Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

[roślina] Drzewo Lodowe

Tutaj znajdują się wszystkie zaakceptowane opisy (po przyznaniu Punktów Sławy)

Moderator: Skrybowie

przez Sokół » Pn, 29 wrz 2014, 19:25:58

1. Typ: roślina

2. Opis
Drzewo Lodowe, albo inaczej Jabłoń Błękitnolistna, to roślina występująca wyłącznie na terytorium Nordii. To charakterystyczne, karłowate drzewo o grubym pniu i gęstym listowiu, występuje wszędzie tam, gdzie znajdują się gorące źródła i gejzery - dzięki czemu klimat wokół jest stosunkowo umiarkowany. Owocuje raz w roku, zwykle na jesieni. Owoce są drobne, żółtawe, z malutkimi gniazdami nasiennymi umiejscowionymi tuż pod ogonkiem. Do pierwszych przymrozków w smaku przypominają owoce pigwy, ale później stają się wyraźnie miodowe w posmaku, tracąc cierpkość.
Nie przekraczające dwóch metrów drzewo, pod ciemną korą posiada charakterystycznie niebieskie drewno, którego polerowanie wydobywa tylko interesujące odcienie barwy lazurytu. Nadaje się do wędzenia, zwłaszcza ryb, które uzyskują specyficzny posmak oraz do wyrobu drobnych, drewnianych ozdób. W przypadku większych przedmiotów użytkowych lub ozdobnych, drewno ulega uszkodzeniu już na etapie wstępnej obróbki. Kwitnie na biało, zawsze późną zimą, zwiastując nadejście wiosny. Pierwsze owoce wydaje już w dwa lata po ukorzenieniu się w danym miejscu. Co interesujące, liście początkowo są zielone - dopiero z wiekiem nabierają typowej, błękitnej barwy, określając tym samym wiek drzewa. Im jaśniejszy, niemal biały błękit, tym jabłoń starsza. Roztarte liście mają właściwości silnie aromatyczne (przypominają bardzo mocny zapach kamfory), oczyszczające drogi oddechowe, co doskonale sprawdza się w przypadku wszelkiego typu przeziębień i zapaleń zatok. Owoce na gałęziach trzyma się zwykle do pierwszych przymrozków - dopiero wówczas tracą charakterystyczny dla siebie posmak, stając się przysmakiem, zwłaszcza wśród dzieci, będąc kruchym, delikatnym owocem o wyraźnie miodowej nucie. Świetnie nadają się one też do przetworów wszelkiego typu, a nade wszystko do wysoko cenionego cydru, podawanego tylko na specjalne okazje.
Warto zaznaczyć, że Jabłoń Błękitnolistna zwana Lodową nie występuje na terenach innych niż wspomniane wcześniej. Próby zaaklimatyzowania sadzonek w miejscu pozbawionym gejzerów oraz okresów długich i ciężkich zim powodowała obumieranie Jabłoni. Amarth jako jedyne państwo może poszczycić się nielicznymi, udanymi próbami posadzenia tego drzewa u siebie.
Charakterystyczna nazwa odnosi się zaś do specyfikacji owoców, reagujących na zmrożenie oraz do niebieskiej barwy liści i drewna, które przypominają o pięknie lodu.

3. Sposób przechowywania
Drzewa wymagają terenu z wodami geotermalnymi i surowymi zimami.
Drewno trzymać z dala od nadmiernej wilgoci.
Owoce - w suchym, chłodnym miejscu, w koszach.
Liście trzymać w suchym i przewiewnym miejscu.

4. Trwałość
Drewno - w zależności od sposoby przechowywania i dbałości o gotowy wyrób (polerowanie, oliwienie, nie spalenie, etc.) - od kilku tygodni po setki lat.
Owoce, przechowywane w odpowiednich warunkach, potrafią zostać nienaruszone przez rok. Wyciśnięty z nich sok należy spożyć w przeciągu miesiąca - w zamkniętych beczkach można go trzymać do dwóch miesięcy. Liście zachowują swoje właściwości do tygodnia po zerwaniu.

5. Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu (wcieranie, wypicie, polewanie rany, smarowanie klingi itp.).
Inhalacja olejkami eterycznymi z roztartych liści.
Drzewo poprzez spalenie i okadzenie dymem pożywienia w trakcie procesu wędzenia.
Owoce - spożycie.

6. Efekt, jaki powoduje jej zażycie/dostarczenie do organizmu
Wdychanie oparów z roztartych liści powoduje przeczyszczenie dróg oddechowych. Spożycie cydru z owoców w znacznej ilości upojenie alkoholowe. Dym może uczulać.
6.1 - Czas, po jakim zaczyna działać (jeśli dotyczy).
Natychmiast
6.2 - Antidotum i jego dostępność [w przypadku trucizn]
nie dotyczy.

Autor: Tishtry [9776]
Ostatnio edytowano Śr, 8 paź 2014, 16:08:09 przez Sokół, łącznie edytowano 5 razy
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Sokół
Herold
Herold

ID: 9776

przez Shaed » Śr, 1 paź 2014, 10:35:56

W sumie to nabrałem smaka na takiego owoca :D

Ale skoro jesteśmy już przy drzewie, to określ jeszcze jakiego rodzaju drewno można z nań pozyskać, albo bardziej do czego się nadaje? Do palenia w wędzarni, do wyrobu mebli? Czy po prostu średniej/gorszej jakości drewno, które jest cenne raczej z uwagi na niezwykły kolor.
Shaed
Minstrel
Minstrel

ID: 17379

przez Sokół » Śr, 1 paź 2014, 10:59:05

Mówiłam, Nordia czeka na ciebie :D

I w tekście jest określone, że nadaje się do wędzenia. Ciężko mi opisać smak - wędzone ryby w ogóle mają... specyficzny smak, albo się to lubi, albo nie ;) Dodałam też, ze drewno nadaje się tylko do małych przedmiotów użyszkodniczych czy ozdóbek, przy większych po prostu pęka i nic z nim się nie zrobi. Cenne jest tylko przez niesamowity dla drewna kolorek ;)
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"

Obrazek
Sokół
Herold
Herold

przez Shaed » Śr, 1 paź 2014, 21:48:50

Nadaje się do wędzenia zwłaszcza ryb, nadając im specyficznego posmaku oraz do wyrobu małych, drewnianych ozdób jak spinki czy grzebienie, a także małe amulety. Większe jak skrzynki czy meble - często już na poziomie obróbki wypacza się, pęka i staje się nieprzydatne do niczego.

W pierwszym zdaniu możnaby zmienić wstęp, bo nadaje i nadając jedno po drugim średnio ładnie wygląda.
W drugim zdaniu można napisać na przykład tak:

"W przypadku większych przedmiotów, jak na przykład skrzynki oraz meble, drewno gnie się i pęka często już na etapie obróbki."

Chyba wyglądałoby lepiej ale możesz też poczekać na opinię innego MG, bo przyznaję się bez bicia, w tej dziedzinie jestem średniak :P

Ale na zachętę ode mnie projekt dostaje:
Obrazek
Shaed
Minstrel
Minstrel

ID: 17379

przez Sokół » Śr, 1 paź 2014, 22:04:29

A co mi tam, wrzucam jak leci :D Poprawione, najwyżej inny MG zareaguje;)

Obrazek
Sokół
Herold
Herold

przez Epilog » Cz, 2 paź 2014, 09:59:58

Drzewo lodowe, albo inaczej jabłoń błękitnolistna, to roślina występująca wyłącznie na terytorium Nordii.

Nazwy z wielkich liter.

To charakterystyczne, karłowate drzewo o grubym pniu, i gęstym listowiu, występujące wszędzie tam, gdzie znajdują się gorące źródła i gejzery - dzięki czemu klimat wokół jest stosunkowo umiarkowany.

pniu i gęstym listowiu występujące

Owocuje raz w roku, zwykle na jesień, drobnymi, żółtawymi owocami, przypominającymi w smaku pigwę do pierwszych przymrozków - później owoce stają się wyraźnie miodowe, z malutkim gniazdem nasiennym, umiejscowionym jak u gruszki, niemal tuż nad ogonkiem.

owocami do pierwszych przymrozków przypominającymi
nasiennym umiejscowionym

Karłowate, nie przekraczające dwóch metrów drzewo, grube i poskręcane, pod ciemną korą posiada charakterystycznie niebieskie drewno, barwa którego nie zanika z czasem - polerowanie wydobywa tylko interesujące odcienie, przypominające nieco lazuryt.

którego barwa

Nadaje się do wędzenia zwłaszcza ryb, nadając im specyficznego posmaku. oraz do wyrobu małych, drewnianych ozdób jak spinki czy grzebienie, a także małe amulety.

posmaku,

W przypadku większych przedmiotów, jak na przykład skrzynki oraz meble, drewno gnie się i pęka często już na etapie obróbki..

jedna kropka do wywalenia

Roztarte, mają właściwości silnie aromatyczne (przypominają bardzo mocny zapach kamfory), oczyszczające drogi oddechowe, co doskonale sprawdza się w przypadku wszelkiego typu przeziębień i zapaleń zatok.

Roztarte mają właściwości

Wart zaznaczyć, że jabłoń błękitnolistna, lub lodowa nie występuje na terenach innych niż wspomniane wcześniej.

Warto
błękitnolistna lub lodowa
nazwy z wielkich liter

Owoce, przechowywane w odpowiednich warunkach potrafią zostać nienaruszone przez rok.

Owoce, przechowywane w odpowiednich warunkach,
Sok, wyciśnięty z nich należy spożyć w przeciągu miesiąca - w zamkniętych beczkach można go trzymać do dwóch miesięcy.

Wyciśnięty z nich sok

Liście poprzez roztarcie.

Roztarcie nie jest metodą dostarczenia do organizmu.
Raczej: Inhalacja olejkami eterycznymi z roztartych liści.
"Step 1 - I want you to bleed for me
Step 2 - I want you to kill for the thrill of it
Step 3 - I want you to love the taste of murder
Step 4 - I want you to die"

Obrazek
Epilog
Obieżyświat
Obieżyświat

ID: 813

przez Sokół » Cz, 2 paź 2014, 10:09:56

Poprawione.

Obrazek
Sokół
Herold
Herold

przez Caindel » So, 4 paź 2014, 22:30:04

Do poprawy:

Owocuje raz w roku, zwykle na jesień, drobnymi, żółtawymi owocami, do pierwszych przymrozków przypominającymi w smaku pigwę - później owoce stają się wyraźnie miodowe w posmaku, z malutkim gniazdem nasiennym umiejscowionym jak u gruszki, niemal tuż nad ogonkiem.

Owocuje raz w roku, zwykle na jesieni. Owoce są drobne, żółtawe, z malutkimi gniazdami nasiennymi umiejscowionymi tuż pod ogonkiem. Do pierwszych przymrozków w smaku przypominają owoce pigwy, ale później stają się wyraźnie miodowe w posmaku, tracąc cierpkość.
// Matko, co to za wykręt stylisztyczno - językowy Trish^^? Miałam problem by go jakoś rozłozyc i sesnsownie złozyć xD//

Nadaje się do wędzenia zwłaszcza ryb, nadając im specyficznego posmaku, oraz do wyrobu małych, drewnianych ozdób jak spinki czy grzebienie, a także małe amulety. W przypadku większych przedmiotów, jak na przykład skrzynki oraz meble, drewno gnie się i pęka często już na etapie obróbki.

Nadaje się do wędzenia, zwłaszcza ryb, które uzyskują specyficzny posmak oraz do wyrobu drobnych, drewnianych ozdób. W przypadku większych przedmiotów użytkowcych lub ozdobnych, drewno ulega uszkodzeniu już na etapie wstępnej obróbki.

Przed "oraz" nie stawiamy przecinków.

Nanieś poprawki:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.

Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.

Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!

...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek

ID: 284

przez Sokół » N, 5 paź 2014, 11:48:20

Poprawki naniesione.
A ten wykręt stylistyczno-językowy... mówiłam, że będzie wesoło! :D

Obrazek
Sokół
Herold
Herold

przez Astenna » Śr, 8 paź 2014, 15:25:25

Warto zaznaczyć, że Jabłoń Błękitnolistna, lub Lodowa nie występuje na terenach innych niż wspomniane wcześniej.
przed lub przecinek zbędny, można napisać Jabłoń Błękitnolistna zwana Lodową
Po poprawce ode mnie akcept.
Obrazek

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni - wybaczają, a inteligentni - ignorują." /Valerius/
"Nie oceniaj mnie, dopóki mnie nie poznasz. Nie lekceważ mnie, dopóki się ze mną nie zmierzysz. Nie mów o mnie, dopóki nie porozmawiasz ze mną." /Valerius/
- Z Marvillami nie można się nudzić. /Vaentis/
Śpieszmy się grać, bo postacie tak szybko odchodzą. /Aine/
Astenna
Stary Bajarz
Stary Bajarz

ID: 1103

przez Sokół » Śr, 8 paź 2014, 16:08:16

Done.

Obrazek
Sokół
Herold
Herold

przez Caindel » Cz, 25 cze 2015, 08:24:46

Do poprawki:
To charakterystyczne, karłowate drzewo o grubym pniu i gęstym listowiu, występujące wszędzie tam, gdzie znajdują się gorące źródła i gejzery - dzięki czemu klimat wokół jest stosunkowo umiarkowany.

//występuje//

Karłowate, nie przekraczające dwóch metrów drzewo, grube i poskręcane, pod ciemną korą posiada charakterystycznie niebieskie drewno, którego barwa nie zanika z czasem - polerowanie wydobywa tylko interesujące odcienie, przypominające nieco lazuryt.

//Ja jej nie oduczę pisania tasiemców...* idzie po większy kubek kawy*
Wywal ze zdania poprzednio zacytowanego informacje o wyglądzie, tu Ci się powtarzają. Tam zostaw miejsce występowania. Tasiemiec!!//

Co interesujące, liście początkowo są zielone - dopiero z wiekiem nabierają typowej, błękitnej, a nawet i lodowej barwy, określając tym samym wiek drzewa.

//Co to jest "lodowa barwa"?//

Warto zaznaczyć, że Jabłoń Błękitnolistna zwana Lodową nie występuje na terenach innych niż wspomniane wcześniej. Próby zabrania sadzonek poza tereny z gejzerami i okresami surowej zimy kończyły się zawsze śmiercią sadzonki.

//Tu się nie zgodzę, że występują tylko w tym miejscu. Ama ma podobne warunki, więc tam będzie się badyl dobrze czuł. Dopisz to w opisie.//

Drewno - nie dotyczy.

//Czyli te ozdóbki, które z drewna są wyrabiane nie nadaja się do niczego, bo nie są kompletnie trwałe? Czy jednak można ich uzywać dłużej niż 24 h? Drewniane koraliki, wisiorki, chyba mają jakąs względną trwałość?//

Drzewo poprzez spalanie.

//Trisz...i posypują głowę tym popiołem? :lol: Popraw to, bo nie ma w tym stwierdzeniu grama sensu. :P//

No już, nanoś poprawki. Myk, myk :D

Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek

przez Sokół » N, 28 cze 2015, 10:00:40

*bzium bzium* Wiesz, że ja lubię tasiemce pisać... choć sama też za nie gonię :lol: ale i tak cię kocham *i kawu podsuwa i bziuma dalej*

Obrazek
Sokół
Herold
Herold

przez Caindel » N, 28 cze 2015, 13:33:41

Sprawdzone.AKCEPT

Opis zamek, idzie na wiki. Archiwum.

Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek

Powrót do Archiwum