Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Maasaan

Bogowie to dość ważny element świata Fallathanu, opisy ich dotyczące trafić muszą tutaj.

Moderator: Skrybowie

przez zielonka » Pt, 6 wrz 2013, 02:24:36

[opis poprawiony] MAASAAN

1. Nazwa
Maasaan, Wielka Matka, Trójoka.

2. Wygląd
Maasaan to bogini-matka gadów. Początkowo jej kult przywędrował wraz ze spokojnymi praprzodkami Shelaalei, ale wkrótce stał się popularny również wśród innych zimnokrwistych.
Przedstawiana jest w kulturze gadów jako jasna, najczęściej błękitnołuska samica, będąca zazwyczaj odziana w rytualne szaty kapłańskie. Jest drobnej (według gadziego wejrzenia) budowy, ale mimo to na każdej rycinie bije od jej postaci wielki majestat i duma. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym gadziej bogini jest trzecie oko – barwy mlecznobiałej, umieszczone na środku czoła. Trzecie oko ma jej służyć do widzenia Ajhos (duszy).
Według gadów Maasaan jest patronką harmonii, żywym symbolem całego świata. Często świat (środowisko, w którym żyją) są porównywane do jej ciała. Materialność i „cielesność” bogini jest bardzo umowna i ulotna. Gady uważają, że Maasaan jest wszędzie. Raduje się, kiedy jej wyznawcy dążą w jej imię do doskonałości. Większość z nich, podążająca w ślad za boginią, podorządkowało swoje życie upodobaniom Maasaan, stając się perfekcjonistami na jej podobieństwo - lubują się więc w pięknie, a także fizycznej (jak i umysłowej) harmonii, dążąc do idealnej równowagi ze sobą i ze światem zewnętrznym.


3. Symbolika

W najprostszy sposób można wyjaśnić, iż cała symbolika obrazująca Maasaan zamyka się w rozumieniu słowa „oko”, będącym najbardziej charakterystyczną cechą bogini. Jej pierwotnym wcieleniem, do którego zanoszono modły i który świadczył o jej obecności, były Solimus (dla Jaszczurów funkcjonujących za dnia) oraz Luminus (dla nocnych drapieżców, którzy w nieznacznym stopniu przeważają nad dziennymi). Obecnie najpospolitszą i najłatwiej osiągalną formą wyrażania się wiary, uznawanej przez wszystkie szczepy, jest posiadanie okrągłego kamienia. Im bardziej błyszczący i przyciągający wzrok, tym lepiej. Bardziej metafizycznym i używanym w obrzędach Shelaalei symbolem jest żywe oko, zaś w świątyniach Tlaxclot symbolem jest trójkąt, który na każdym z trzech wierzchołków posiada niewielki okrąg.

4. Pod jaką Potęgę podlega
Alemins (jej domeną jest porządek, dominacja, obrona, natura).

5. Opowieść o bogu
Istnieje wiele wersji opowieści o Maasaan, choć niezaprzeczalnie jedna z nich jest dominującą wśród mentalności Jaszczurów, będąc zarazem nie tylko najpopularniejszą, lecz również najkrótszą. Za jej autora uważa się jednego z prekursorów Shelaalei - Utai’u (we wspólnym znaczące tyle, co “Wieczny”); najstarszego, o którym pamięć wciąż jest żywa wśród barwnych stad współczesnych gadów.
“Maasaan miała kiedyś córkę. Nazywała się Wolność. Pewnego dnia Wolność udała się nad rzekę, jako że była brzemienna i tam chciała powić jajo. Jednakże zniósłszy je dostrzegła, że jest ono niczym skała niewzruszona. Martwe. Zrozpaczona roztrzaskała je w proch i wrzuciła do rzeki. Sama zaś odeszła i oddała się Wiatrowi, kończąc życie. Wolna jak jej imię. Nad tę samą rzekę przychodziły pić jaszczury. Takie, jak my. Te, które w wodzie wypijały esencje jaja Wolności, stawały się Shelaalei. Dzieci Wolności i Wiatru.”

6. Dogmaty wiary
- każde stworzenie jest dzieckiem Matki, na łaskę której musi zapracować całym swoim życiem;
- śmierć nie jest końcem, lecz początkiem drogi, jaką odbywamy ku łonie Maasaan; nie smućmy się, bowiem ta podróż kończy się największą radością, jaką możemy osiągnąć;
- jej trzecie oko widzi Ajhos, dlatego wspomaga szamanów podczas ich obrzędów, a także jest ich najwyższym i jedynym patronem;
- z nakazu Maasaan będziemy przestrzegać jej praw, dbać o własne stado i czcić przodków, którzy żyli godnie;
- najdoskonalszym wcieleniem Maasaan na ziemi jest Tęczoząb, którego życie warte jest więcej, niż nasze. Tym samym bronić go będziemy od wszelkich kłusowników, a sami nie odważymy się podnieść na niego łapy. Krzywda wyrządzona jemu będzie równowarta krzywdzie wyrządzonej jego oprawcy.

7. Obrzędy i święta

Cechą wspólną wszystkich rytuałów jest świętowanie. Taniec, śpiew i utrzymanie święta w radosnym uniesieniu. Tym charakteryzuje się większość obrzędów – wesela i wszelakie „błogosławieństwa” (święta i rytuały ustanawiane przez szamana, powoływane zgodnie z jego wolą i inicjatywą). Sama Maasaan nie ma jako takiego święta (święta Maasaan, tudzież święta Pani).
a) rytuały w życiu członków stada (chronologicznie):
- rytuał przyjęcia - po wykluciu pisklę otrzymuje jedno imię od rodziców, którym posługiwać się będzie aż do momentu rytuału inicjacji następującego w wieku 16 lat (wiek fizycznej dojrzałości). Tak naprawdę nie ma ono większego znaczenia, gdyż gady przywykłe są do rozpoznawania siebie w głównej mierze po zapachu, dlatego też nie przykłada się wielkiej wagi do jego brzmienia, a samo nazywanie potomka jest raczej swego rodzaju tradycją, której nikt się nie sprzeciwia.
- błogosławieństwo na pierwsze łowy – Pierwsze łowy odbywają się na przestrzeni trzeciego i czwartego roku życia, będąc dla wielu gadów zarówno ostatnim w ich życiu, ze względu na czyhające w dżungli niebezpieczeństwa. Łuski Jaszczura zostają pokryte wielokolorowymi szlaczkami i zygzakami, które mają pełnić formę „barw wojennych” i przysłużyć się powodzeniu w pierwszym polowaniu. Mogą one trwać nawet wiele dni, choć oczekuje się, że im dłużej gad przebywa na polowaniu, tym większy łup jest on w stanie przynieść.
- inicjacja (wkroczenie w wiek dorosłości) – obchodzone w wieku 16 lat; łączy się z obfitym świętem, nad którym patronuje Trójoka. Przez cały dzień gady przygotowują się do uczczenia tego dnia, zbierając kształtne kamienie i tworząc lub ryjąc na pniach drzew trójkąty – symbole Maasaan. Szaman nakłada na dorosłego już Jaszczura imię, które do końca życia będzie mu towarzyszyć, zastępując również poprzednie, nadane przy narodzinach (choć zdarzają się wyjątki, gdy zachowywane są oba imiona). Imię to zazwyczaj niesie w sobie ukryty przekaz lub określa charakter gada, i zawsze nadawane jest w rodzimym dialekcie Reptilionów. Taki Jaszczur otrzymuje również przyzwolenie na zapuszczanie się w tereny ssaków.
- małżeństwo – wśród Shelaalei małżeństwo zazwyczaj przypomina harem, gdzie jeden samiec jest w stanie posiadać nawet tuzin żon. Świętowanie dnia zaślubin jest huczne, obfite w tańce, śpiewy i jedzenie.
- błogosławieństwa za zasługi – zasług w życiu Jaszczura może być wiele: od urodzajnych polowań po śmierć przeciwko hordzie wrogów. Każda z tych okoliczności przynosi dumę i nakłada honor na imię takiego osobnika, zwiększając jego prestiż w stadzie.
- rytuał pożegnania – kiedy żywot Jaszczura dobiegnie końca, ciało palone jest na wysokim stosie, które ma rozjaśnić mu drogę ku Maasaan. Mimo wszystko w stadzie nie panuje smutek, lecz radość, bowiem największym zaszczytem, jaki może dotknąć gada jest dostąpienie łaski Maasaan oraz wkroczenie na jej łono. Dlatego też, jeśli Shelaalei składają ofiarę z członków własnego stada, nie okazując przy tym trwogi i lęku. Ich misja na ziemi została dopełniona, a po śmierci czeka je dostatnie życie pod okiem bogini.

b) rytuały poza stadem
- Hin’ir - w Tlaxclot istnieje rytuał mający zapewnić pożywienie dla bogini, a co za tym idzie - uczynić ją łaskawszą i hojniejszą. Co tydzień, w południe, arcyszaman składa w ofierze trzy ssaki (zwykle ludzi), którym wyrywa się serca na oczach setek gapiów zebranych u stóp świątyni Maasaan.

8. Miejsce kultu/opis świątyń
Jaszczury oddane wierze w Maasaan nie potrzebują specjalnego miejsca, by wychwalać swą boginię, bowiem całe ich życie jest podyktowane wyłącznie jej, a każdy czyn ma przybliżyć i zapewnić łaskę Trójokiej. Jeśli jednak w niedalekim sąsiedztwie żyje ze sobą wiele stad, z takiej symbiozy jest w stanie powstać świątynia. Mogą znaleźć się one w dosłownie każdym miejscu wśród reptiliańskiej dżungli, być zbudowane z kamienia bądź drewna, a ponadto posiadać różne, bliżej niezdefiniowane gabaryty.
Za główny ośrodek wiary uznaje się jednak świątynie w Tlaxclot. Na pierwszy rzut oka jest to dziwna piramida, jakby zapomniana i nieco zarośnięta, stojąca samotnie w Wewnętrznym Kręgu. Otaczają ją liczne drzewa, a wśród nich tryska z cichym szelestem małe źródełko otoczone różnorakimi pomnikami. Kamienie z jakich wybudowano świątynię są przyozdobione enigmatycznymi glifami, a obrastające schody pnącza nadają całej konstrukcji wiekowego wyglądu. W połowie wysokości wtopiono w nią jakby kopułę, która kryje podziemne pomieszczenia przeznaczone dla kapłanek. Na samym szczycie zaś znajduje się olbrzymi posąg Jaszczurzycy z trojgiem oczu, rozkładającej łapy nad swoimi wyznawcami, którzy zawsze tłumnie schodzą się, by zanieść jej swoje dary. Miejsce to praktycznie nigdy nie śpi, przecinane pielgrzymkami całej rzeszy gadów. Każdego tygodnia ma tutaj miejsce niecodzienny rytuał poświęcenia trójki ssaków, zwany Hin’ir, mający zapewnić łaskę Maasaan oraz dostarczyć jej pokarm. Ofiarami najczęściej padają ludzie, którym za życia wyrywa się serca i składa pod pomnikiem bogini.KAPŁANI

“Chwała Maasaan, naszej Wielkiej Matce! To ona daje nam pomyślność na łowach, jej dłonie chronią nas przed grzechem, a karcący wzrok Trzeciego oka nie pozwala zbłądzić! Śmierć wrogom Trójokiej!”
Darr’gadon – kapłanka Massan z Tlaxclot

1. Charakterystyka
Na terenie wyspy istnieją dwie drabiny hierarchiczne w zależności od miejsca występowania: hierarchia stada oraz hierarchia miasta.

a) hierarchia stada - na jej czele stoi Szaman
- każde stado może posiadać tylko jednego szamana;
- szaman jest łącznikiem z Maasaan, może komunikować się z duchami, jest najwyższym i jedynym przywódcą duchowym stada;
- rolą szamana jest celebrowanie modłów i rytuałów, czynienie błogosławieństw, opiekowanie się stadem;
- przed śmiercią szaman wybiera swego następcę, który przejmuje przywództwo dopiero po śmierci swego mentora;
- do roli szamana należy również wyznaczanie i kształtowanie samic-kapłanek, które oddawane są do świątyń Maasaan;
- każdy należący do stada jaszczur musi przejść rytuały, od samych narodzin aż po śmierć, kiedy to udaje się na łono Matki;

b) hierarchia Tlaxclot - na jej czele stoi Arcyszaman
- rolę arcyszamana w Tlaxclot pełni obecnie Shalloga, przedstawiciel szczepu Shelaalei. Maasaan miała dawniej bardzo wysoką pozycję wśród kultów, teraz jednak nie jest już uznawana za główne bóstwo Świętego Miasta. Mimo to, Shalloga nie szczędzi wysiłków, by Trójoka była należycie uhonorowana. Jako Shelaalei, Shalloga nie wtrąca się do walki politycznej, ale by zachować status quo dla kultu swej bogini - jest w stanie wykazać się duszą dyplomaty;
- przed przystąpieniem do pełnienia roli kapłanki, samice muszą przejść brutalny rytuał wwiercenia w czaszkę “trzeciego oka” - symbolu bogini. Niewiele z nich przeżywa ten obrządek;
- kapłanki poświęcają całe życie służbie w imię Trójokiej, pozostając nietknięte. Do ich komnat nie ma wstępu nawet sam arcyszaman.

2. Hierarchia
a) hierarcha Shelaalei, obecna na terenie stada:
1. Szaman
2. Uczeń szamana

b) hierarchia Tlaxclot:
1. Arcyszaman
2. Szaman
3. Najwyższa Kapłanka
4. Kapłanki

3. Wtajemniczenia


xoxoxoxo- Sheth’er [4899]
- Luthrienhttps://docs.google.com/document/d/1fzR ... sp=sharing


Myślę jeszcze nad punktem "Wtajemniczenie", aczkolwiek nic sensownego mi nie przychodzi do głowy. Propozycje mile widziane :D
Ostatnio edytowano Pn, 6 paź 2014, 18:25:25 przez zielonka, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
zielonka
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 405
Dołączył(a): Wt, 4 sty 2011, 20:55:19
ID: 4899

przez Ebbervar » Pt, 18 kwi 2014, 21:35:36

3.
Jej pierwotnym wcieleniem, do którego zanoszono modły i który świadczył o jej obecności, były Solimus (dla Jaszczurów funkcjonujących za dnia) oraz Luminus (dla nocnych drapieżców, którzy w nieznacznym stopniu przeważają nad dziennymi).
był zamiast były
5.
Te, które w wodzie wypijały esencje jaja Wolności, stawały się Shelaalei. Dzieci Wolności i Wiatru.”
esencję i przy "Dzieci Wolności i Wiatru" brakuje drugiego cudzysłowia (czy jak to się odmienia :D).
7. rytuał pożegnania
Dlatego też, jeśli Shelaalei składają ofiarę z członków własnego stada, nie okazując przy tym trwogi i lęku.
nie okazują
Hin’ir ten rytuał jest mocarny - muszę go w fabule wykorzystać, miodzio :D
8.
Za główny ośrodek wiary uznaje się jednak świątynie w Tlaxclot.
świątynię
Na samym szczycie zaś znajduje się olbrzymi posąg Jaszczurzycy z trojgiem oczu
te "zaś" jest zbędne
- Sheth’er [4899]
Autor: Luthrien [330] oraz Sheth’er [4899]

Jeśli nadal aktualny jest szamanizm i Ajhos to projekt jest w porząsiu. Miśki zerknijcie też i obadajcie temat.
Stary wzór był tutaj --> http://wiki.kf2.pl/index.php/Maasaan#Hierarchia, aktualny jest ładnie uporządkowany i uzupełniony.
XI Przykazanie - "Szanuj swego MG. Zawsze możesz mieć gorszego..."

"Napchany jestem sesjami, jak krowi pęcherz..." by Gotrek, czyli humor khazadzki

"Oświadczam, iż, podczas pisania posta, kierowały mną wyłącznie czyste i niezmącone złością pobudki, takie jak: żywe zainteresowanie i ciekawość. Moja wypowiedź nie jest zaczepna. Wielka Rzepa mi świadkiem :D" by Ma`Arei

Obrazek
Ebbervar [2505]
Avatar użytkownika
Ebbervar
Administrator
Administrator
 
Posty: 3959
Dołączył(a): So, 2 cze 2012, 15:25:56
Lokalizacja: Łodź
ID: 2505

przez zielonka » Cz, 5 cze 2014, 23:15:57

Zerknęłam sobie z ciekawości... i jak, wiadomo coś, czy projekt może zostać w takiej formie? Bo nie wiem, czy brać się za te kilka poprawek :)
Avatar użytkownika
zielonka
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 405
Dołączył(a): Wt, 4 sty 2011, 20:55:19
ID: 4899

przez Lord Loczek » Wt, 29 lip 2014, 09:16:05

Opis wygląda dobrze i porządnie. Jak dla mnie jest dobry i można wrzucać.
Ale mam jedno pytanie. Chciałbym byś rozwiała me wątpliwości.

Przed przystąpieniem do roli kapłanki, Samice muszą przejść dość brutalny rytuał wwiercania w czaszkę "trzeciego oka" - symbolu bogini. Oraz niewiele ich przeżywa ten proces.
Ale powiedz nam coś więcej, o wwiercaniu w czaszkę trzeciego oka ? To kamień szlachetny ? Rzeczywiście Oko ? Bądź w jaki sposób jest wwiercany ? ^^
Avatar użytkownika
Lord Loczek
Giermek
Giermek
 
Posty: 367
Dołączył(a): Wt, 1 sty 2013, 19:25:57
ID: 3003

przez Ehrel » So, 4 paź 2014, 19:53:11

Zielonka, czekamy.
Avatar użytkownika
Ehrel
Stary Bajarz
Stary Bajarz
 
Posty: 1721
Dołączył(a): Pn, 28 sty 2013, 15:00:42
ID: 39

przez Ebbervar » Pn, 6 paź 2014, 02:30:37

W pierwszym post zedytowałem tytuł
[opis poprawiony] Maasaan
na Maasaan.
Ehrel porada na przyszłość: jeśli gracz długo nie zagląda na forum, to najpierw piszesz mu zapytanie na pocztę w grze czy tu zajrzy. Jeśli nie ma odzewu wtedy rozporządzasz kto chce na ochotnika lub z wskazania dokończyć opis.
Wysłałem do zielonki zapytanie.
I opis bóstwa ma być w pierwszym post zapodany normalnie. Linki docs dajemy tylko w przypadku państw.
XI Przykazanie - "Szanuj swego MG. Zawsze możesz mieć gorszego..."

"Napchany jestem sesjami, jak krowi pęcherz..." by Gotrek, czyli humor khazadzki

"Oświadczam, iż, podczas pisania posta, kierowały mną wyłącznie czyste i niezmącone złością pobudki, takie jak: żywe zainteresowanie i ciekawość. Moja wypowiedź nie jest zaczepna. Wielka Rzepa mi świadkiem :D" by Ma`Arei

Obrazek
Ebbervar [2505]
Avatar użytkownika
Ebbervar
Administrator
Administrator
 
Posty: 3959
Dołączył(a): So, 2 cze 2012, 15:25:56
Lokalizacja: Łodź
ID: 2505

przez zielonka » Pn, 6 paź 2014, 18:24:14

Ehrel napisał(a):Zielonka, czekamy.

Następnym razem weź racje żywnościowe na 100 kolejnych lat, bo w życiu bym tu nie zerknęła po takim czasie letargu z Waszej strony, MaGusy Wy :lol:
Prawie Thai by zgarnął pacnięcie w łeb, tylko dlatego, że upomniał się o mnie na poczcie, a to Ty za tym stoisz, Ehruś! Naprawdę - polecam czasem pomyśleć xD
Następnym razem od razu uderzajcie do autora na grze, bo to forum śmierdzi zatęchłym kapciem i nikt tam nie zagląda xDWezmę jeszcze pogadam z kapłanką obecną na grze, czy nie ma nic do zaproponowania i odezwę się niebawem ;D
Avatar użytkownika
zielonka
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 405
Dołączył(a): Wt, 4 sty 2011, 20:55:19
ID: 4899

przez Natrea » Pn, 6 paź 2014, 23:41:15

Co ja bym tu dorzuciła jako operatorka mojej białołuskiej damulki: rytuał wwiercania klejnotu w czaszkę to po prostu wbicie szpikulca z okrągłym klejnotem między ślepia kandydatki. Przeżyła - fajnie. Nie przeżyła - trudno, nikt nie będzie płakał.

Dalsze koncepcje:
Klejnot barwy białej, jak Trzecie Oko Maasaan. Czy też po prostu jasny, przezroczysty - może być goshenit (jeśli samica jest Letaa), diament (jeśli samica jest Sheelalei; Daggonki miałyby niemożność zdobywania tytułu ze względu na fakt, iż ich Szczep wiąże się bardziej z Gorrogiem). Rytuał miałby się odbywać przed wejściem na Maasaara`th, w otoczeniu innych jaszczurów.

Szet, jakieś obdżekszyns?
Nie każdy gnie kark, gdy ktoś go w ten kark puknie.


"Nie, wybacz, kochanie. Miłość nie jest dla wszystkich." ~ Eddie Gluskin (Outlast: Whistleblower)
Avatar użytkownika
Natrea
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 415
Dołączył(a): N, 20 lip 2014, 17:55:00
Lokalizacja: Przy czajniku
ID: 10220

przez zielonka » Wt, 7 paź 2014, 18:38:11

Nie rozdzielałabym ani koloru kamyczka, ani podziału na szczepy (m.in. dlatego, że muszę dopiąć jeszcze kwestie, żeby usunąć rozbieżność między opisem Rept, a opisem rasy jaszczek). Trzeba zwrócić uwagę też na to, że kapłanką może zostać równie dobrze Haress (choćby Sile, wyrocznia, która z Maasaan ma wiele wspólnego), a nawet i kobold jak chce (właśnie to chcę jeszcze poprawić w obecnym schemacie, bo opiera się głównie na wzmiankach o jaszczkach) - co o tym sądzisz? Otworzyć to bardziej na inne rasy, czy jednak zostawić wyłącznie dla jaszczurek? Byłabym za wyjściem ku innym rasom.
Avatar użytkownika
zielonka
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 405
Dołączył(a): Wt, 4 sty 2011, 20:55:19
ID: 4899

przez Natrea » Wt, 7 paź 2014, 18:52:24

Bardziej zależało mi na podkreśleniu Szelków jako tego szczepu, od którego wiarę w Maasaan przejęła reszta, stąd przydzielenie słabszego pod względem wartości goshenitu do Leciaków (a może i do reszty łusek) i diamentu do tychże Szelków. Z drugiej strony takie otwarcie na resztę załatwia problem z gadzią wiarą, by nie patrzeć. Bo mają wspólne bóstwa wtedy. Komfort jest. No i brzmi lepiej. Bo fakt, koboldy, przykładowo, od reszty łusek niemało do siebie biorą ;D
Nie każdy gnie kark, gdy ktoś go w ten kark puknie.


"Nie, wybacz, kochanie. Miłość nie jest dla wszystkich." ~ Eddie Gluskin (Outlast: Whistleblower)
Avatar użytkownika
Natrea
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 415
Dołączył(a): N, 20 lip 2014, 17:55:00
Lokalizacja: Przy czajniku
ID: 10220

przez zielonka » Śr, 8 paź 2014, 14:56:45

To może wystarczy, że Arcyszamek będzie mógł być tylko szelem? ;D
Avatar użytkownika
zielonka
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 405
Dołączył(a): Wt, 4 sty 2011, 20:55:19
ID: 4899

przez Natrea » Śr, 8 paź 2014, 23:11:40

No, Arcyszamanek to Arcyszamanek ;D Tylko z tą izolacją kapłanek z kolei mi nie podchodzi... No ale dobra, bo skoro Maasaan to życie, to myślałam, że celebracja jego cudu polegałaby na świątynnej prostytucji, jak u np. Asztarte. Bo z życia trzeba korzystać xD
Nie każdy gnie kark, gdy ktoś go w ten kark puknie.


"Nie, wybacz, kochanie. Miłość nie jest dla wszystkich." ~ Eddie Gluskin (Outlast: Whistleblower)
Avatar użytkownika
Natrea
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 415
Dołączył(a): N, 20 lip 2014, 17:55:00
Lokalizacja: Przy czajniku
ID: 10220

przez Caindel » N, 19 paź 2014, 08:29:57

Czy ja mogę to już sprawdzać?:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Natrea » So, 13 gru 2014, 19:52:59

Już można spokojnie sprawdzać :)
Nie każdy gnie kark, gdy ktoś go w ten kark puknie.


"Nie, wybacz, kochanie. Miłość nie jest dla wszystkich." ~ Eddie Gluskin (Outlast: Whistleblower)
Avatar użytkownika
Natrea
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 415
Dołączył(a): N, 20 lip 2014, 17:55:00
Lokalizacja: Przy czajniku
ID: 10220

przez Sokół » N, 14 gru 2014, 10:11:14

Początkowo jej kult przywędrował wraz ze spokojnymi praprzodkami Shelaalei, ale wkrótce stał się popularny również wśród innych zimnokrwistych.

proponowałabym: "Początkowo jej kult przywędrował wraz ze spokojnymi praprzodkami Shelaalei, jednak szybko stał się popularny również wśród innych zimnokrwistych."

Jest drobnej (według gadziego wejrzenia) budowy, ale mimo to na każdej rycinie bije od jej postaci wielki majestat i duma.

To "wejrzenie zastąp: "rozumowaniem" lepiej.

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym gadziej bogini jest trzecie oko – barwy mlecznobiałej, umieszczone na środku czoła. Trzecie oko ma jej służyć do widzenia Ajhos (duszy).

Powtórzenia. Drugie zdanie zastąp: "Ma ono jej służyć do widzenia Ajhos (duszy)." - tak będzie logicznie, bo w poprzednim zdaniu była mowa o tym oku :)

Według gadów Maasaan jest patronką harmonii, żywym symbolem całego świata.

Po "gadów" przecinek.

3. Wtajemniczenia


xoxoxoxo

No tu mnie zagięłaś... :D Ale spoko, widziałam dopisek na końcu. Jednak nic nie przychodzi mi na myśl.

Ode mnie tyle, jak poprawisz, daj znać.
Zło jest pojęciem względnym, kronikarzu. Nie można zawiesić na nim wywieszki. Nie można go dotknąć, posmakować czy ciąć go mieczem. Gdzie jest zło, zależy od tego, w którym miejscu stoisz, wskazując oskarżycielsko palcem.
"Moralność mam giętką, wszak kto chciałby być świętą, gdy wszystkie bębny piekieł na sabat wzywają?"
Triszał i Lith na forum: http://i.imgur.com/ThOlUNB.gif

Obrazek
Zgredek kocha Caindel. I jest z tego dumny!
Avatar użytkownika
Sokół
Herold
Herold
 
Posty: 2180
Dołączył(a): Śr, 26 mar 2014, 15:26:07
Lokalizacja: tak, proszę z podwójnym espresso
ID: 9776

Następna strona

Powrót do Bóstwa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość