Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Lista świąt

Zanim zadasz pytanie na forum odnośnie gry, sprawdź czy nie ma już jakiegoś poradnika dotyczącego Twojego problemu.

Moderatorzy: Caindel, Astenna

przez Nitlion » Cz, 28 sie 2014, 18:08:08

Oto święta narodowe w Fallathanie uporządkowane datami:

2 Festyara - Wszechnacja - Święto Ludzi

15 Naqariona - Careogród - Święto Run - 15 Naqariona w głównych świątyniach, w których znajdują się Runy zbierają się wierni na największe święto podczas którego oddaje się Moradinowi dziękczynienie za Runy. W siedmiu największych świątyniach, gdzie przechowywane są Runy odbywają się procesje.

1 Nathmela - Irimgard - Dzień Bohaterów – początkowo święto wierzących w Tilliona, z czasem przejęte przez inne kulty i urosło do rangi święta państwowego. Wg legendy tego dnia przed wiekami miała miejsce decydująca bitwa z Bestiami z Brązu.

4 Asvarby - Irimgard - Założenie Homany - uroczyste obchody połączone z wieloma festynami, wszelakiego rodzaju turniejami i zawodami. Na centralnym placu miasta wystawione są stragany z wszelakiego rodzaju napitkami i różnorodnym jedzeniem ufundowanymi przez Króla i możnych.

9 Asvarby - Wszechnacja - Święto Męstwa - organizuje się różnorakie popisy sprawności fizycznej wojowników, drwali, cieśli, zapaśników i wszystkich „silnorękich”, skoki przez ogień i popisy drużyn tańca flãmmo.

6 Sakhala - Irimgard - Wyzwolenie Solinde - festyn w rocznicę bitwy. Kulminacyjnym momentem jest inscenizacja bitwy z udziałem najlepszych wojowników.

10 Yomrqaha - Almanan - data ustanowienia państwa i objęcia władzy przez pierwszych Omastatów. Święto patriotyczne, uroczystości zaczynają się w świątyniach, odśpiewuje się uroczyście hymn państwowy. Organizowane są zabawy, a wieczorną porą Laefar gromadzą się pod przewodnictwem Kapłanów (w mniejszych osadach) lub samych Omastatów (pod Amne Atar) i słuchają legend i opowieści, wygłaszanych przez najstarsze Elfy. Gdy opowieści dobiegną końca, Laefar udają się w najwyższe partie drzew i wypuszczają lampiony, które symbolizować mają Pierwiastki Gwiazd Elfów, o których traktowały przytoczone wcześniej historie.
Wypuszczenie pierwszych lampionów należy do Omastatów (lub Kapłanów). Po tradycyjnych obrzędach miasta zwyczajowo dzielą się na dwie grupy: cieszących się i tańczących młodych oraz pokolenia starsze, które wraz z bardami i minstrelami wspominają dawne melodie i opowieści.

31 Cresaima - 2 Festyara - Careogród - Święto Trzech Nocy - W czasie, gdy kończy się rok wierni zbierają się w świątyniach i kaplicach paląc na specjalnych stosach kartki ze swoimi prośbami skierowanymi do Moradina. Następnej nocy ludność powraca do miejsca kultu tym razem pod przewodnictwem kapłana. Obrzęd rozpoczyna się pieśnią dziękczynną. Następnie wszyscy pogrążają się w modlitwie. Stosy cały czas płoną podsycane sosnowym drewnem. Co pewien czas kapłan wyciąga pojedynczy zwierzęcy gnat, bądź część innej ofiary i gasi ją w specjalnej misie. Wierni pozostają w świątyni, aż do zgaszenia ostatniej ofiary. W następny dzień, tuż po zachodzie słońca wyznawcy przybywają ponownie w progi świątyń i kaplic. Kapłan bierze wtedy kropidło i kropi wiernych pobłogosławioną wodą, w której poprzedniego dnia gaszono płonące gałęzie. Później nadchodzą pieśni, w których Krasnoludowie proszą Moradina o wysłuchanie ich modlitw. Na koniec kapłan przedstawia jedną historię, gdzie ukazuje miłosierne serce pana spełniającego marzenia wiernych. Wierni przed północą udają się do domów.


Święta ruchome:

Almanan - Ary tyalie - święto wojskowe. Raz na pięćdziesiąt lat w ciągu pierwszych dwóch tygodni Kahala wojownicy, władający różnymi rodzajami oręża mają możliwość wystartowania w zawodach. Można mierzyć się w kategoriach: strzelectwo, fechtunek, magia bojowa, woltyżerka. Zwycięzcy w każdej z kategorii awansują w żołnierskiej hierarchii. Zawody odbywają się w systemie turniejowym: losuje się pary, w których mierzą się z sobą kandydaci, a zwycięzca przechodzi do kolejnego etapu. Jest to również okazja do sporego widowiska dla Laefar. Ostatnie pojedynki zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Rozdanie odpowiednich odznaczeń odbywa się 14 lub 15 Kahala z niemałym rozmachem.

Careogród - Święto Klanów - Wielka uroczystość, której towarzyszy procesja od Pałacu Careona do Wielkiej Świątyni, gdzie w długich kolumnach kroczą przedstawiciele rodów z chorągwiami i proporcami. W trakcie przemarszu wciąż grają trąby. W świątyni odbywa się nabożeństwo za zgodność i powodzenie wszystkich rodów. Trwa ona bardzo długo, gdyż wiadomym jest, iż każdy z rodów zmawia oddzielną ułożoną przez pradawnych ojców formułę zależną od rodu, w jakim się znajdują. Po nabożeństwie procesja rusza do Pałacu, gdzie obradują i godzą się klany, a gwarantem tego jest król i najwyższy kapłan.

Careogród - Święto Prawych Braci - Ustanowione przez Najwyższą Radę święto odbywające się z okazji Wielkiej Czystki, czyli wygnania rodzaju elfiego z Królestwa Careogrodu. W trakcie świętowania Krasnoludy piją na umór, popisują się sprawnością bojową/fizyczną i śpiewają pieśni ku czci bohaterów owego wydarzenia. W świątyniach odprawiane są uroczystości za pomyślność khazadów i całego Królestwa. W szeregach armii w tym dniu odbywają się nadania tytułów oficerskich. Istny krasnoludzki karnawał.

Romen-Dor - Midinvaerne – kończy okres zamierania i rozpoczyna okres kiełkowania. Wierni kierują się do świętego dębu Hen-Hraval w Duen Canell, gdzie przy ogniskach spędzają noc na medytacjach w ciszy i skupieniu.

Romen-Dor - Birke – zakończenie okresu kiełkowania i początek okresu. Urządza się wtedy wielkie uczty, pali zioła relaksacyjne i organizuje zbiorowe modły o pomyślność w nadchodzącym roku, jednocześnie dziękując za lata przeszłe. Organizuje się festyny z licznymi atrakcjami, nawet w świątyniach rozpoczyna się czas radosnych śpiewów i większego skupienia uwagi na sprawach doczesnych.

Romen-Dor - Midaete –zakończenie okresu rozkwitania i rozpoczęcie okresu dojrzewania. Wierni urządzają we wszelkich borach Wielkie Łowy, w czasie których mogą szyć z łuków do dzikiego zwierza bez strachu, że sprowadzą na siebie gniew bogów. Wieczorem urządza się ogniska. Zgodnie ze zwyczajem w ogniu spala się jedną kość każdej upolowanej wówczas istoty.

Romen-Dor - Velen - historyczne i najważniejsze święto Strażników Lasu przypadające koniec okresu dojrzewania i początek okresu zamierania. Tego dnia rozpoczęła się budowa miasta Utopii, Strażnicy natomiast nazwali lasy okalające te tereny Dol Velen - Doliną Jesiennej Równonocy. W rocznicę tego dnia składane są kwiaty pod ołtarzami swych bóstw, a noc spędza się pod gołym niebem, wznosząc równo o północy tysiące lampionów.

Tangrim - urodziny pierwszego władcy Saragasha, z tej okazji odbywają się konkursy na publiczne recytacje jego wierszy, występy teatrów, korowody uliczne i śpiewy.

Tangrim - urodziny obecnego władcy i urodziny jego żony, symbolicznie co roku sadzą oni wspólnie drzewko bukowe. W tym dniu więźniowie i niewolnicy zwolnieni są od pracy i dostają dodatkową rację żywności.

Wszechnacja - Święto Wojny i Krwi - połączone z paradami wojskowymi, turniejami i walkami, w Dniu Przesilenia Letniego

Wszechnacja - Święto Nàtei - obchodzone w urodziny władcy, główne święto państwowe, wtedy też obchodzi się Dzień Bogini Dharme, najczęściej związany z hucznymi zabawami na wodzie. Okręty łączy się wówczas z mniejszymi statkami i zupełnie małymi łódeczkami w jeden wspólny „dom wodny” za pomocą łańcuchów i lin. Rokrocznie Nacjanie starają się bić rekord podpiętych jednostek. Obchody zwykle przeciągane są do tygodnia. Urządza się wówczas odświętne polowania. Część zwierząt zostaje oddana zakonnikom Dharme na ofiarę. Odczytywane są prace naukowe, przedstawiane wynalazki, a najlepsi rusznikarze prezentują – wyjątkowo w tym dniu! – swoje dzieła na wielkich jarmarkach, robionych w stolicy każdego hrabstwa. Normalnie broń tego typu, najlepszego sortu, trafia do elitarnych jednostek, w tym zaś szczególnym dniu każdy obywatel może ją zakupić – choć zazwyczaj za niebotyczne sumy.
"The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense."
~Tom Clancy
Avatar użytkownika
Nitlion
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 615
Dołączył(a): N, 29 cze 2014, 17:27:22
ID: 4046

Powrót do Poradniki

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości