Kroniki Fallathanu MMORPG - Forum dyskusyjne Tekstowej Gry Fabularnej

Forum Archiwalne, zapraszamy na forum w grze.

[Maszyneria] Królestwa Averdanu

Moderator: Skrybowie

przez Bishmar » Cz, 27 lut 2014, 17:49:41

I. MASZYNERIA KRÓLESTWA AVERDANU

1. Kamieniomiot

Stanowi najprostszą mobilną konstrukcję, jeśli chodzi o broń oblężniczą. Najtańsze, średnio wydajne i niezbyt celne. Stosowane zazwyczaj do atakowania wrogich murów oraz wież wielkich zamków. Obsługiwane przez zespół pięciu osób. Ładowane zazwyczaj różnej wielkości głazami lub ładunkami ceramicznymi. Od zwykłej katapulty różni się masą, żelazno mosiężnymi wzmocnieniami, podwójnym naciągiem (dwie korby) pozwalającym ciskać kamieniami w bliższym i dalszym zasięgu, bez konieczności poruszania machiną. Dodatkowo kamieniomiot posiada podnoszoną zasłonę przeciw pociskową (ruchome elementy podobne do pawęży) pozwalające ekipie schować się za nimi na wypadek ostrzału. Sam kamieniomiot może również zostać umieszczony na platformie obrotowej, aby zmienić miejsce ostrzału bez konieczności poruszania całej machiny.

2. Ciskacz

Mniejsza siostra katapulty. Różni się od tej pierwszej tylko tym, że jest machiną stacjonarną montowaną zazwyczaj na wieżach bastionów lub twierdz. W przypadku Ciskacza misa na głazy została zastąpiona przez głębszy kosz wykonany zazwyczaj z utwardzonej wikliny mogący pomieścić większe ilości niewielkich obiektów takich jak kamienie czy bomby ceramiczne. Obsługiwana przez cztery osoby może czynić spore spustoszenie w szeregach wroga zbliżających się do murów podczas oblężenia. Lekka, szybkostrzelna, stanowi doskonałą, prostą ale skuteczną broń przeciwko zmasowanym atakom.

3. Trebusz

Jest to największa machina oblężnicza jaką skonstruował człowiek. Trebusz to doskonałe połączenie techniki, fizyki, pomysłowości oraz nieposkromionej siły jaką dysponuje gigantyczne ramię mogące wyrzucać w powietrze całe metry sześcienne kamienia. Machina stacjonarna, montowana zazwyczaj na wieżach lub blankach wielopoziomowych twierdz korzystających z przewagi wysokości bądź w przypadku długiego oblężenia z dobrym zapleczem militarnym. Działanie trebusza jest nad wyraz proste: Wielki kamień, czy to głaz, czy kawałek zdobycznej konstrukcji ładowany jest na specjalne liny połączone wzmocnionymi wiązaniami z ramieniem obciążonym wielkim ciężarem. Gdy ramię zostaje zwolnione, ciężar ciągnie je w górę, co znów owocuje wytworzeniem się sporej ilości energii i siły ogromny głaz zostaje wyrzucony tym samym w powietrze. Jeden trebusz obsługiwany jest przez dwanaście odpowiednio przeszkolonych osób.

4. Trebusz automatyczny

Nowocześniejsza wersja normalnego trebusza. Trebusz automatyczny jest połączeniem magii oraz techniki. Od swego starszego brata różni się głównie tym, że posiada dwa długie ramiona zamontowane na bardzo wysokim rusztowaniu głównym, mogące się obracać. W połowie każdego ramienia umieszczono po dwa ruchome ciężary służące za przeciwwagę. Raz wprawione w ruch ramiona opatrzone w specjalne łopaty zamontowane na łożyskach obracają się zagarniając ze sobą okrągłe głazy bądź pociski ceramiczne podprowadzane na specjalnych żłobionych szynach wykonanych z utwardzanego drewna. Broń bardzo szybkostrzelna jak na swój rozmiar. Jedyną jej wadą jest niemożność ładowania pocisków o niekulistym kształcie bowiem cały proces ładowania musi się odbywać płynnie, a jak wiadomo, przesunięcie głazu w kształcie kwadratu jest o niebo trudniejsze i mozolniejsze niż przetoczenie kuli kamiennej czy też pocisku ceramicznego. Zazwyczaj po obu stronach zbrojnego rusztowania na podestach ustawia się po jednej baliście obrotowej, które to za zadanie mają ochraniać skomplikowaną konstrukcję przed atakami z powietrza. Trebusz automatyczny obsługuje dziesięć przeszkolonych w odpowiedni sposób osób.

5. Balista

Stosuje dokładnie taki sam system uzyskiwania mocy strzału jak kusza strzelca. Także na jej bazie została wybudowana. Dwa ramiona wykonane ze specjalnych, parzonych belek wygiętych pod ciężarem w specjalny pół okrąg stanowią siłę napędową połączone ze sobą grubą cięciwą wykonaną z wielu splecionych ze sobą włókien - głównie roślinnych. Na jednej, dwóch lub trzech szynach układa się oszczepy lub inne pociski miotane takie jak włócznie i podobne. Owa cięciwa, gdy blokada zostaje zwolniona, wyrzuca pociski z ogromną siłą. Krasnoludzcy konstruktorzy tych ziem specjalnie przygotowali całą gamę różnych zakończeń oszczepów do balist od półksiężyców mogących odcinać z łatwością członki, aż do słońca, świdrów lub rębaczy odcinających głowy i przebijających najtwardsze zbroje. Balista obsługiwana jest przez trzy osoby ładującego, celującego i naciągającego cięciwę za pomocą systemu drewnianych kołowrotów. Machina ta swoje zastosowanie znajduje zarówno na polu bitwy jak i na murach potężnych twierdz.

6. Balista obrotowa

Najnowocześniejsza i najdroższa z balist. Wielka Balista, przez wielu zwana Brodatą, w pełni zasługuje na swój tytuł. Jest to powiem jedno z najnowocześniejszych dzieł konstrukcyjnych krasnoludów żyjących na terenach Królestwa Argalon. Balista bazuje zarówno na zwykłym jej odpowiedniku, jak i wersji obrotowej. Nowością, wprawiającą wielu w ciekawość i koncentrację jest obrotowy, walcowaty cylinder z metalu i drewna umieszczony w głównej części urządzenia zamiast szyn na oszczepy. Mieści on w sobie pięć pocisków i jest ładowany bezpośrednio od góry. Podczas strzelania jeden i ten sam system drewnianych przekładni naciąga cięciwę i obraca cylinder, co bardzo przyśpiesza szybkość przeładowywania. Pusty cylinder zastępowany jest nowym, załadowanym, w momencie gdy puste ładowane są przez resztę załogi Wielkiej Balisty. Jedną machinę obsługuje w tym przypadku osiem przeszkolonych osób.

7. Wyrzutnia glewii

Wyrzutnia glewii jest machiną dość specyficzną, bazującą na osiągnięciach techniki. Sama machina swym wyglądem przypomina nieco balistę, tyle że zamiast widocznego łuku mamy dwa ruchome ramiona przywodzące na myśl złożone ptasie skrzydła. To właśnie owe skrzydła, z rozciągniętą pomiędzy nimi grubą cięciwą nadają pęd pociskowi. Użycie ruchomych skrzydeł i skomplikowanego mechanicznego systemu znacznie zwiększyło możliwości siłowe całego urządzenia i pozwoliło mu na wystrzeliwanie dość ciężkich okrągłych, płaskich dysków z metalu. Owe dyski to nic innego jak glewie posiadające na rogach w zależności od potrzeb różne ostrza, od niewielkich zakrzywionych sztyletów, po wielkie miecze wygięte w stronę w którą pocisk się obraca. Działa to wszystko bardzo prosto: Pocisk wystrzelony w stronę przeciwnika, obracając się w powietrzu bardzo szybko, czyni istne spustoszenie wyrywając swą siłą całe linie zbrojnych; orząc hełmy, zbroje, tarcze i miecze. Naostrzone ostre krawędzie pocisków przechodzą przez ciało jak nóż przez masło. Wyrzutnia glewii stosowana jest zazwyczaj jako broń dystansowa przy regularnych bitwach . Wyrzutnie Glewii obsługuje zazwyczaj pięć lub sześć osób. Szybkość przeładowywania tej machiny jest stosunkowo niewielka, biorąc pod uwagę czas w jakim trzy osoby naciągają i przygotowują skrzydła wyrzutni.

8. Jeż

Jest nieskomplikowaną konstrukcją, która skupia jak gdyby wiele kusz w jednym miejscu. Jest to po prostu wielki blok szlachetnego drewna w którym wydrążono w regularnych odstępach mnóstwo otworów mogących pomieścić po jednej strzale do kuszy czy łuku. Zazwyczaj jeden jeż składa się z trzech linii otworów po dwadzieścia pocisków. W sumie daje to sześćdziesiąt pocisków. Wszystko umiejscowione na ruchomym wozie. Z tyłu zamontowany jest system znany z balisty, czyli łuk kuszy oraz cięciwa, aczkolwiek działające na trochę innej zasadzie. Starczy powiedzieć, że owa cięciwa owinięta skórzanymi pasami uderza w wysunięte zakończenia strzał i wypycha je przez otwory do przodu z potworną siłą zdolną do przebicia solidnych drzwi. Jeż stosowany jest zazwyczaj jako machina obronna przy bramie w czasie oblężenia. Gdy wrogowie napierają na bramę i wyważają ją, napotykają nagle na całą serię bezbłędnie wystrzelonych pocisków. Jeże nie są jednak do końca praktycznymi machinami, gdyż biorąc pod uwagę fakt jak wolno ładuje się pociski a jak szybko wrogowie docierają po wyważeniu bramy do machiny, można śmiało powiedzieć, że jest to urządzenie jednokrotnego wystrzału, określanym znów przez Armię Argalonu Szczęśliwym Strzałem. Machinę obsługują trzy osoby; szybkostrzelność niewielka

II. AMUNICJA SPECJALNA

1. Pocisk ceramiczny

Jest to nic innego jak wykonana z ceramiki kula rożnej wielkości, którą wypełnia się przygotowaną specjalnie przez alchemików mieszanką. Owa mieszanka, gdy uderza z dużą siłą o podłoże, wyzwala wybuch zgromadzonej w kuli energii pochodzącej z właściwości specyfików. Broń ta idealnie nadaje się do siania pożarów w obleganych miastach bądź czynienia zamętu i spustoszenia w szeregach wroga. Bowiem gdy wyzwolony zostaje wybuch, ostre ceramiczne odłamki rozlatują się zazwyczaj na wszystkie strony i ranią ciężko lub zabijają na miejscu naraz kilka - kilkanaście osób.
Amunicja ceramiczna jest zaś przedłużeniem fantastycznych właściwości pocisków ceramicznych do broni miotanej - typu wyrzutnie glewii czy balisty. Zaraz za ostrzem oszczepu czy obrotowej glewii montuje się specjalną kulę ceramiczną, tak jak w pierwszym wypadku wypełnioną odpowiednią mieszanką, tyle, że o wiele mocniejszą. Po uderzeniu np. w pokład wrogiego statku powietrznego pocisk taki jest w stanie wybuchnąć i wyrwać ogromną dziurę w kadłubie wrogiej jednostki. Mieszanka w tym samym momencie także się zapala i jest bardzo trudna do zgaszenia.


Autor: Nomolos [2050], Bishmar [505]
Avatar użytkownika
Bishmar
Rzemieślnik
Rzemieślnik
 
Posty: 127
Dołączył(a): Pn, 7 mar 2011, 08:14:47
ID: 505

przez Caindel » Śr, 22 paź 2014, 23:10:12

Sprawdzone zostanie po pojawieniu się opisu Królestwa, gdyż opis jest z nim ściśle związany:)
Będę pamiętac o nim:)
Sarkazm jest sztuką. Gdyby był nauką, byłabym doktorem habilitowanym.


Pierwszy Nadworny Kucyponek Mista.


Kochana przez Własny Zespół Zoologiczny!


...bo widzisz, jesteś szefowa idealna, dlatego się z tobą zgadzam xD by Triszał
Avatar użytkownika
Caindel
Nadworny kucyponek
Nadworny kucyponek
 
Posty: 2120
Dołączył(a): Pn, 11 cze 2012, 18:04:06
Lokalizacja: Schowek na odkurzacz i widły
ID: 284


Powrót do Inne

cron

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości