. Revio są końmi bardzo zwrotnymi i skocznymi, dlatego charakteryzują się muskularnym zadem i suchymi, mocnymi kończynami o bardzo elastycznych ścięgnach i niewielkim kopycie. Konie te uczą się chętnie, ale nieco dłużej niż inne rasy, charakteryzują się też ruchliwością, przez co źle prowadzone zwierzę może stać się nadpobudliwe i płochliwe. Przy dobrym jeźdźcu są karne i poddają się dyscyplinie. Należą do ras długowiecznych i często dożywają 30 lat.
Rys historyczny: gatunek miejscowy, naturalnie wyewoluował na równinach.
Wzrost: od 155 do 165 cm
Waga: od 450kg (klacze) do 520kg
Umaszczenie: siwe, srokate, kare rzadziej gniade bądź dereszowate..
Główne cechy: inteligencja, szybkość, wytrzymałość, skoczność, zwrotność, aktywność (czasem będąca nadmierną), długowieczność.
Użytkowanie: lekka jazda, wierzchowiec.

4. Herian

Kuce doskonale przystosowane do trudnych warunków. Nie uniosą co prawda ciężkozbrojnego jeźdźca, jednak nadają się do transportu jucznego i pod siodło, dla oddziałów lekkiej, górskiej jazdy (wystarczająco wysokie dla dorosłych jeźdźców.). Są zwierzętami bardzo przyjaznymi, cierpliwymi i łagodnymi. Mają mocny kościec, równie mocny grzbiet, długą szyję oraz ładnie wysklepioną klatkę piersiową. Kończyny są silne i suche, kopyta małe z twardego, wytrzymałego rogu. Grzywa długa i prosta, ogon podobnie, lekko wystrzępiony. Naturalnie występuje również szczeciniasta broda. Głowa krótka, wąska przy chrapach, uszy małe, szeroko zostawione, ruchliwe. Duże, błyskotliwe oczy. Łeb noszą wysoko, na dumnie wyciągniętej szyi. Diabelnie zwrotne, a przy tym odporne na choroby i niskie temperatury, szybko przystosowują się do warunków otoczenia. Bywają bardzo uparte. Najczęściej siwe, dereszowate, myszate.
Rys historyczny: Rasa rodzima, ostatnio sprowadzana z gór na równiny w celu uzyskaniu równie silnej, ale nieco wyższej krzyżówki.
Wzrost: od 142 do 152 cm
Waga: od 300kg (klacze) do 350kg
Umaszczenie: siwe jabłkowite, dereszowate, myszate, rzadziej bułane i izabelowate
Główne cechy: cierpliwość, odporność, wytrwałość, łatwo się adaptują, są uparte
Użytkowanie: juczny, górskie oddziały

_____________________________
Autor: Thaven [1421], Bishmar [505]
Ostatnio edytowano Pn, 2 mar 2015, 22:09:33 przez Bishmar, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Bishmar
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 127
Dołączył(a): Pn, 7 mar 2011, 08:14:47
ID: 505

przez Caindel » Śr, 22 paź 2014, 23:08:04

Sprawdzone zostanie po pojawieniu się opisu Królestwa, gdyż opis jest z nim ściśle związany:)
Będę pamiętac o nim:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284


Powrót do Inne

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości