Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Obrządki ślubne/Ceremonie ślubne

Moderator: Caindel

przez Thoran Rion » Wt, 19 maja 2015, 19:28:44

Generalnie uważam tego typu próbę za totalnie bezcelową z kilku powodów:
1. Mamy dużo ras, państw, religii, jeśli opisywać ceremonie dla każdego z nich to tych opisów obrządków będzie lekko licząc 40 lub więcej.
2. Gracze rzadko korzystają z zasobów wiki i zwykle wszelkie ceremonie sami sobie wymyślają i przeprowadzają bo każdy jeden ród może sobie wymyślić to po swojemu i nikt nie ma prawa im narzucić że nie mogą. Gdy zaś będą istnieć opisy na wiki to odezwą się bóle u niektórych w niektórych dolnych częściach ciała dlaczego oni robią coś co nie jest zgodne z opisem na wiki.
3. Angażowanie w to skrybów czy kogokolwiek z ekipy uważam za marnowanie zasobów, których za wiele nie mamy. Są pilniejsze sprawy a przypominam, że każdy taki opis musiałoby sprawdzić kilku skrybów co chwila sięgając do opisów państw i ras i sprawdzając czy nic ze sobą nie haczy.

Moim zdaniem szkoda czasu graczy i naszego na coś takiego. Ceremonie każdy ród powinien sobie wymyślić samodzielnie i samodzielnie je przeprowadzić, nie ma potrzeby tutaj narzucać jakichkolwiek regulacji.
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Thoran Rion
Administrator
Administrator

ID: 1

przez Thoran Rion » Wt, 19 maja 2015, 19:42:06

Jeśli zaś gracz zapyta: jak to wygląda w rasie/państwie X? To należy odpowiedzieć: to zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni!
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
Thoran Rion
Administrator
Administrator

przez Sokół » Wt, 19 maja 2015, 19:47:02

Co więcej, T. pozwolisz, że nieco rozwinę twoje słowa (bij w ucho, jak się wtrącam za mocno, cierpienia migrenowe u mnie dziś mocno): jeśli komuś zależy, by było to zgodne z koncepcją państwa - może poszukać twórcy państwa i do niego napisać i zapytać. Część osób, które dane państwo opisały/poprawiały/kombinowały nad nim - wciąż gra.
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Sokół
Herold
Herold

ID: 9776

przez Mazurski » Wt, 19 maja 2015, 19:50:40

A jak tak komuś bardzo zależy, to może dodać sobie ten wątek przy opisie religii... których dużo opisów nie ma już ;x
„Głęboko leżą korzenie głupoty” - Cyceron
Mazurski
Obieżyświat
Obieżyświat

ID: 101

przez Thoran Rion » Wt, 19 maja 2015, 19:55:30

Dla mnie większą wartość ma to co gracze ugrają niż to co jest na wiki, wszelkie relacje, koncepcje, wpływy, małżeństwa, powiązania są istotne o wiele bardziej niż formułki stanowiące ramy świata. Nie wszystko musi być opisane na wiki, pewne rzeczy gracze powinni w toku gry rozstrzygnąć. To jest kwestia kulturowa jakie obrządki i jakie ceremonie będą decydujące, te fajniejsze wyprą w końcu te mniej fajne :)
Inna sprawa, że chciałbym aby kapłani kultów mogli udzielać ślubów także mechanicznie. Co może mógłbym powiązać ze skryptem rodów, trza by to przemyśleć lepiej.
Obrazek
Obrazek
Thoran Rion
Administrator
Administrator

przez Jakub2718 » Wt, 19 maja 2015, 20:00:03

No właśnie te różnice jak dla mnie są intrygujące i ciekawe na tyle, by je opisać. Jak dla mnie, na tyle by tak jak niektórzy proponują dać temu osobny filar. A nawet można by dać narodziny i pochówek, bo przecież to również, wygląda inaczej w zależności od wielu czynników. 8-)

Co do skracania, może dla niektórych teksty są za długie o rasach... może... lecz to gra tekstowa, oczywiście, że opisy będą długie. Nie wiem czego ludzie, którzy wchodzą przeczytać o rasie oczekują wytycznych? A patrzeć na to zasadą "każdy i tak zrobi po swojemu" wychodziłby na to, że nawet te wytyczne byłby zbędne? ;)

1. Nie byłoby opisywane względem każdego państwa i religii oraz rasy, gdyż niektóre te aspekty nachodziłby na na siebie: Np. Ludzie -> kult boskiego Cesarza/Masziel -> Cesarstwo. Czyli Ludzie w Cesarstwie, oczywiście innym obywatelom Cesarstwa, tez by przecież nie bronił ;)
Nie wiem czy dobrze to ukazałem, ale akurat w niektórych przypadkach chodzi o kraj w innych o religie, a niektóre rasy z racji braku państwa, czy po prostu będące rozrzucone po świecie mają swoje własne obrzędy niezależnie od religii czy obywatelstwa ;)

2. Drogi T zawsze znajdą się tacy, których będzie bolec czy to przód czy tył, dolnej części ciała xD

3. To akurat może być racja, jednak śluby to też nie jest tak nagląca sprawa i nikt nie mówi, że oceniane, dodawane itd. musiałoby być teraz :)

//I tak wiem, że nie ma koczowniczych ras, chciałem tylko ukazać, że Romowie, też nie mają państwa a mają swoje obrzędy i ceremonie :D

A co do pytania twórcy państwa, rasy... pytanie czy oni sami wiedzą jak to wygląda :3 A ciekawy to smaczek,... choć pewnie głównie dla szlachty xD

Jednak ja się bić o to nie będę, bo to tylko propozycja z racji tego, iż mam czas i chęci. Nie trzeba? Trudno, jak coś to jestem do dyspozycji. :|
Jakub2718
Mieszczanin
Mieszczanin

ID: 11656

przez Sokół » Wt, 19 maja 2015, 20:05:40

Odnośnie Nordii to ja ci tu odpowiem: pogrzeby są już opisane (u mnie w profilu linku nie ma jeszcze, naprawię), a ślub to nic innego, jak dobra wola obu stron, by się związać. Nic więcej nie zostało przewidziane. Żadnych kapłanów, żadnych wesel, nic takiego. A to, jakie rasy (podstawowe) mają zwyczaje, obrządki, etc, to można nad tym się zastanawiać już później, jak bardziej "naglące" sprawy będą opisane, co? Osobiście opisywanie ślubnych ceremoni dla każdego państwa/rasy to... dobra, podpinam się pod zdanie T. bo dobrze oddaje mój osąd.
Ale to tylko moje zdanie.
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Sokół
Herold
Herold

ID: 9776

przez Thoran Rion » Wt, 19 maja 2015, 20:08:24

Jakub2718 napisał(a):1. Nie byłoby opisywane względem każdego państwa i religii oraz rasy, gdyż niektóre te aspekty nachodziłby na na siebie: Np. Ludzie -> kult boskiego Cesarza/Masziel -> Cesarstwo. Czyli Ludzie w Cesarstwie, oczywiście innym obywatelom Cesarstwa, tez by przecież nie bronił ;)
Nie wiem czy dobrze to ukazałem, ale akurat w niektórych przypadkach chodzi o kraj w innych o religie, a niektóre rasy z racji braku państwa, czy po prostu będące rozrzucone po świecie mają swoje własne obrzędy niezależnie od religii czy obywatelstwa ;)

Jeśli miałoby być zrobione porządnie to musiałoby uwzględniać wszystkie rasy, państwa i religie oraz różne kombinacje ras, państw i religii bo np. ludzie z Nacji inaczej na to mogą patrzeć niż ludzie z Cesarstwa, a ludzie z Irimgardu to już w ogóle. Nie mówiąc już o tym, że ludzie wielbiący Cesarza w Cesarstwie mogą mieć inne obrządki niż ludzie z Wolnych Mokradeł wielbiący co innego.
A ja nie zgodziłbym się na wytworzenie tylko kilku opisów dla wybranych kultur bo to przeczy w ogóle idei tego tematu ;)

Jakub2718 napisał(a):2. Drogi T zawsze znajdą się tacy, których będzie bolec czy to przód czy tył, dolnej części ciała xD

Tak dlatego nie można dokładać bez potrzeby kolejnych powodów bólu xD Trochę empatii ^^

Jakub2718 napisał(a):3. To akurat może być racja, jednak śluby to też nie jest tak nagląca sprawa i nikt nie mówi, że oceniane, dodawane itd. musiałoby być teraz :)

To tak nie działa. Z tego co widzę to ludziska już się podeklarowali, że coś tam opiszą i nie wierzę, że by tego nie robili bo się podekscytowali całym tematem ^^

Jakub2718 napisał(a)://I tak wiem, że nie ma koczowniczych ras, chciałem tylko ukazać, że Romowie, też nie mają państwa a mają swoje obrzędy i ceremonie :D

Kultura ras jest pochodna kulturze państwa, a każda rasa ma swoje państwo bo to to państwo w którym aktualnie mieszka ^^

Jakub2718 napisał(a):Jednak ja się bić o to nie będę, bo to tylko propozycja z racji tego, iż mam czas i chęci. Nie trzeba? Trudno, jak coś to jestem do dyspozycji. :|

Ok ^^
Obrazek
Obrazek
Thoran Rion
Administrator
Administrator

przez Natrea » Wt, 19 maja 2015, 20:11:42

Thoran - co tu kryć, amen, popieram. Wiele rzeczy i tak gracze ugrywają w sesjach niż w oparciu o wiki, którą - zgadzam się w 100% - mało kto naprawdę czyta. *To już kuma, czemu nie ma opcji usuwania codzienników. Mądry Kaefiak po szkodzie.* Mam nadzieję, że za wywoływanie konkretnych nicków mnie tu nikt nie zastrzeli, ale weźmy choćby ślub Acalii i Lametha. Czyli sesje ślubne. Każdy ma swoje wyobrażenie ceremonii w takim codzienniku. Opis na wiki teoretycznie służy rozeznaniu, a praktycznie i tak gracze wolą własną wersję ceremonii oraz weselicha niż "suchą" formułkę z wiki.
Nie każdy gnie kark, gdy ktoś go w ten kark puknie.

"Nie, wybacz, kochanie. Miłość nie jest dla wszystkich." ~ Eddie Gluskin (Outlast: Whistleblower)
Natrea
Obieżyświat
Obieżyświat

ID: 10220

przez Sharahin » Wt, 19 maja 2015, 20:32:40

Biorąc pod uwagę częstotliwość usuwania kont, zmian postaci i kilkumiesięcznych nieaktywności w grze, myślę że mechaniczny ślub przysporzy więcej kłopotów niż radości.
Sharahin
Giermek
Giermek

ID: 42

przez Jakub2718 » Wt, 19 maja 2015, 20:53:42

1. Nie byłoby opisywane względem każdego państwa i religii oraz rasy, gdyż niektóre te aspekty nachodziłby na na siebie: Np. Ludzie -> kult boskiego Cesarza/Masziel -> Cesarstwo. Czyli Ludzie w Cesarstwie, oczywiście innym obywatelom Cesarstwa, tez by przecież nie bronił ;)

Jeśli miałoby być zrobione porządnie to musiałoby uwzględniać wszystkie rasy, państwa i religie oraz różne kombinacje ras, państw i religii bo np. ludzie z Nacji inaczej na to mogą patrzeć niż ludzie z Cesarstwa, a ludzie z Irimgardu to już w ogóle. Nie mówiąc już o tym, że ludzie wielbiący Cesarza w Cesarstwie mogą mieć inne obrządki niż ludzie z Wolnych Mokradeł wielbiący co innego.
A ja nie zgodziłbym się na wytworzenie tylko kilku opisów dla wybranych kultur bo to przeczy w ogóle idei tego tematu ;)

Wcale, że nie prawda z tymi kombinacjami, bo po to wszystko byłoby ukazane względem konkretnego państwa czy/lub rasy, by później korzystać z tych schematów. I gdy osoba z Imirgard wyjdzie za osobę z Cesarstwa, to mogą korzystać i z niektórych elementów z Cesarstwa i z Imirgard, mogą zrobić dwa śluby, mogą zrobić tak jak w Cesarstwie czy Imirgardzie, a jak będą nonszalanccy i będą mieli kaprys mogą zrobić, choćby tak jak to mają... hm... Nagowie o.O ;)

2. Drogi T zawsze znajdą się tacy, których będzie bolec czy to przód czy tył, dolnej części ciała xD

Tak dlatego nie można dokładać bez potrzeby kolejnych powodów bólu xD Trochę empatii ^^

A na co to komu? Takich co już boli zawsze będzie boleć, choćby im iść na rękę :/

3. To akurat może być racja, jednak śluby to też nie jest tak nagląca sprawa i nikt nie mówi, że oceniane, dodawane itd. musiałoby być teraz :)

To tak nie działa. Z tego co widzę to ludziska już się podeklarowali, że coś tam opiszą i nie wierzę, że by tego nie robili bo się podekscytowali całym tematem ^^

Cieszy mnie to z jednej strony bardzo :D Prosiłbym pisać na prawi, jak ktoś chce coś "podkraść" 8-)

I tak wiem, że nie ma koczowniczych ras, chciałem tylko ukazać, że Romowie, też nie mają państwa a mają swoje obrzędy i ceremonie :D

Kultura ras jest pochodna kulturze państwa, a każda rasa ma swoje państwo bo to to państwo w którym aktualnie mieszka ^^

Wątpię i prości Leonidzi to dobrze ukazując, Reptilia również przez swą różnorodność ^^
Jakub2718
Mieszczanin
Mieszczanin

ID: 11656

przez Caindel » Wt, 19 maja 2015, 21:27:51

Poczytałam i powiem tak - jestem na NIE dla takiego rozpisywania. Czemu? Z jednej prostej przyczyny - każdy ma swoją wizję tego co i jak. Mamy opisane rasy podstawowe, a i tak każdy gracz ma swoją wizję odgrywania postaci danej rasy. Tak samo będzie z obrządkami. Bez względu ile opisów zostanie zrobionych i tak zawsze będzie ich za mało, bez względu na to jak one zostaną napisane, niue będą pasował innym. Większą wartość dla graczy ma to co sami stworzą/ugrają w codziennikach niż kolejne zakładki na wiki, które jak Gronniacz zauważyła ( bardzo słusznie) zostaną nieprzeczytane. I jest jeszcze jedno - według mnie to ograniczanie wyobraźni graczy i ich "twórczości fabularnej". Niech się bawią jak chcą, a nie mają narzucone, że ślub to maja brać "on w zielonych szarawarach, a ona w kanarkowej spódnicy w obecności babki - szeptuchy, bo inaczej będzie nieważne. "Tyle ode mua. :)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.

Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.

Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!

...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek

ID: 284

przez Natrea » Wt, 19 maja 2015, 21:34:01

Caindel - you nailed it, girl. Dokładnie o to mi chodziło. Zapomniałam również dodać o tych ograniczeniach wynikających z opisu na wiki. Bawi mnie to przyporządkowywanie określonych ceremonii każdej rasie. Czyli rasy zawierające w sobie cechy zwierzęce - Leonidy, gadzie rasy, Centaury choćby - musiałyby się porządnie zessaczyć, aby w ogóle doszło do opisania takich ceremonii. Bo samo "łączenie się w pary" jest mało klymatyczne. *sarkazm* Amenej, zatem ja już podziękowałam za dyskusję ;)
Nie każdy gnie kark, gdy ktoś go w ten kark puknie.

"Nie, wybacz, kochanie. Miłość nie jest dla wszystkich." ~ Eddie Gluskin (Outlast: Whistleblower)
Natrea
Obieżyświat
Obieżyświat

ID: 10220

przez Lord Loczek » Wt, 19 maja 2015, 21:35:41

A ja jestem za sposobami "Na jaskiniowca". ^^
Maczugą przez łeb, łapiesz za włosy i do jsskini swojej i gotowe :P
a wy tu kurcze o kapłanach, rasach i panstwach xP

Bogowie w wiekszosci krajach są ci sami, toteż i obrzedy powinny być.
Lord Loczek
Giermek
Giermek

ID: 3003

przez Ronin Rion » Wt, 19 maja 2015, 22:34:56

Jian-Lin Shou napisał(a):A ja jestem za sposobami "Na jaskiniowca". ^^
Maczugą przez łeb, łapiesz za włosy i do jsskini swojej i gotowe :P
a wy tu kurcze o kapłanach, rasach i panstwach xP

Bogowie w wiekszosci krajach są ci sami, toteż i obrzedy powinny być.

Tylko pamiętaj by wlec za włosy a nie za nogi, bo inaczej piachu naleci ;)
Ronin Rion
Obieżyświat
Obieżyświat

ID: 938

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Odrzucone