Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

Krótko o Fallathanie

Moderator: Caindel

przez Thoran Rion » Pt, 11 gru 2015, 14:27:26

Stworzyłem taki oto skrócony opis fabularny naszej gry. Co o nim myślicie?

Fallathan jest płaski. Morza, kontynenty, rzeki, góry rozłożone są na płaskim spodku, który z kolei spoczywa leniwie w Sferrum, bańce świata. Mknie ona przez Bezmiar otoczona esencją tajemniczych Potęg, które starają się ją rozerwać na kawałki by dostać się do środka i wyssać energię magiczną. Energię, którą przez Nić wiary inteligentne rasy otrzymują ze Źródła, tajemniczego miejsca skrytego między wymiarami, które jest dawcą dusz, i które dusze zabiera. Nikt nie wie po co, nikt nie wie dlaczego. Taki jest porządek świata.

Dzięki pracy starożytnych ras (takich jak Tenau i Neuwrath) Fallathan roi się od inteligentnych istot, które zostały tutaj sprowadzone przez Bramy sferyczne. Tworzą one królestwa, imperia, cesarstwa, republiki, zmagają się z przeciwnościami losu. Wypełniają świat emocjami, pragnieniami, dążeniami, które realizują walcząc ze sobą lub współpracując. A Sferrum niczego nie ułatwia, pełne jest potwornych istot, które czają się by zaatakować każdego nieuważnego marzyciela. Lasy, góry, puszcze, bagniska, pustynie, ruiny to niebezpieczne przestrzenie, w które zapuszczają się tylko zdeterminowani śmiałkowie. Wszyscy inni wolą żyć i mieszkać w bezpiecznych przez większość czasu miastach i miasteczkach, gdzie spokój ducha gwarantuje wojsko i państwowy ład. Jednak nawet w granicach państw są to miejsca stanowiące mniejszość. Niemniej ustrój feudalny, różnego rodzaju kodeksy honorowe wprowadzają odrobinę stabilizacji do chaotycznego świata. Niezbyt bezpiecznego świata.

Nie tylko pozbawione rozumu bestie są zagrożeniem dla przeciętnego podróżnika. Bardziej niebezpieczne są istoty obdarzone inteligencją. Łupieżcze bandy, szaleni magowie, psychopaci, wrogie rasy, nekromanci, czciciele mrocznych Potęg, demony, upiory i przybysze z innych wymiarów, wszyscy oni czyhają na niewinne ofiary aby zabrać im sakwę, życie a w ostateczności duszę.

Przed złem może cię uchronić magia, może też i wiara, to powiązane ze sobą elementy. Niektórzy sądzą jednak, że magia jest zagrożeniem i złem, promują oni rozwiązania techniczne, które zastąpić mogą magiczne. Niestety w świecie, który opiera się na magicznych fundamentach zadanie to wydaje się karkołomne. Często dosłownie. Technika stoi na bardzo niskim poziomie, nie dlatego, że brakuje wynalazców ale głównie dlatego, że istnieje duży opór środowisk religijnych, które każdy przejaw myśli technicznej traktują jak herezję. Tylko w Nacji rozwinęła się kultura bardziej zaawansowana ale po przegranej wojnie także zaczęła podupadać pod tym względem.

W Fallathanie jest kilkanaście państw. Jedne mniejsze inne większe, każdej jednak wyróżnia się przynajmniej jednym elementem na tle pozostałych:

Cesarstwo – jest prawie najstarszym krajem, na pewno jest najpotężniejsze w swoim regionie. Panuje tutaj system feudalny, silna jest hierarchia oraz kult Cesarza. W większości zamieszkane jest przez Ludzi i Elfy ale duża swoboda podróżowania sprawia, że każda rasa może poczuć się jak w domu.

Romen-dor – jest republiką założoną przez sojusz Ludzi i Elfów. Rządzi nią triumwirat oraz senat. Nie występuje tutaj silna hierarchia, a w elfiej części kraju w ogóle. Wojsko sformowane jest w legiony, służą w nim tylko Ludzie, zaś Elfy mają własne oddziały zwane Strażnikami Lasu. RD jest schronieniem dla wszelkich ras, które darzą Naturę szacunkiem oraz osobników lubujących się w magii.

Careogród – jest królestwem władanym przez Króla spod góry. Zamieszkują je Krasnoludy oraz rasy z nimi sprzymierzone. Górzysty to kraj, idealny dla ras lubiących podziemia. Krasnoludy jako jedne z nielicznych rozwinęły bardziej technologię dzięki czemu mogą bez przeszkód egzystować w dość niekorzystnych dla życia warunkach. W większości Krasnoludy brzydzą się magią, wiąże się to z ich niechęcią do Elfów, którzy zdradzili legendarny sojusz dwóch ras. Krasnoludzcy rzemieślnicy nauczyli się wykuwać runy na tworzonych przedmiotach, które posiadają magiczne właściwości. Tajemnica ich tworzenia jest jedna pilnie strzeżona i nikomu nie udało się jej poznać.

Irimgard – jest królestwem wojowników. Nie ma w nim miejsca ani na magię, która jest zakazana ani na kalectwo, słabość, która już u noworodków jest wykrywana i karana śmiercią. Najważniejszy dla irimgardczyków jest honor i walka, z przyczyn historycznych nienawidzą oni magii. Organizacja państwa przypomina ustrój feudalny ale bardziej scentralizowana i podporządkowana woli władcy. Irimgardczycy od małego są szkoleni w walce, każdy ma obowiązek odbyć służbę w armii. Czyni to z nich niezrównanych wojowników.

Amarth – jest królestwem bez króla. Włada nim Rada złożona z magów pochodzących z wpływowych organizacji i rodów. Amarth zwane jest królestwem przeznaczenia, a jego burzliwa historia doprowadziła do rzucenia straszliwej klątwy, która pęta cały kraj jarzmem zimna. Zamieszkują go przede wszystkim magowie, rozwinęły się tutaj też wszelkie magiczne szkoły, które znane są w całym świecie. Magia wykorzystywana jest w praktycznie każdej dziedzinie życia.

Reptilia – jest federacją. Kraj-wyspa, zamieszkany jest przez wszelkiej maści gady, których każda rasa zamieszkuje własny fragment wyspy. Federacja jest dość luźnym ale wysoce zhierarchizowanym bytem. Rządzi tam pieniądz a kupić można dowolnie wszystko. Jest to też siedlisko hazardu, reptiliońskich cygar i niewolnictwa.

Twierdza Urrthorror – jest dawną kolonią Reptilii, która się usamodzielniła. Zamieszkują ją przede wszystkim Orkowie ale właściwie każda rasa może znaleźć tutaj dom, oczywiście o ile dany osobnik jest dość silny by zmierzyć się z prawem silniejszego, które jest podstawowym prawem wyspy. Włada nią Herszt, który sprytem, pieniądzem i siłą zdobył sobie uznanie oraz posłuch. Jesteś wyrzutkiem? Urrthorror to miejsce dla ciebie.

Almanan – to kraj Elfów. Wyznają oni zasady przeciwne do zasad Elfów z Romen-doru. Nie mieszają własnej kultury z innymi rasami. Kraj jest całkowicie kontrolowany przez Elfy, które z rozgoryczeniem rozpamiętują Inis Birke, pierwsze Elfie Imperium. Jedynym wyznaniem Almananu jest bogini Athiel. Elfy Almanańskie z wyższością patrzą na inne rasy, nie szczególnie też je tolerują, w przeciwieństwie do swych pobratymców z Romen-doru.

Tangrim – jest krajem totalitarnym. To małe państewko jest bardzo mało znane w Fallathanie. Prowadzi ono politykę izolacji, skryte za magiczną zasłoną stara się nie rzucać w oczy. Rządzone jest od dawien dawna przez jeden ród, który stara się kontrolować na wszystkich poziomach swoich obywateli. Mimo to istnieje tutaj też ruch, który walczy z reżimem jednak bez większych sukcesów.

Wszechnacja – jest monarchią, która włada ogromnym kontynentem na południu. Dla innych państw jest krajem egzotycznym, nieznanym. Nacja po wielkiej wojnie, którą przegrała musiała spłacić ogromne odszkodowania najechanym państwom przez co podupadła gospodarczo. Mimo to jest nadal potężnym krajem o wysoce rozwiniętej technice, tak lądowej jak i morskiej.

GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Thoran Rion » Pt, 11 gru 2015, 15:11:05

Słyszałem głosy, że KF jest zlepkiem, śmietnikiem... Być może, każdy ma prawo do własnej oceny. Moim zdaniem jednak prawda o KF jest trochę inna. KF przyjęło INNY model tworzenia niż pozostałe gry, czy systemy fantasy. KF a dawniej GW nie posiadał jednej spójnej wizji świata, co więcej wątpię by ta wizja w ogóle istniała wtedy gdziekolwiek. W każdym razie świat KF to była wypadkowa wizji fantastyki graczy. Nie potrzebowaliśmy do tego żadnego systemu, fantasy było na tyle proste, że większość kumała o co biega od razu po zalogowaniu do gry. To się zmieniło gdy w fantastyczne zaczęły pojawiać się nowe rzeczy, niuanse, w jednym setingu wampiry były krwiopijcze w innym świeciły, w jednym wilkołaki miałby 3 formy w inny 2 itd. Pociągnęło to za sobą konieczność stworzenia naszego, KFowego setingu. I tutaj pojawia się ta różnica względem innych systemów, nigdy nie wykształciła się jedna wizja uniwersum. Wszelkie stworzone opisy ras, państw powstawały na bazie wykształconych w grze realnych fabularnych relacji i grup. Tak powstał Romendor, tak powstała Arcania, tak powstała Twierdza i inne kraje. To gracze chcieli je stworzyć i gracze je tworzyli rozwijając dzięki temu nasz świat. Czasem pojawiają się głosy, że gracze stworzyli te opisy dla mnie, ale to nie do końca prawda. Faktem jest, że gra korzysta z nich ale potrzebne są one przede wszystkim graczom, którzy chcieliby wiedzieć jak najwięcej o świecie w jakim przyszło im grać. Myślę, że gdyby nie istniały te opisy to także byśmy sobie jakoś poradzili (choćby pisząc takie skrótowe opisy jak ten powyżej) ;) Ale istnieją i posiadają dużą wartość fabularną ponieważ na prawdę są szczegółowe i spójne. To, że istnieje w KF wiele ras, wiele krain nie znaczy, że to jest śmietnik, byłoby to śmietnikiem gdyby te elementy nie były ze sobą powiązane, tylko istniały jako oddzielne byty, ale u nas wiążą się ze sobą, tworzą mniej lub bardziej spójną całość. Dzięki nim gracz ma duży wybór (co widocznie dla niektórych jest wadą) i rzeczywiście może stworzyć na prawdę oryginalną postać. Czy to źle? Moim zdaniem nie, moim zdaniem gracze powinni tworzyć różnorodne postacie, powinni próbować nowych rzeczy i rozwijać swój warsztat. Oczywiście pojawiają się tez problemy jak choćby nieznajomość realiów gry przez graczy, wtedy powstają postacie dziwaczne ale mimo wszystko ogromna większość graczy odgrywa swoje postacie zgodnie z zasadami i to cieszy. Czy długie opisy w tym pomagają? Pomagają tym, którzy tego oczekują, być może to nie jest duża grupa, większość graczy czerpie wiedzę od innych graczy a nie z wiki ale nadal w razie wątpliwości można do tej wiki skierować lub wskazać konkretny fragment, który rozwieje wątpliwości (lub stworzy nowe).

I tutaj dochodzę do meritum mojego wywodu. Dawniej sądziłem, że opisy są kwestią drugorzędną, na pewno niektórzy pamiętają, że tutaj na forum dawałem wyraz temu co nie wyglądało zbyt fajnie. Ale po latach przekonałem się, że dla mnie powinno mieć znaczenie to co dla graczy ma znaczenie. Zwłaszcza tych kreatywnych, którzy chcą dla wspólnej gry fabularnej coś zrobić. Dlatego z tego miejsca, oficjalnie każdemu z twórców, których nicki widnieją pod projektami na wiki dziękuję za czas, wkład i zaangażowanie jakie włożyli w tworzenie i rozwijanie opisów. To bardzo dużo znaczy, że postanowiliście partycypować w naszym wspólnym projekcie jakim jest KF.
To co jest na wiki już nie będzie zmieniane (chyba, że w drobnych szczegółach) także można podpierać się tymi opisami jako wiążącymi. Jedyne co zostało do zrobienia to system magii dokończyć + unowocześnić system fabularny gry ale to już działka administracji.
Wkrótce też opublikuję informacje co trzeba zrobić by dodać nowe rasy do gry. Pojawi się też strona zbiorcza ze wszystkimi fabularnymi możliwościami zebranymi do kupy. Także stay alert :)
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Ethan » Pt, 11 gru 2015, 16:24:35

Wpisy o państwach nie będą zmieniane na wiki? Czy to zamyka drogę dla opcji herolda i na jego podstawie modyfikowanie/dodawanie mniej znaczących, jednak tworzących klimat państwa wpisów komentujących wydarzenia bieżące?
Obrazek
Avatar użytkownika
Ethan
Mistrz legend
Mistrz legend
 
Posty: 4713
Dołączył(a): Śr, 24 cze 2009, 14:43:24
ID: 3

przez Thoran Rion » Pt, 11 gru 2015, 17:25:54

Wydarzenia bieżące to wydarzenia bieżące, nie mają modyfikować projektu państwa tylko budować historie dlatego do artykułu na wiki doklejane będą wieści dotyczące danego artykułu, które rozszerzają jego historię. Tutaj jest przykład: http://www.kf2.pl/wiki/artykul/341
Na końcu artykułu.
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Ethan » Pt, 11 gru 2015, 18:32:52

Spoko, tak też może być :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Ethan
Mistrz legend
Mistrz legend
 
Posty: 4713
Dołączył(a): Śr, 24 cze 2009, 14:43:24
ID: 3

przez Caindel » Pt, 11 gru 2015, 22:28:31

Skrót fajny, tylko drobne popraweczki i gra i buczy. ^^
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284

przez Belle. » So, 12 gru 2015, 19:03:53

Jeszcze Nordię się dopicuje.
Nikt ważny (jeszcze).
Avatar użytkownika
Belle.
Mieszczanin
Mieszczanin
 
Posty: 78
Dołączył(a): So, 18 kwi 2015, 09:47:16
Lokalizacja: UK
ID: 12552

przez Nessha » So, 12 gru 2015, 20:34:35

Dla mnie cacy oczywiście x)
Nie mam uwag :)
Obrazek

Armia chomików ma większy potencjał niż smoki - Rozczulony przeciwnik nie będzie atakował a chomiki wgryzą im sie w gardła
Avatar użytkownika
Nessha
Obieżyświat
Obieżyświat
 
Posty: 403
Dołączył(a): N, 14 wrz 2014, 22:15:28
Lokalizacja: Zamrażalnik
ID: 4186

przez Nominis » So, 12 gru 2015, 21:17:45

Gildwars kiedy na niego trafiłem nie był jedyną grą tego typu. Net był zapełniony takimi grami, jednsk był pierwszą grą tego typu na jakiej zacząłem poznawać tajniki fantasy. W sumie to Gildwars zaraził mnie tym światem, który fascynuje mnie do dzisiaj. Z Wielkim T nie jest łatwo i pamiętam jak wprowadzał coś z czym się nie zgadzał wcześniej, ale niekiedy przeprawa z nim i przeforsowanie swojego pomysłu to była ciężka przeprawa przy której przejście Jezusa przez morze to mała psipsia. Gildwars bardzo szybko ewoulował i to za pomocą prostego sposobu na rozwój gry. Podczas gdy "właściciele" innych gier realizowali swoje wizje to Wielki T realizował wizje graczy i to jest chyba powodem tego, że Gildwars, a raczej już teraz Kroniki Fallathanu istnieje do dzisiaj. Byłem na czacie jak ktoś nazwał KF wielkim plagiatem i raczej się z niego uśmiałem niż jakoś stanowczo zareagowałem bo widziałem jak inne gry, które plagiatem były odchodziły w niepamięć i umierały. Dzisiaj KF mogę porównać ze światem Tolkiena jaki stworzył, bo tak jak on tak i Wielki T przy pomocy graczy stworzył odrębny świat,świat który rządzi się swoimi prawami i swoimi regułami. Plagiatami się brzydzę i nie biorę w nich udziału tak jak przy tworzeniu Radka (Radiaton), tam chcieli stworzyć właśnie plagiat na co ja się zgodzić nie mogłem i zrezygnowałem z brania udziału w dalszym tworzeniu go. Jak im napisałem, że na plagiacie daleko nie zajadą to stwierdzili ze jestem głupi i do dziś Radek jest rozgrzebany. Dlatego mam podstawy twierdzić, że gdyby KF miał by być plagiatem to jego historia zakończyła by się na GW i teraz gralibyśmy w Tibie. Ja bym się nie przejmował takimi opiniami bo przy tak długim istnieniu gry to stwierdzenie traci jakikolwiek argument.
Obrazek
Avatar użytkownika
Nominis
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 157
Dołączył(a): So, 29 wrz 2012, 12:00:31
Lokalizacja: Zawiercie
ID: 418

przez Nydard » N, 13 gru 2015, 00:06:58

"Rada możnych" to trochę nie trafione określenie jeśli chodzi o Radę Magów. Wbrew pozorom nie trzeba być zamożnym, żeby do niej się dostać. Taka Meriane Vrohi dla przykładu jest sierotą, a o przynależności do Rady zdecydowały jej zdolności.
Avatar użytkownika
Nydard
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 149
Dołączył(a): So, 3 lis 2012, 21:55:30
ID: 5101

przez Thoran Rion » N, 13 gru 2015, 00:23:01

Nydard napisał(a):"Rada możnych" to trochę nie trafione określenie jeśli chodzi o Radę Magów. Wbrew pozorom nie trzeba być zamożnym, żeby do niej się dostać. Taka Meriane Vrohi dla przykładu jest sierotą, a o przynależności do Rady zdecydowały jej zdolności.


Ostatnio masz same problemy, coś się dzieje?

A możny to może być też wpływowy. Wbrew pozorom słowa często mają wiele znaczeń.
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Nydard » N, 13 gru 2015, 00:43:48

Masz coraz dziwniejsze pomysły? ^^

A nie może być po prostu Rada Magów? Bo jest w niej zawarty tak naprawdę jedyny warunek przyjęcia do niej. Trzeba być magiem.
Avatar użytkownika
Nydard
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 149
Dołączył(a): So, 3 lis 2012, 21:55:30
ID: 5101

przez Thoran Rion » N, 13 gru 2015, 01:09:59

Nydard napisał(a):Masz coraz dziwniejsze pomysły? ^^

A nie może być po prostu Rada Magów? Bo jest w niej zawarty tak naprawdę jedyny warunek przyjęcia do niej. Trzeba być magiem.


No musi się coś dziać skoro albo czepiasz się słówek, które są ok, albo masz problem z tym, że rasy premium nie mają OP perek, albo że forum w grze to taka straszna lipa. Bo normalne to to zachowanie nie jest.
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

przez Nydard » N, 13 gru 2015, 11:37:09

Thoran Rion napisał(a):
Nydard napisał(a):Masz coraz dziwniejsze pomysły? ^^

A nie może być po prostu Rada Magów? Bo jest w niej zawarty tak naprawdę jedyny warunek przyjęcia do niej. Trzeba być magiem.


No musi się coś dziać skoro albo czepiasz się słówek, które są ok, albo masz problem z tym, że rasy premium nie mają OP perek, albo że forum w grze to taka straszna lipa. Bo normalne to to zachowanie nie jest.

Po prostu zastanawia mnie czemu wymysliles jakąś Radę możnych, zamiast po prostu napisać jej nazwę, która jak już wczesniej wspomniałem, lepiej oddaje to czym jest... a teraz zamiast odpowiedzieć na moje pytanie zaczynasz wmawiać mi jakieś problemy. >.>
Avatar użytkownika
Nydard
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 149
Dołączył(a): So, 3 lis 2012, 21:55:30
ID: 5101

przez Thoran Rion » N, 13 gru 2015, 12:31:33

Nie wymyśliłem żadnej rady możnych, rada Amarth tym właśnie jest. Nie używałem w tekście nazw własnych bo to ma być tekst dla laików, którzy o Fallathanie nie mają pojęcia. Krótka informacja o wpływowej radzie powie więcej czytelnikowi niż elaborat o WIELKIEJ WSZECHMOCNEJ ZBIERANINIE MAGICZNYCH INDYWIDUÓW ^^ Także nie wiem na co mam odpowiadać kiedy zwyczajnie bez sensu się czepiasz słówek, które są użyte poprawnie.
GG: 10729637
"Organizacja to nic innego jak praktyczna szkoła współdziałania i solidarności. Dla życia społecznego jest czymś koniecznym i naturalnym; człowiek ani nie chce, ani nie może żyć odizolowany." - Errico Malatesta
Obrazek
Obrazek
https://bandcamp.com/thoran
Avatar użytkownika
Thoran Rion
Administrator
Administrator
 
Posty: 13984
Dołączył(a): Wt, 23 cze 2009, 22:46:21
ID: 1

Następna strona

Powrót do Wykonane

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości