Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Nieścisłości(?) w projekcie Irimgardu

Jeśli nie znalazłeś wystarczającej odpowiedzi na swoje pytanie na WikiKF (wiki.kf2.pl) możesz zadać je tutaj i uzyskać satysfakcjonujące Ciebie informacje.

Moderator: Skrybowie

Regulamin działu
Forum przeznaczone do archiwizacji. Proszę nie zamieszczać nowych tematów.

przez Tequila » N, 16 sie 2015, 18:34:49

Postanowiłam założyć osobny temat i poprosić o pomoc Skrybów/Mistrzów Gry (inne opcje już wyczerpałam), jako że powoli zaczynam się gubić w niektórych wątkach z projektu Irimgardu. Historia tego państwa jest mi bardzo potrzebna, by dokończyć opis lokacji organizacji. Niestety, wszystko zaczyna mi się rozłazić, mimo upartego szukania punktów zaczepienia.

Głównie chodzi o władców kraju i nielogiczne ramy czasowe ich panowania. Oto przykłady nieścisłości:

WIKIPEDIA GRY:

Kod: Zaznacz cały
Poprzedni Władcy:
Azrael Długowieczny, rasy Anioł
Tarotus II Zdobywca, rasy Suli
Arian z Żelaza, rasy Unita
Narses Odkrywca, rasy Suli
Tarotus I Czcigodny, rasy Suli ([b]Pierwszy władca Irimgardu[/b])


WIKIPEDIA GRY:

Król rządzi całym Królestwem i jest właścicielem całego królestwa i wszystkich bogactw naturalnych. Użycza rodom magnackim dobra w lenno i/lub w nagrodę za ich wierną służbę na rzecz korony. Jego władza jest dożywotnia. Po śmierci króla, władzę przejmuje jedno z jego dzieci. Pierwszeństwo do tronu ma najstarszy syn. Córka, może zostać królową i władać Irimgardem pod warunkiem, że ma zamiłowanie do walki. Po bezpotomnej śmierci króla, kolejny władca wybierany jest przez Zjazd Możnych. Nowym królem może zostać osoba nie będąca członkiem żadnego z Rodów. Musi urodzić się i mieszkać w Irimgardzie oraz wykazać się doskonałymi umiejętnościami bojowymi. Mądrość ceniona jest dopiero na drugim miejscu. Pretendent do tronu wyzywa pozostałych na Homalien. Zwycięzca pojedynku (lub pojedynków) zostaje królem.


Jak widzimy, władców było aż pięciu, przed obecnym Tynstarem. To samo w sobie nie jest jeszcze niczym dziwnym. Spójrzmy jednak na daty:

OŚ CZASU:

DATA: 5-8-4279 rok NE Irimgard
Przekazanie władzy w Irimgardzie Tarotusowi przez Ariana, w wyniku tradycyjnego irimgardzkiego pojedynku - Homalien.

DATA: 9-5-4278 rok NE Arcania, Irimgard
Początek wojny pomiędzy Irimgardem a Arcanią.
Zawiązanie sojuszu pomiędzy Reptilią a Careogrodem przeciwko Unii Farennlandu.
DATA: 12-10-4276 rok NE Arcania, Cesarstwo, Romen-Dor
"I wojna o Romen-Dor" - Najazd Arcanii na Romen-Dor, zakończony w wyniku groźby ataku wystosowanej przez Cesarstwo.
DATA: 26-9-4276 rok NE Irimgard
Rebelia w północnej części Irimgardu.
DATA: 10-8-4276 rok NE Irimgard
Przekazanie władzy w Irimgardzie Arianowi przez Narsesa, w wyniku tradycyjnego irimgardzkiego pojedynku - Homalien.

DATA: 4275 rok NE Wojna Amarth i Irimgardu
Wojna przegrana przez Amarth doprowadziła do budowy Wielkiego Muru na granicy Irimgardu i Amarth oraz do wprowadzenia ceł przez Irimgard.
DATA: 4271 rok NE Romen-Dor, Unia Farennlandu, Irimgard
Odzyskanie suwerenności przez pozostałe państwa: Romen-Dor, Unię Farennlandu, Irimgard
.


Wynika z nich, że w 4271 powstaje niepodległy Irimgard, którego Tarotus I ma być pierwszym monarchą i w ciągu niecałego dziesiątka lat mamy aż trzech królów, z czego nie wiadomo, kiedy przypadają rządy Narsesa. To ile ci władcy rządzili? Rok, dwa, trzy? Krócej niż niektórzy premierzy II RP.

Dalej:

DATA: 5-10-4282 rok NE Irimgard
Przejęcie władzy nad Irimgardem przez Azraela, w wyniku zwycięstwa podczas Homalien z poprzednim władcą - Tarotusem.


Tak samo. Rządy królewskie takie krótkie? Znane mocarstwo takie młode? Wygląda na to, że albo były same zamachy, albo królowie zasiadali na tronie rok czy dwa przed śmiercią i potem umierali. Bo przecież z byle powodu nie prano się ciągle na tym Homalien.

Jeżeli to jest normalne, to cóż, nie mam więcej pytań. Dla mnie jednak taka sytuacja jest więcej niż dziwna, szczerze mówiąc. Co chwila zmiany rządów. Gorzej niż w Urr, tam by to zrozumiałe jeszcze było. Dlatego ja uznaję taki stan za błąd. :)
[Nick na czacie: Tequila 1 (widoczny jako Tequila)]
Avatar użytkownika
Tequila
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 113
Dołączył(a): N, 14 gru 2014, 17:45:03
ID: 11988

przez Sokół » N, 16 sie 2015, 19:19:04

Zanim się ja wypowiem, proszę o głos twórcę Irimgardu, Ethana. Wówczas się ustosunkuję i - być może - rozjaśnię pewne kwestie. O to samo apeluję do pozostałych rangowych, by w tym wypadku osoby odpowiedzialne za państwo pierwsze wzięły głos, a dopiero później reszta.
Mam nadzieję, że taka opcja wszystkim odpowiada?
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Tequila » N, 16 sie 2015, 19:44:48

To ja nadmienię, że z osobami odpowiedzialnymi za Irimgard rozmawiałam. Rhaegarowi też te rewolucje na tronie wydały się nieco dziwne, ale, jakby to ująć... Sprawa stanęła w impasie, bo projekt jest już na wiki, osoby pracujące nad nią mają co robić, a ja byłam pewna, że sama dojdę do ładu ze sprawą. No niestety, to, co sobie spisałam, nie chce mi się zgodzić teraz z osią czasu (to oczywiście mój błąd, że nie sprawdziłam do końca i za to płacę). Tynek chyba sam nie zauważył tego problemu, bo proponował mi całkiem spore liczby lat, jakie mogły przypadać na królów, kiedy w praktyce wyszło, że nie mogę ich tak podzielić, twarde źródła gry mi na to nie pozwalają.

I tak się zastanawiam, czy może mieć to znaczenie dla innych graczy (w sensie negatywnym, bo nie wygląda to dobrze). Irimgardczycy to chłopy jak dęby, ginęli w bitwie czy jak? Za dobrzy z nich dowódcy, żeby padać jak muchy. Wiem, że nie wolno teraz zbyt wiele zmienić, bo naruszyłoby to ciągłość osi czasu, ale może chociaż zdanie wyjaśniające tę nader rotującą władzę? ;)

Mnie odpowiada wszystko, co mi pomoże. Jest też opcja, że będziemy to ruszać w samym podaniu o lokację. Ale skoro nawet Ethan to przegapił, to możliwe, że inni też. Dlatego piszę. Bo może tylko ja mam obiekcje, a innym nic nie przeszkadza? :) Wtedy, oczywiście, będę się bawić z tym, co jest.
[Nick na czacie: Tequila 1 (widoczny jako Tequila)]
Avatar użytkownika
Tequila
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 113
Dołączył(a): N, 14 gru 2014, 17:45:03
ID: 11988

przez Ethan » N, 16 sie 2015, 20:09:33

Irimgard jest prawie tak stary jak Cesarstwo. Starszy od Amarth i Careogrodu.
Królowie Irimgardu byli żywymi graczami, są wymienieni wedle kolejności.
Zmiana władcy następowała po Homalien, lub po dobrowolnym ustępstwie, dla dobra kraju.
Obecnie panuje monarchia dziedziczna, Homalien z królem, tylko w bardzo rzadkiej sytuacji i przy poparciu lordów.

Po prostu daty należy spisać poprawnie. Przy żywych graczach-królach, jeden rok w grze się dłużył po prostu.
Obrazek
Avatar użytkownika
Ethan
Mistrz legend
Mistrz legend
 
Posty: 4713
Dołączył(a): Śr, 24 cze 2009, 14:43:24
ID: 3

przez Sokół » N, 16 sie 2015, 21:30:52

Tequila, na chwilę obecną, mam wrażenie, że szukasz dziury w całym. Rozmawiałaś z osobami odpowiedzialnymi za państwo? To po co ten post? Można było sformatować go inaczej. Wychodzi na to, że nie rozmawiałaś z Ethanem - tylko z Rhaegarem.
Dlatego:
Ethan, czy możesz, bardzo cię bym prosiła, spisać daty, aby zaspokoić ciekawość niektórych graczy, a przy okazji uporządkować chronologię? I podać ją w miejscu widocznym i dostępnym, a potem, PMG albo osoba za oś czas odpowiedzialna to umieści, oki? :) W miarę możliwości chciałabym unikać podobnych zarzutów i insynuacji. To, że gracze się zmieniali i sytuacje wyglądały jak wyglądały, to jedno, jednak, bardzo bym prosiła graczy-założycieli o konfrontację, a następnie wieść dla osoby opiekującej się osią gry, która uzupełni te informacje, aby w przyszłości uniknąć podobnych zjawisk.
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

przez Nessha » N, 16 sie 2015, 21:50:52

Co mogę powiedzieć, obecnie ja odpowiadam za oś czasu gry, więc nie wiem w czym problem ^^ Ugadajcie się kochani, co gdzie jak i kiedy, a potem po prostu zawracajcie tyłek jak będzie wszystko ustalone. Poza tym, miast zakładać specjalnie temat na forum, lepiej jest się rozmówić z twórcami państwa, coby nie było takich kffiatków. W razie czego można pytać jak coś nie jasne ^^
Obrazek

Armia chomików ma większy potencjał niż smoki - Rozczulony przeciwnik nie będzie atakował a chomiki wgryzą im sie w gardła
Avatar użytkownika
Nessha
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 403
Dołączył(a): N, 14 wrz 2014, 22:15:28
Lokalizacja: Zamrażalnik
ID: 4186

przez Ethan » N, 16 sie 2015, 22:31:27

Jak myśmy grali w krajach to coś takiego jak oś czasu była zupełnie niepotrzebna. Nie mam pojęcia jak powinno być poprawnie. Wiem jedynie, że Irimgard był w paczce pierwszych krajów, jak powstała taka możliwość.

Zaproponuj Tecla jakieś daty, bo mi to naprawdę lata koło pięty, nigdy nie interesowałem się chronologią i nie mam zamiaru w to wchodzić. Uważam, że opisy lokacji, pozbawione jakichkolwiek dat, są równie wartościowe od tych z datami. Jedynym czynnikiem wpływającym na ich grywalność, jest dobry opis miejsca, taki po którym można sobie lokację wyobrazić. Daty nie są potrzebne do żadnej gry. Jeśli zaś są Ci takowe potrzebne, to zaproponuj mg, co dokładnie mają zmienić w projekcie państwa.
Obrazek
Avatar użytkownika
Ethan
Mistrz legend
Mistrz legend
 
Posty: 4713
Dołączył(a): Śr, 24 cze 2009, 14:43:24
ID: 3

przez Tequila » N, 16 sie 2015, 23:24:41

Ale jakiej znów dziury w całym?

Rozmawiałam i z Tynkiem, i z Rhaegarem (który pomagał przy finalnej wersji projektu również). Tynek sam zasugerował, żebym nie martwiła się aż tak historią podania, bo Skrybowie i Miśki pomogą. Tyle, że to ja będę je składać, a wymogi są takie, że przy opisach rodowych i organizacyjnych historie lokacji są. A okazało się, że w tych wątpliwościach, które mam, panowie mi nie mogą pomóc, bo zwyczajnie wcześniej temat nie wypłynął, nie było okazji.

Jeżeli nic nie wydaje Wam się dziwne ani wymagające zmiany, to okej. Mnie się wydawało. Ethan słusznie napisał, że kiedyś gracze sami byli władcami. Wiadomo, grało się postacią rok, pół, miesiąc, wtedy licznik czasu chodził inaczej, to potem powychodziło, że wedle wiernego odwzorowania tamtych czasów, daty nie pasują pod nowy licznik (teraz daty nie lecą bodajże codziennie inne, jak to bywało w Kf1).

Jak coś, to wypisałam z osi wszystko, co ma w tagu "Irimgard". A jak to zmienić? Może trochę postarzyć państwo (bo faktycznie powinno być starsze), a potem podzielić królów na dziesiątki lub dwudziestki lat panowania? I tak ułożyć daty, by było wiadomo, kto kiedy rządził i z jakiego powodu obejmował tron?

Dat mogłoby w ogóle nie być. Ale jeśli już są, to nowe opisy muszą pod nie pasować.

I błagam, ludzie, nie traktujcie każdej jednej uwagi jako "insynuacje" lub zamach na czyjeś dobro osobiste. Mogę zresztą pomóc przy tej robocie, skoro Ethan daje zielone światło.
[Nick na czacie: Tequila 1 (widoczny jako Tequila)]
Avatar użytkownika
Tequila
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 113
Dołączył(a): N, 14 gru 2014, 17:45:03
ID: 11988

przez Caindel » Pn, 17 sie 2015, 01:14:50

Os bedzie poprawiana, wiec spokojnie. Teqila, napisz opis, daj na forum, wtedy sie bedziemy martwic jak cos nie bedzie jak powinno. Do tego czasu trudno mowic cokolwiek o jakimkolwiek opsie lokacji skoro tego opisu nie ma.
Temat uwazam za zamkniety.
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Thoran Rion » Pn, 17 sie 2015, 09:09:15

Imo z tymi datami to blad i trzeba poprawic ale bez ingerencji w date powstania panstwa.
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1


Powrót do Pytania o Świat

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości