Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Poradnik dotyczący gry fabularnej

Zanim zadasz pytanie na forum odnośnie gry, sprawdź czy nie ma już jakiegoś poradnika dotyczącego Twojego problemu.

Moderatorzy: Caindel, Astenna

przez Thoran Rion » Cz, 1 lis 2012, 09:35:30

Kilka zasad gry fabularnej oraz informacje o świecie

Tak się składa że gramy sobie na KF już kilka dobrych lat a jeszcze nigdy nie spisaliśmy zasad jakimi się tutaj posługujemy aby dobrze fabularnie się bawić. Oczywiście zasady te nie są restrykcyjne i nie muszą być przestrzegane ale jest to pewien savoir vivre gry fabularnej.

I. Na początek kilka pojęć:

MG – Mistrz Gry (Game Master) - tworzy dla graczy przygody (nazywane również sesjami), często łącząc je w kampanie. Mistrz Gry ma pełną kontrolę nad światem; kontroluje wszystkie wydarzenia zewnętrzne oraz postacie nie kierowane przez graczy (tzw. BN - bohaterowie niezależni). Jedynie Mistrz Gry dysponuje pełną wiedzą na temat świata i scenariusza gry. Opisuje on innym uczestnikom zabawy to, co widzą ich postacie, oraz określa reakcję otoczenia na ich zachowanie (np. co się stanie jeśli jeden z graczy zechce otworzyć drzwi). Ma też decydujący głos przy interpretacji reguł danego systemu. Jedyną rzeczą, która nie podlega bezpośredniej kontroli przez Mistrza Gry, są poczynania graczy. Ich decyzje dotyczące zachowania postaci, które odgrywają, oraz poczynań i środków jakie przedsięwezmą, by osiągnąć cel. Co ważne, Mistrz Gry nie jest z założenia przeciwnikiem graczy, choć do jego zadań należy kontrolowanie wrogich im postaci i stworzeń. (za wikipedią)

NPC – Bohater niezależny (Non Playable Charakter) - to wszelkie postacie, które stają na drodze Bohaterów Graczy (zwanych PC - z ang. Player Character lub BG - Bohater Gracza). Są więc to zarówno napotykani wrogowie, sprzymierzeńcy, postacie drugoplanowe jak i statyści jak np. karczmarze czy kupcy, z którymi Bohaterowie Graczy ubijają interes.

Powergaming (PG) - to styl gry opierający się na tworzeniu możliwie najsilniejszej postaci i wykorzystywaniu jej silnych stron w celu osiągnięcia maksymalnego prawdopodobieństwa sukcesu, często w połączeniu z marginalizacją warstwy fabularnej sesji.

Minchkinizm - jest stylem gry opierającym się na rywalizacji na wszelkie możliwe sposoby, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków. O ile powergamerzy zawsze działają w ramach reguł gry, munchkini wyszukują i wykorzystują luki w systemie, interpretując zasady według własnego widzimisię, niekiedy posuwając się nawet do oszustwa.

Kapuściarstwo – Nieumiejętność gry.

II. Zasady

Zasad jest kilka i nie są one trudne w opanowaniu:

1. Wiedza gracza nie jest tożsama z wiedzą jego postaci – oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli np. Varle są istotami o których nikt nie wie, to postać gracza, który wie że np. jego kumpel Zenek jest Varla, nie jest tego świadoma.
2. Zawsze opisujemy tylko swoje reakcje i działania np. „Rzucam sztyletem”
3. Nie opisujemy wyników działań, ani nie opisujemy reakcji innych postaci np. nie piszemy „Rzucam sztyletem i trafiam XXX w nogę, w związku z czym zaczyna on kuleć”. Opisywanie wyników działań naszej postaci to zadanie MG.
4. Decyzja MG jest nieodwołalna i nie podlega dyskusji

III. Codzienniki

Codziennik to miejsce gdzie gracze mogą publicznie prowadzić swoje sesje wraz z innymi graczami. W codziennikach obowiązuje kilka zasad.
Gra w codzienniku może przebiegać dwojako:

1. Być prowadzona przez gracza
2. Być prowadzona przez MG

Jeżeli gracz decyduje się na prowadzenie codziennika to przyjmuje on na siebie rolę MG.
W codzienniku można ale nie trzeba używać zasad systemu fabularnego KF. Tylko codzienniki prowadzone wg zasad systemu pociągają za sobą konsekwencje dla postaci gracza. Tylko wtedy gracz, który np. złamał rękę otrzyma wpis w karcie postaci o złamaniu ręki i będzie miało to znaczenie w innych sesjach rozpoczętych o tym fakcie przez gracza. To samo tyczy się śmierci postaci gracza, przy czym jeśli chodzi o śmierć gracza w codzienniku musi być wcześniej jasno określone przez właściciela codziennika czy można w nim zginąć.

IV. Informacje o Świecie

Jak to w każdym świecie fantasy tak i w naszym występuje wiele elementów, których określenie jest bardzo ważne dla każdego gracza fabularnego. Dlatego też zebrałem kilka najważniejszych informacji:

Fallathan – tym mianem rasy inteligentne określają Sferrum, w którym żyją. Mieszkańcy Fallathanu nie są świadomi kosmologicznego pochodzenia świata, czyli każda rasa ma własne wyobrażenie świata, własne bóstwa i tradycje z tym związane. Na pewno ludzie i krasnoludy nie są świadomi tego że mieszkają na Sferrum i nie znają terminu Potęg.

Geografia – Świat Fallathanu nie jest kulą, jest płaski. Panują w nim dość dziwne warunki klimatyczne zależne od czynników takich jak: bliskość morza, bliskość gór, bliskość „granicy świata” (kontynent z każdej strony jest oblewany przez morze, przy czym tereny im bliższe granicy są tym bardziej niespokojne – wulkany, aktywność sejsmiczna itd). Klimat terenów położonych stosunkowo blisko siebie może znacznie się różnić np. Tropikalna wyspa Reptilii, mroźne góry Carogrodu.

Czy w Fallathanie istnieją smoki? Tak istnieją, są to prastare istoty, nikt nie wie skąd się wzięły w Fallathanie i co tutaj robią, ich potomkami są Haressdreni. Czasem smoka można spotkać jako przeciwnika w czasie wędrówek.

Czy w Fallathanie istnieje ganja? Istnieje jednak nie nazywa się ganja a fajkowym zielem. Zwykle jest palona w drewnianych fajkach. Posiada właściwości uspokajające i znieczulające.

Czy w Fallathanie istnieje srebro? Tak. Jest traktowane jak zwykły surowiec typu miedź. Wykorzystuje się go do produkcji ozdób.

Ile w Fallathanie żyje istot? Generalnie w znanym Fallathanie (czyli tym widocznym na mapce) żyje około x * 1000 istot (gdzie x to aktualna liczba graczy). Na jednego gracza przypada tysiąc NPC. Jeżeli w mieście mieszka 150 osób to znaczy że miasto liczy 150 000 osób (łącznie z NPC).

W którym miejscu na mapie zbudowano karczmę? Karczma nie jest miejscem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Jest lokacją która nie istnieje w konkretnym miejscu. Można wejść do niej z każdego miejsca w świecie. Jest miejscem spotkań graczy i publicznej interakcji traktowanej troszkę z przymrużeniem oka ale mimo wszystko klimatycznej.

Jakim językiem posługują się mieszkańcy Fallathanu? Ogólnie każdy mieszkaniec zna język zwany Wspólnym, który jest pochodną dawnego języka ludzi, którzy to na początku władali Fallathanem samodzielnie. Oprócz Wspólnego każda rasa posługuje się swoim własnym językiem (o ile taki posiada).

Jaka waluta jest obowiązującą w Fallathanie? Ogólnie przyjętą walutą honorowaną przez wszystkie kraje jest złota moneta (potocznie zwana GP). Każdy z krajów wydaje swoją własną złota monetę (własny rewers i awers) jednak zawsze jest to krążek o tej samej wadze i wielkości.

Jak długo istnieje Fallathan? Istnieje on około 530 000 lat. Cywilizacja ludzka rozwinęła się znacznie dopiero około 35 000 lat przed założeniem pierwszego Cesarstwa zwanego Vanthijskim (od czasu założenia Cesarstwa liczony jest obecny czas). Równolegle do imperium ludzi rozwijała się cywilizacja krasnoludów. Około 30 000 lat przed Cesarstwem ludzie skolonizowali większą część Fallathanu (tego znanego jak i nieznanego obecnie) tworząc wiele ośrodków kulturowych. Na przestrzeni kolejnych 20 000 lat do Fallathanu przybyły dzięki skokom międzysferycznym inne rasy, między innymi Elfy, Jaszczuroludzie, Orki itd., które skolonizowały pewne rejony i wyparły z tych ziem ludzi.

Kto był pierwszym Cesarzem? Był nim Thoran z rodu Rion, zjednoczył on wszystkie ludy znanego Fallathanu i stworzył multirasowe Cesarstwo ze stolicą w Vanthii. Od daty powstania Cesarstwa liczy się obecną Nową Erę Fallathanu.

Co się stało z Cesarstwem Vanthijskim? Około 1274 NE Cesarstwo zostało zmiażdżone przez barbarzyńskie ludy Dakarów które najechały znane ziemie. Daakarzy są jednym ze szczepów ludzi, którzy zasiedlili położone daleko na wschodzie ziemie. Ich ekspansja rozlała się na cały Fallathan ten znany jak i ten nieznany, niszcząc praktycznie wszystkie kultury, które stanęły jej na drodze. Po 4 tysiącach lat Imperium Daakarów rozpadło się na kilka pomniejszych państewek. Wtedy to odrodziło się też Cesarstwo ze stolicą w Azeloth (mieście zbudowanym na gruzach Vanthii), pod przewodnictwem Turgona (potomka Thorana I Rion).

PS: nie pamiętam kto napisał ten poradnik ^^ chyba nawet ja (to tekst z sierpnia 2009 roku) ;)
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Sigyn » Cz, 1 lis 2012, 10:03:47

Tam w punkcie II podpunkt 3 jest taki mały błąd. Mg nie opisują działań, a właśnie wyniki działań opisywanych przez graczy ;) coś tam umknęło
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Rozdwojenie jaźni i notoryczny PMS.
What doesn't kill you...disappoints me.
Avatar użytkownika
Sigyn
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2012, 20:14:29
Lokalizacja: Valhalla
ID: 953

przez Thoran Rion » Cz, 1 lis 2012, 10:10:52

Ok, poprawiłem ^^
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1


Powrót do Poradniki

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości