Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Poradnik dla organizacji z FG

Zanim zadasz pytanie na forum odnośnie gry, sprawdź czy nie ma już jakiegoś poradnika dotyczącego Twojego problemu.

Moderatorzy: Caindel, Astenna

przez Ebbervar » Śr, 29 maja 2013, 21:51:40

Ponieważ bardzo często mylona jest wiedza gracza i postaci, a ostatnio w fabule wynikł pewien incydent związany z niekompetencją i ze strony graczy, jak i założyciela organizacji - postanowiłem opracować taki miniporadnik dla Szefów organizacji. Oczywiście NIE jest to przymus. To zbiór moich przemyśleń na podstawie obserwacji organizacji w grze.

SESJE

1. Posiadać spis sesji. Tych zakończonych, tych w toku i tych, co są w planach (tytuły).
2. Ustalić sobie kalendarium. Chronologicznie, co się działo. I bez wygodnych korekt. Tak, jak rozgrywaliście fabularnie akcje tak powinno być. Konkret. Coś na kształt osi czasu organizacji.
3. Ilość graczy nie ma często przełożenia na fabułę i wizerunek organizacji. Lepiej mieć pięciu graczy w ekipie niż dwadzieścia z czego ¾ nie pisze, nie jest aktywnych. Poza tym im mniej osób w organizacji tym łatwiej i sprawniej się można dogadać co do sesji, odpisów i innych kwestii. Chociaż jak się trafi na nową, chętną osobę do organizacji to owszem, warto rekrutować. Każdy gracz chcący grać, pisać i być aktywnym jest na wagę złota.

REKRUTACJA

1. Zanim przyjmiecie kogoś mechanicznie do organizacji wpierw powinna być sesja rekrutacyjna, jeśli macie zamiar aktywnie a nie biernie uczestniczyć w Fabule Głównej. Nie na odwrót, bo będzie potem wiele niedomówień i komplikacji. Panuje ogólny stereotyp, że jak osoba jest już mechanicznie w danej organizacji to uważana jest za pełnoprawnego członka, co ma przełożenie na fabułę, a nie jest to takie oczywiste. Dlatego sesje rekrutacyjne, szczególnie w organizacjach tajnych mają znaczenie.
2. Sesja rekrutacyjna nie powinna się ciągnąć miesiącami. Lepiej ugrać krótką, ale treściwą z wyraźnym zaznaczeniem, że postać stała się współczłonkiem danej organizacji.
3. Nie brać na siebie zbyt wiele sesji rekrutacyjnych w jednym czasie. Raz, że ciężko to organizacyjnie ogarnąć, dwa warto, by rekrutacją zajęły się dwie osoby. By miały nad tym pieczę. W razie „awarii”, niedyspozycyjności jednej osoby, proces rekrutacji nie jest przerwany.

WIEDZA POSTACI

1. W sesji rekrutacyjnej jasno, precyzyjnie ustalić, jaki postać ma zakres obowiązków, jakie prawa, czym się zajmuje itp. Jeśli „świeżak” przeszedł pozytywnie rekrutację i odbyło się to na terenie siedziby, tym samym zna jej położenie. Oczywiście, jeśli zdradzi organizację i wyda położenie siedziby podlega zasadom organizacji.
2. Do Fabuły Głównej liczą się codzienniki z symbolem FG, codzienniki powiązane z wieściami oraz sesje rekrutacyjne. Organizacja, która złożyła swój opis na forum KF (i posiada akceptację), automatycznie włączona jest do Fabuły Głównej, jako potencjalne tła rozgrywki. Czyli np: jeśli gracz wspomina np. Zamtuz Czerwone Alkowy to ma prawo używać tej nazwy w codziennikach. Jest to organizacja jawna, ogólnodostępna. W przypadku organizacji tajnych np. Caedo terminami, wiedzą mogą się posługiwać tylko jej członkowie lub postaci wtajemniczone, uprawnione w posiadanie wiedzy.
3. Wiadomo, że wszystkie sesje nie da rady upchnąć do FG, ale są tzw. sesje pod nadzorem MG (tylko czytają). Jeśli w sesjach priv postaci chcą np. wymienić się informacjami lub inne rzeczy zrobić, mające wpływ na fabułę to musi być o nich MG powiadomiony, nie że gracz i gracz umawia się, dochodzi do wymiany informacji i uważa się, że posiadają wiedzę.
4. Warto poświęcić odrobinę czasu i wykonać zakładkę w organizacji w grze lub zamieścić informację w profilu, ile przeciętna, statystyczna postać może wiedzieć o danej organizacji.
5. Wszelkie organizacje istniejące w FG (podania na forum) powinny mieć chociażby jedną sesję fabularnie rozegraną, w której będą przedłożone odpowiednim członkom założenia i pole działania organizacji. Wiedza zdobyta przez graczy np. na forum, po przeczytaniu opisu organizacji, nie jest równoznaczna z wiedzą postaci. Jest to potrzebne chociażby po to, by w razie czego MG mógł sobie sprawdzić prawdziwość przekazanych/zdobytych info w innych sesjach.
XI Przykazanie - "Szanuj swego MG. Zawsze możesz mieć gorszego..."

"Napchany jestem sesjami, jak krowi pęcherz..." by Gotrek, czyli humor khazadzki

"Oświadczam, iż, podczas pisania posta, kierowały mną wyłącznie czyste i niezmącone złością pobudki, takie jak: żywe zainteresowanie i ciekawość. Moja wypowiedź nie jest zaczepna. Wielka Rzepa mi świadkiem :D" by Ma`Arei

Obrazek
Ebbervar [2505]
Avatar użytkownika
Ebbervar
Administrator
Administrator
 
Posty: 3959
Dołączył(a): So, 2 cze 2012, 15:25:56
Lokalizacja: Łodź
ID: 2505

Powrót do Poradniki

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości