Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

[Roślina] Pischa

Tutaj znajdują się wszystkie zaakceptowane opisy (po przyznaniu Punktów Sławy)

Moderator: Skrybowie

przez Aru » N, 8 mar 2015, 18:11:01

1.Typ
Roślina

2.Opis
Pischa to roślina o wiotkich gałązkach, z dużymi, jasnozielonymi liśćmi, sięgającą 100 centymetrów wysokości. Liście zawierają sok, który po złączeniu ze śliną, tworzy masę doskonale nadającą się do żucia. Cienkie gałązki wypełnione są sokiem, który jest głównym składnikiem mikstur/maści, chroniących przed niektórymi pasożytami i owadami.
Najlepsze warunki do rozwoju rośliny znajdują się na wyspie Reptilii, z której to zresztą pochodzi. Jej kwiat jest bardzo mocną trucizną. Wysuszony traci tą właściwość.

3.Sposób przechowywania
Świeże liście należy przechowywać w pojemnikach zakrytych materiałem, by nie doszło do rozwoju pleśni wewnątrz nich. Suszone listki najlepiej trzymać w woreczkach. Jeśli zaś idzie o produkty wykonane z wykorzystaniem tej rośliny, wszystko zależy od tego co zostało z niej zrobione.

4.Trwałość
Świeże listki, w odpowiednich warunkach, można przetrzymywać do ośmiu miesięcy.
Wysuszone mogą być przechowywane nawet do trzech lat, jeśli tylko nie pozwoli się na zapleśnienie suszu.
Kwiat po zerwaniu należy przechowywać w warunkach podobnych jak świeżą roślinę. Jednak w celu przygotowania z niego trucizny, zaleca się natychmiastowe użycie. Jego użyteczność ogranicza się do zaledwie kilku godzin od zerwania.

5.Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu
Roślina jest przygotowywana na rozmaite sposoby, które decydują o tym, w jakiej formie zostanie podana. Nagowie mają w zwyczaju z liści tejże rośliny parzyć herbatę. Sok z tych liści posiada właściwości bakteriobójcze i zapobiega zakażeniom oraz nadaje miętowy posmak w ustach. U niektórych Jaszczurów liście Pischy stały się rzeczą najczęściej żutą, właśnie dzięki tym właściwościom. Problemy z pasożytami oraz bakteriami ulegają zniwelowaniu. Z samych liści Nagowie mogą też przyrządzać specyficzną maść, która po zmieszaniu z wodą zaczyna się pienić, mogąc skutecznie posłużyć do dbania o higienę.
Trucizna musi być zaaplikowana doustnie, można ją na przykład dodać do wina lub wody, aczkolwiek poleca się dodawanie jej do napojów posiadających jakiś smak. Specyfik jest bezbarwny, w smaku nieco gorzki.

6.Efekt, jaki powoduje zażycie/dostarczenie go do organizmu
Jeśli przygotowana z myślą o dodaniu jej do herbaty, roślina pełni rolę taką, jak mięta, aczkolwiek o nieco mocniejszym smaku.
Uzdrowiciele z Reptilii korzystają także z ważniejszych właściwości zielska. Liście, po rozgnieceniu do postaci papki oraz po dodaniu do tejże papki soku z łodygi, nadają się jako komponent do różnych medykamentów. Przekonać się o tym może każdy zainteresowany alchemik, gdyż ta właściwość rośliny nigdy nie była żadną tajemnicą.
Maść tworzona przez Nagów po kontakcie z wodą zaczyna się pienić. Odpowiednie szorowanie skóry albo łusek czyni z niej pienistego zabójcę pasożytów i brzydkiego zapachu. Jest to idealny sposób na pozbycie się robactwa. Maść mogą spokojnie wykorzystywać i ssaki, gdyż nie wpływa na ich skórę w żaden niekorzystny sposób.
Kwiat, który Pischa wydaje raz do roku, jest wysoce toksyczny. Wywar ze świeżego kwiatu sprawia, że spożywająca go istota cierpiąc straszny ból, umiera przez niewydolność narządów wewnętrznych oraz ostrą biegunkę. Przypomina to tym samym efekty połykania listków i jedzenie łodyg Pischy przez ludzi i większość innych ssaków: nawet niewielkie ilości mogą wywołać bolesną biegunkę. Gady muszą skonsumować znacznie większą ilość listków/łodyg by podobnej reakcji doświadczyć.

6.1 Czas po jakim zaczyna działać
Maści i inne mikstury higieniczne zaczynają działać z chwilą aplikacji, zabijając bakterie i pasożyty.
Trucizna/zjedzenie liści swój wpływ na organizm objawiają po upływie doby(w wypadku trucizny) lub dwóch-trzech godzin(w wypadku zjadania liści/łodyg).

6.2 Antidotum i jego dostępność
Na aspekty higieniczne antidotum jest kąpiel w gnojówce lub inne mniej drastyczne formy brudzenia się.
Na truciznę sposób jest zadziwiająco prosty. Lekarstwa leczące biegunkę, poradzą sobie z tą trucizną, oczywiście jeśli poda się je nim organy wewnętrzne zaczną być niewydolne.


Autor: Aru id 488

Przeróbka/próba wstawienia starej dobrej pischy do nowych schematów.

Edit: Poprawki naniosłam za zgodą Aru - Cai.
Ostatnio edytowano Cz, 9 kwi 2015, 22:34:27 przez Aru, łącznie edytowano 6 razy
Obrazek
Stefek patrzy. Stefek czuwa.
Avatar użytkownika
Aru
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 868
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 23:28:40
ID: 488

przez Lithien » Śr, 11 mar 2015, 09:38:49

No ja tam przeciwwskazań nie mam i ode mnie akcept, błędów logicznych nie widzę, w sumie projekt bazuje na starym projekcje zaakceptowanym parę lat temu.
Dodatkowo Pische i tak fabularnie się używa już w Rept, czy w karczmie, więc no, dobrze, że ten brak na Wiki został dostrzeżony, dzięki czemu lukę można wypełnić :)
*zwija gazetę w tubę i krzyczy na całe forum*
KOCHAM CAINDEL I NIE WSTYDZĘ SIĘ TEGO!

Krótko o Triszałkowej i Lithienowej aktywności na forum:
http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif
Avatar użytkownika
Lithien
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 409
Dołączył(a): So, 16 lis 2013, 03:15:26
ID: 55

przez Sokół » Śr, 11 mar 2015, 11:33:17

Są to wiotkie gałązki o dużych jasnozielonych liściach, sięgające kolana rosłego mężczyzny.

Hm. Zdanie do poprawki, przynajmniej początek: "Pischa to roślina o wiotkich gałązkach, z dużymi, jasnozielonymi liśćmi, sięgającą (i tu wstaw wysokość, bo "dorosły mężczyzna" może mieć 168 cm jak i 200 cm wzrostu ;))

Liście te zawierają sok, który po złączeniu ze śliną tworzy masę doskonale nadającą się do żucia

Po "śliną" przecinek.

Stanowi on główny składnik bakteriobójczy dla rośliny.

Z tym zdaniem jest coś nie do końca. Może "główny składnik obrony przed pasożytami" albo coś takiego?

Pischa zakwita raz do roku, w obrębie Reptilii. Nie wydaje ona jednak żadnego owocu.

Z tego zrób jedno zdanie.

W formie wysuszonej lub w szczelnych pojemniczkach odizolowanych od czynników zewnętrznych celem zachowania jak najdłuższej świeżości. Przy pierwszej opcji ważne jest zachowanie jak najniższej wilgotności zarówno powietrza, jak i otoczenia.

Ale przechowujemy co? kwiaty, liście, sok, gałązki? Dopisz, bo z tego nie wynika nic, co się przechowuje.

Świeża, jeśli odpowiednio przetrzymywana, wytrzymuje około ośmiu miesięcy.
Wysuszona, pod warunkiem, że nie doprowadzi się do rozwoju pleśni, może być przetrzymywana do trzech lat.

Jak wyżej, napisz, co się tak długo utrzymuje - wystarczy jedno słówko.

Kwiat musi być przetrzymywany w podobnych warunkach, co świeża roślina, ale do trucizn jest zdatny jedynie do kilku godzin po zerwaniu z żywej rośliny.

Hm.... "Kwiat należy przechowywać w warunkach podobnych jak świeżą roślinę. W celu przygotowania z niego trucizny, jego trwałość ogranicza się do zaledwie kilku godzin od zerwania." - albo coś takiego ;)

5.Sposób, w jaki dostarcza się ją do organizmu
Roślina jest przygotowywana na rozmaite sposoby, które decydują o tym, w jakiej formie zostanie podana. Nagowie mają w zwyczaju z liści tejże rośliny parzyć herbatę. Sok z tych liści posiada właściwości bakteriobójcze i zapobiega zakażeniom oraz nadaje miętowy posmak w ustach. U niektórych Jaszczurów liście Pischy stały się rzeczą najczęściej żutą, właśnie dzięki tym właściwościom. Problemy z pasożytami oraz bakteriami ulegają zniwelowaniu. Z samych liści Nagowie mogą też przyrządzać specyficzną maść, która po zmieszaniu z wodą zaczyna się pienić, mogąc skutecznie posłużyć do dbania o higienę.

Wszystko fajnie, ale nie dopisałeś o truciźnie - w jaki sposób ją można dostarczyć do organizmu.

Jeśli przygotowana z myślą o dodaniu jej do herbaty, roślina pełni rolę taką, jak mięta. Aczkolwiek o nieco mocniejszym smaku.

Kropkę zamień na przecinek.

Uzdrowiciele na Reptilii korzystają także z ważniejszych właściwości zielska.

Pogrubienie zamień na "z".

O czym przekonać się może każdy zainteresowany alchemik gdyż ta właściwość rośliny nigdy nie była żadną tajemnicą.

Kolejność: "Przekonać się o tym może..."

Przypomina to tym samym efekty połykania listków i jedzenie łodyg Pischy przez ludzi i większość innych ssaków, nawet niewielkie ilości mogą wywołać bolesną biegunkę.

Po "ssaków" daj dwukropek.

Dopisz jeszcze autora i będzie cacy.
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Aru » Śr, 18 mar 2015, 14:51:14

I poprawione, wszystko teraz gra?

Lith,a i owszem, pischę się stosowało zawsze, ale jak to słusznie Gronni zauważyła warto byłoby to do obecnych standardów podciągnąć. A, że autorem tego chwasta byłem ja, to i też najlepiej by było bym to ja ruszył tyłek i to zrobił ;P
Obrazek
Stefek patrzy. Stefek czuwa.
Avatar użytkownika
Aru
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 868
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 23:28:40
ID: 488

przez Caindel » N, 22 mar 2015, 22:28:59

Do poprawki:

Liście te zawierają sok, który po złączeniu ze śliną, tworzy masę doskonale nadającą się do żucia.


//Usuń "te".//

W formie wysuszonej lub w szczelnych pojemniczkach odizolowanych od czynników zewnętrznych celem zachowania jak najdłuższej świeżości przechowuje się liście tej rośliny. Przy pierwszej opcji ważne jest zachowanie jak najniższej wilgotności zarówno powietrza, jak i otoczenia.


//Powtórzenie w obu zdaniach: zachowania jak najdłuższej, zachowanie jak najdłuższej. Kolejna rzecz: jeśli zamkniesz świeże liście rośliny w szczelnym naczyniu, bez dostępu powietrza, te po prostu spleśnieją. Wilgoć własna rośliny pozwoli na rozwój bakterii gnilnych. Polecałabym raczej przechowywanie w pojemnikach świeżych liści, z np. zakryciem pojemnika przez szmatkę. To samo dotyczy suszonych liści - raczej przechowywanie w woreczkach.Popraw to.//

Z samych liści Nagowie mogą też przyrządzać specyficzną maść, która po zmieszaniu z wodą zaczyna się pienić, mogąc skutecznie posłużyć do dbania o higienę.


//Jeśli sok z rośliny w połączeniu ze śliną staje się substancja do żucia, to jakim cudem maść przygotowana z żywej rośliny po połączeniu z wodą zaczyna się pienić. Powinna raczej zacząć zmieniać się w coś lepkiego, ciągnącego, a nie się pienić. Taki mały dysonans. Popraw to w całym opisie.//

Przekonać się o tym może każdy zainteresowany alchemik gdyż ta właściwość rośliny nigdy nie była żadną tajemnicą.


//przecinek przed " gdyż"//

Na aspekty higieniczne antidotum jest kąpiel w gnojówce, lub inne mniej drastyczne formy brudzenia się.


//Przed "lub" nie stawiamy przecinka.//

Popraw opis. Dziękuję:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Aru » Pn, 23 mar 2015, 17:20:52

Poprawione.

Co do żucia i pienienia się, nie bardzo mam tutaj co poprawić.... pieni się to całe ichnie "mydełko/szampon",a żuje się nie sok z liścia, a liść ;) . Poza tym problemów nie ma?
Obrazek
Stefek patrzy. Stefek czuwa.
Avatar użytkownika
Aru
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 868
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 23:28:40
ID: 488

przez Caindel » Pn, 23 mar 2015, 18:07:43

Zrobiłbyś peeling dla łuskowatych i byliby jak lśniące kwiatki ;) Peeling zrobiłby furorę:D

A tak to wsio gra i buczy:)

AKCEPT
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Dragonias » Wt, 7 kwi 2015, 20:29:02

Pischa zakwita raz do roku, w obrębie Reptilii, nie wydaje ona jednak żadnego owocu. Jej kwiat jest bardzo mocną trucizną. Wysuszony traci tą właściwość.


Aru wybacz, ale w obrębie Reptilli brzmi fałszywie, raczej w obrębie wyspy Reptilla. Jeśli państwo Reptilia podbije nowe tereny, np: ziemie Careogrodu, wyjdzie z pischy kicha :D
Każdy rewolucjonista kończy jako ciemięzca lub heretyk. Albert Camus
Avatar użytkownika
Dragonias
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 1070
Dołączył(a): N, 30 maja 2010, 21:47:09
ID: 1372

przez Aru » Wt, 7 kwi 2015, 20:50:13

Dragonias napisał(a):
Pischa zakwita raz do roku, w obrębie Reptilii, nie wydaje ona jednak żadnego owocu. Jej kwiat jest bardzo mocną trucizną. Wysuszony traci tą właściwość.


Aru wybacz, ale w obrębie Reptilli brzmi fałszywie, raczej w obrębie wyspy Reptilla. Jeśli państwo Reptilia podbije nowe tereny, np: ziemie Careogrodu, wyjdzie z pischy kicha :DMogę zmienić jeśli aż tak Ci to drzazgą w oku jest :P W tekście chodziło mi o to, że pischa ma po prostu najlepsze warunki do rozwoju właśnie w Reptilii/na terenie wyspy, ot co.
Obrazek
Stefek patrzy. Stefek czuwa.
Avatar użytkownika
Aru
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 868
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 23:28:40
ID: 488

przez Dragonias » Wt, 7 kwi 2015, 20:57:17

I niechaj na wyspie zostanie :D
Każdy rewolucjonista kończy jako ciemięzca lub heretyk. Albert Camus
Avatar użytkownika
Dragonias
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 1070
Dołączył(a): N, 30 maja 2010, 21:47:09
ID: 1372

przez Caindel » Wt, 7 kwi 2015, 21:15:24

Dragonias, zwracam ostatni raz uwagę na to, że czepiasz się bez powodu. " w obrębie Reptilii " - forma poprawna gramatycznie, językowo, stylistycznie i logicznie.
A jak Cię nosi wena twórcza, to może zajmij się tym viewtopic.php?f=260&t=5151&start=15 - to wymaga Twojej uwagi, a nie poprawność językowa zwrotów stylistycznych.

Aru nie musisz niczego poprawiać w tym stwierdzeniu. Jest to ok.
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Aru » Wt, 7 kwi 2015, 21:21:32

No to nie poprawiam. Mnie to wsio rybka. Jestem leniwy wystarczająco by poprzestać na tym co już mam zrobione ;d
Obrazek
Stefek patrzy. Stefek czuwa.
Avatar użytkownika
Aru
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 868
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 23:28:40
ID: 488

przez Thoran Rion » Wt, 7 kwi 2015, 21:22:34

Pischa zakwita raz do roku, w obrębie Reptilii, nie wydaje ona jednak żadnego owocu.


Z tego zdania wynika, że zakwita raz do roku na terenie Reptilii więc nie jest to logiczne za bardzo ^^" Bo wychodzi na to, że rośnie wszędzie ale kwitnie tylko w Reptilii.
Logiczne byłoby: Pischa rośnie tylko w Reptilii gdzie kwitnie raz do roku. (Fragment o owocu nie wiem po co jest, no jak nie ma owocu to po co o tym pisać, na pewno nie chodzi też do kina ta pischa i nie słucha disko, i tego nie ma w opisie ^^).

Poza tym zdanie:

Stanowi on główny składnik obrony przed pasożytami i niektórymi z owadów.


Jest niekompletne ^^ Co to jest składnik obrony? xD
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Aru » Wt, 7 kwi 2015, 21:48:04

Poprawione. Teraz lepiej? :P
Obrazek
Stefek patrzy. Stefek czuwa.
Avatar użytkownika
Aru
Minstrel
Minstrel
 
Posty: 868
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 23:28:40
ID: 488

przez Caindel » Wt, 7 kwi 2015, 21:51:07

T jeśli coś kwitnie, to zazwyczaj ma owocnik, z którego można pobrać nasiona do rozmnażania rośliny. Jeśli tu kwitnie, a nie ma owocu, to nie ma nasion, więc ta informacja jest ok. ;) Jednak Aru poprawił i jest ok.

Aru napisz, że roślina występuje tylko na Repcie, a nie tylko kwitnie na nim. O to chodziło T.:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

Następna strona

Powrót do Archiwum

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość